Στις 39 έχουν φτάσει στο νησί μας οι φωλιές των θαλάσσιων χελωνών και σύμφωνα με ανάρτηση που πραγματοποίησε το Εθνικό Θαλάσσιο Πάρκο Ζακύνθου στο facebook καταγράφηκε και η πρώτη φωλιά στο Μαραθονήσι.
![Η εικόνα ίσως περιέχει: ένα ή περισσότερα άτομα, φυτό, ωκεανός, ουρανός, βουνό, παπούτσια, υπαίθριες δραστηριότητες, φύση και νερό](https://scontent.fath3-3.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/101577969_3096643450374060_1120708455317897216_n.jpg?_nc_cat=105&_nc_sid=8024bb&_nc_ohc=Oz7kvZ1NkpkAX8_sPQF&_nc_ht=scontent.fath3-3.fna&oh=016bc45a68937f51b0e27b3d11a51fe5&oe=5EFC0FBF)
Αναλυτικά η ανάρτηση:
Η ωοτοκία των θαλασσίων χελωνών συνεχίζει με αμείωτους ρυθμούς… Συνολικός αριθμός 39 !!! Σήμερα όμως καταγράφηκε και η πρώτη φωλιά στο Μαραθονήσι…
Η Παραλία Ωοτοκίας του Μαραθονησίου παρουσιάζει τη χαμηλότερη θερμοκρασία άμμου στην Προστατευόμενη Περιοχή, με αποτέλεσμα την μεγαλύτερη διάρκεια επώασης των αυγών, αλλά και την παραγωγή μεγάλου ποσοστού αρσενικών νεοσσών!!!!
![Η εικόνα ίσως περιέχει: ουρανός, σύννεφο, υπαίθριες δραστηριότητες και φύση](https://scontent.fath3-4.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/101457493_3096643820374023_3739835531677138944_n.jpg?_nc_cat=107&_nc_sid=8024bb&_nc_ohc=RHEE3vlsrp8AX8qM8PO&_nc_ht=scontent.fath3-4.fna&oh=b7c6442e1a2108332e17ac30df445e74&oe=5EFE3BCF)
Και για πιο αναλυτική ενημέρωση οι φωλιές ανά παραλία:
Γέρακας: 6
Δάφνη: 2
Σεκάνια: 21
Κρυστάλ: 4
Καλαμάκι: 5
Μαραθονήσι: 1