Το θέμα της απομάκρυνσης μιας καμπίνας του ΟΤΕ από πεζοδρόμιο της Πόλης απασχόλησε την Οικονομική Επιτροπή του Δήμου στις αρχές της εβδομάδας και με αυτή την αφορμή αναπτύχθηκε ένας έντονος προβληματισμός μεταξύ των δημοτικών συμβούλων για αντίστοιχα θέματα που έχουν προκύψει κατά καιρούς, τόσο από τον ΟΤΕ όσο και από τη ΔΕΗ.
Στην ενημέρωση που έκανε ο Δήμαρχος Νικήτας Αρετάκης σημείωσε πως η συγκεκριμένη καμπίνα βρίσκεται σε πεζοδρόμιο, κάτω από παράθυρο σπιτιού ο κάτοικος του οποίου έχει χάσει τον ύπνο του από το θόρυβο που κάνει η εγκατάσταση. Μάλιστα ανέφερε πως πρόσφατα είχε συνάντηση με το Διευθυντή του ΟΤΕ και όταν τέθηκε το συγκεκριμένο ζήτημα πήρε την απάντηση πως το κόστος της υπογειοποίησης αυτών των εγκαταστάσεων είναι πολύ μεγάλο.
Ο δημοτικός σύμβουλος Παναγιώτης Αβράμης θύμισε την απόφαση που είχε πάρει το Δημοτικό Συμβούλιο και μάλιστα ομόφωνα για να εξεταστεί η νομιμότητα όλων των εγκαταστάσεων που έχουν γίνει από τη ΔΕΗ και τον ΟΤΕ, με αφορμή το ζήτημα που είχε προκύψει με την πλατεία Αγίου Λουκά και υπογράμμισε την ανάγκη να γίνει ένας έλεγχος από τις υπηρεσίες του Δήμου.
Θυμίζουμε πως αντίστοιχα ζητήματα προέκυψαν κατά το πρόσφατο παρελθόν με την εγκατάσταση της ΔΕΗ έξω από την Εκκλησία των Αγίων Πάντων, ενώ ακόμη δεν έχει δοθεί οριστική λύση για τον μετασχηματιστεί της ΔΕΗ που βρίσκεται στην πλατεία Δημοκρατίας.
Τα έργα βελτίωσης και ενίσχυσης των δικτύων κοινής ωφέλειας είναι κάτι παραπάνω από αναγκαία, ωστόσο τα τελευταία χρόνια έχουν αλλοιώσει την εικόνα σε πολλά σημεία της Πόλης μας.