Ο αριθμός των εισακτέων δεν είναι ενδεικτικός της ποιότητας των πανεπιστημιακών ιδρυμάτων υπογραμμίζει μιλώντας στο ραδιόφωνο του Ερμή ο Πρύτανης του Ιονίου Πανεπιστημίου Ανδρέας Φλώρος σχολιάζοντας την σημαντική μείωση του αριθμού των νέων φοιτητών που θα υποδεχτούν κάποια από τα τμήματα του ιδρύματος, μεταξύ αυτών και το Τμήμα Περιβάλλοντος Ζακύνθου. Ωστόσο υπογράμμισε πως τα δεδομένα αυτά, που ήταν σε μεγάλο βαθμό αναμενόμενα, πρέπει να αξιολογηθούν και αυτό σημαίνει πως το Ιόνιο Πανεπιστήμιο θα προχωρήσει στις αναγκαίες διορθωτικές κινήσεις.
Σύμφωνα με τα στοιχεία που παρουσίασε ο κ. Φλώρος μιλώντας στο ραδιόφωνο του Ερμή, η μείωση του αριθμού των εισακτέων στα τμήματα του Ιονίου Πανεπιστημίου λόγω της εφαρμογής της ελάχιστης βάσης εισαγωγής αγγίζει σε ποσοστό το 40% και αφορά 5 από τα 10 τμήματα του ιδρύματος .
«Την πραγματικότητα αυτή την περιμέναμε και συμβαίνει και σε όλα τα περιφερειακά ιδρύματα της χώρας. Η μείωση που καταγράφεται στα τμήματα του Ιονίου Πανεπιστημίου είναι αντίστοιχη με τον μέσο όρο που καταγράφεται στα περιφερειακά πανεπιστήμια. Μειώσεις εισακτέων είχαμε και σε τμήματα μεγάλων πόλεων» ανέφερε ο κ. Φλώρος διευκρινίζοντας πως η εμπλοκή των ίδιων των πανεπιστημίων στον καθορισμό των βάσεων εισαγωγής ήταν περιορισμένη.
«Δυστυχώς, ενώ η ελάχιστη βάση εισαγωγής έχει θετικά στοιχεία όπως η εμπλοκή των ίδιων των πανεπιστημίων στη διαδικασία της εισαγωγής, εντούτοις η ευθύνη των Πανεπιστημίων είναι περιορισμένη σε πολύ μεγάλο βαθμό. Η ελάχιστη βάση καθορίζεται εντός ορίων που καθόρισε το ίδιο το Υπουργείο. Από την επόμενη χρονιά τα Πανεπιστήμια θα ορίζουν και τον συντελεστή βαρύτητας των ίδιων των μαθημάτων και η εμπλοκή τους θα αυξηθεί» ανέφερε ο Πρύτανης, κάνοντας γνωστό πως από την επόμενη χρονιά θα υπάρχει δυνατότητα στους υποψηφίους να συμπληρώσουν μηχανογραφικό σε δεύτερο κύκλο.
Για τον αριθμό των εισακτέων ο Πρύτανης του Ιονίου Πανεπιστημίου σημείωσε πως τα Πανεπιστήμια κάθε χρόνο εισηγούνται στο Υπουργείο έναν αριθμό εισακτέων που εξαρτάται από πολλές παραμέτρους όπως ο αριθμός των εργαστηρίων, των καθηγητών κτλ.
«Το Ιόνιο Πανεπιστήμιο ζήτησε 1120 φοιτητές και τελικά δέχτηκε 1793. Η απώλεια λοιπόν είναι κάτι λιγότερο από 5%. Όταν έχουμε μια υπερπροσφορά θέσεων, εντός ενός συστήματος που κάποιοι υποψήφιοι θα μείνουν εκτός, χωρίς να περιοριστούν οι θέσεις στα κεντρικά πανεπιστήμια, είναι αναπόφευκτο πως τα περιφερειακά τμήματα θα δεχτούν ένα πλήγμα. Δεν είναι ενδεικτικό της ποιότητας των περιφερειακών πανεπιστημίων αυτό που συμβαίνει» υπογράμμισε.
Ο Πρύτανης του Ιονίου Πανεπιστημίου σημείωσε πως καταβάλλονται προσπάθειες για να ενισχυθεί η φοιτητική μέριμνα και να δοθούν κίνητρα για τους νέους φοιτητές.
«Το Ιόνιο Πανεπιστήμιο πρόσφατα αξιολογήθηκε και πήρε την ανώτατη κλίμακα αξιολόγησης που μπορεί να λάβει ένα Πανεπιστήμιο. Επιπλέον, ξεκίνησε η διαδικασία πιστοποίησης του προγράμματος σπουδών για δύο από τα δέκα τμήματα του ιδρύματος. Η ακαδημαϊκή ποιότητα εκτιμάται από πολλά κριτήρια που σχετίζονται με το βιογραφικό των διδασκόντων, νε το πρόγραμμα σπουδών , την επαγγελματική αποκατάσταση κ.α. Προφανώς υπάρχουν μηνύματα πίσω από τα αποτελέσματα και θα γίνουν διορθωτικές κινήσεις» τόνισε.
Καθώς η νέα ακαδημαϊκή χρονιά βρίσκεται προ των πυλών, ο κ. Φλώρος ανέφερε πως το Ιόνιο Πανεπιστήμιο επιδιώκει την δια ζώσης λειτουργίας του και σε αυτή την κατεύθυνση ζητά ενίσχυση της καθαριότητας, του προσωπικού για έλεγχο για τα αναγκαία έγγραφα όπως πιστοποιητικά εμβολιασμού ή test αλλά και εκπαιδευτικού προσωπικού σε περίπτωση που χρειαστεί να οργανωθούν μικρότερα τμήματα.
Τέλος, για την πρόσκληση προς την Πρόεδρο της Δημοκρατίας που θα ανακηρυχθεί επίτιμη Διδάκτωρ του Τμήματος Περιβάλλοντος της Ζακύνθου, ανέφερε πως υπάρχει μια ανοιχτή γραμμή με την Προεδρεία για την πραγματοποίηση της τελετής.
«Θέλουμε να είναι παρόντες οι φοιτητές αλλά και οι διδάσκοντες» σημείωσε μεταξύ άλλων ο Πρύτανης.
M.Π.
Φυσικά προωθούμε τα ιδιωτικά και για αυτούς που έχουν.Γιατι τα περισσότερα παιδιά δυστυχώς δεν έχουν σε ένα νόμο της κυβέρνησης τον άριστον τη στιγμή που ο Κούλης την κόρη του την πάει Αμερική με 250000 ευρώ δίδακτρα.Και τον λογαριασμό θα τον πληρώσουν τα κορόιδα.Να τον χαίρεστε για άλλη μια φορά.