Αίτημα για επανακαθορισμό της οριογραμμής του αιγιαλού στη θέση Ναυάγιο υπέβαλε πρόσφατα η Ιερά Μητρόπολη Ζακύνθου στη Κτηματική Υπηρεσία του Δημοσίου και αυτή είναι μια ενέργεια που είχε εδώ και μήνες προαναγγελθεί ως ένα από τα βήματα που θα ακολουθήσει η Εκκλησία για να προασπίσει τα συμφέροντά της.
Με μια τεχνική έκθεση που συνέταξαν έμπειροι μηχανικοί, η εκκλησία ζητά τον επανακαθορισμό της γραμμής αιγιαλού που οριστικοποιήθηκε το 2018.
Ειδικότερα, με την υπ ́ αριθμ. 146657/13-7-2018 Διαπιστωτική Πράξη του Συντονιστή της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Πελοποννήσου, Δυτικής Ελλάδας και Ιονίου (ΦΕΚ 298/τ.Δ’/22-8-2018) οριστικοποιήθηκε η Προκαταρκτική Οριογραμμή Αιγιαλού (Π.Ο.Α.) για την χωρική αρμοδιότητα της Π.Ε. Ζακύνθου, όπως αυτή έχει χαραχθεί από την Ε.Κ.Χ.Α Α.Ε.
Αντικείμενο της έκθεσης που υποβλήθηκε είναι ο επανακαθορισμός της ως άνω οριογραμμής αιγιαλού σε προσδιορισμένο τμήμα της στη θέση Ναυάγιο, λόγω λανθασμένου καθορισμού της.
Όπως αναφέρει η τεχνική έκθεση «Μετά από αίτηση της Ιεράς Μονής Αγίου Γεωργίου των Γκρεμνών χορηγήθηκαν την 08-12-2021 από Κτηματική Υπηρεσία Ζακύνθου δέκα έξη (16) αποσπάσματα της οριογραμμής αιγιαλού για την ευρύτερη περιοχή στη θέση Ναυάγιο Ζακύνθου, όπως αυτή καθορίστηκε με το ΦΕΚ 298/τ.Δ’/22-8-2018. Η οριογραμμή αιγιαλού διαπιστώνεται ότι σε γενικές γραμμές ακολουθεί το κριτήριο χάραξης στη στέψη του πρανούς, εκτός από μια περιοχή, έμπροσθεν και πλησίον των εγκαταστάσεων του Πνευματικού Κέντρου της Ιεράς Μονής Αγίου Γεωργίου των Γκρεμνών.
Σε αυτήν την περιοχή απαιτείται ο επανακαθορισμός της γραμμής αιγιαλού σε ένα μήκος 812 μ, όπως αυτός παρουσιάζεται στο συνημμένο σχέδιο μας Τ1. Ο επανακαθορισμός σε όλο αυτό το μήκος είναι απαραίτητος γιατί η οριογραμμή αιγιαλού έχει σφάλμα και τοποθετείται όχι στην στέψη του πρανούς αλλά προς την ξηρά σε απόσταση μέχρι και 15 μέτρων από τη στέψη του πρανούς. Σε κάποια σημεία μάλιστα τοποθετείται και σε απόσταση και 10 μέτρων μέσα από την μάνδρα που περιτοιχίζει το Πνευματικό Κέντρο της Ιεράς Μονής Αγίου Γεωργίου των Γκρεμνών»
Η τεχνική έκθεση υπογραμμίζει πως «Η λανθασμένη χάραξη οφείλεται στο λάθος ψηφιακό μοντέλο εδάφους και στην λανθασμένη γεωαναφορά της αεροφωτογραφίας για την συγκεκριμένη περιοχή, που παρήχθησαν στα πλαίσια του ως άνω έργου που υλοποιήθηκε ως υποέργο του Μεγάλου Έργου της Κτηματολόγιο Α.Ε. με τίτλο «Υποδομή δεδομένων και Τεχνολογίας Πληροφοριών για ένα Σύγχρονο Κτηματολόγιο».
Η αίτηση της Εκκλησίας στηρίζεται στη Νομοθεσία που προβλέπει ότι :
«Ο επανακαθορισμός του αιγιαλού γίνεται σύμφωνα με το άρθρο 7α.1 του Ν. 2971/2001 που ορίζει: “1.Σε περίπτωση εσφαλμένου καθορισμού της οριογραμμής αιγιαλού, παραλίας ή παλαιού αιγιαλού, καθώς και μεταβολής της ακτογραμμής λόγω νόμιμων τεχνικών έργων ή φυσικών αιτίων, επιτρέπεται ο επανακαθορισμός από την Επιτροπή είτε αυτεπαγγέλτως είτε μετά από αίτηση κάθε ενδιαφερόμενου και προσκόμισης εκ μέρους του φακέλου με πλήρη στοιχεία που να αποδεικνύουν το σφάλμα του πρώτου καθορισμού στην αρμόδια Κτηματική Υπηρεσία. Για τον επανακαθορισμό εφαρμόζονται οι διατάξεις των παραγράφων 3 έως 6 του άρθρου 4, του άρθρου 6, του άρθρου 7 και του άρθρου 9»