Στις 12 η νεκρώσιμος ακολουθία στη Μητρόπολη
Σήμερα το μεσημέρι οι Ζακυνθινοί θα αποχαιρετήσουν τον πρώην Αντιπεριφερειάρχη Λευτέρη Νιοτόπουλο που έφυγε από τη ζωή το απόγευμα της Δευτέρας, μετά από μακρά μάχη με την επάρατο.
Η νεκρώσιμος ακολουθία θα ψαλεί στις 12 το μεσημέρι στην εκκλησία της Μητρόπολης και εκεί θα του πουν το τελευταίο αντίο οι φίλοι, οι γνωστοί και συγγενείς και όσοι συνεργάστηκαν μαζί του στην αυτοδιοίκηση.
Συλλυπητήρια μηνύματα για το χαμό του πρώην Αντιπεριφερειάρχη και νυν Περιφερειακού Συμβούλου έστειλαν οι τοπικές αρχές, ενώ σύμφωνα με ανακοίνωση της Περιφέρειας Ιονίων νήσων, η κηδεία του θα γίνει δημοσία δαπάνη.
Ο Λευτέρης Νιοτόπουλος για πέντε ολόκληρα χρόνια έδωσε σκληρή μάχη για να κρατηθεί στη ζωή και η συμμετοχή του στην αυτοδιοίκηση ήταν και αγώνας όχι μόνο για τα κοινά αλλά και για τη ζωή του.
Το τελευταίο διάστημα βρισκόταν στο σπίτι του και αντιμετώπιζε με θάρρος το πρόβλημα της υγείας του. Κοντά του ήταν πάντα οι πολυαγαπημένοι του γονείς στους οποίους και εκφράζουμε τα θερμά μας συλλυπητήρια, όπως και στα άλλα μέλη της οικογένειάς του, τα δύο του παιδιά και τη γυναίκα του.
Της Αγγελικής Ξενόφου