Σε καραντίνα βρίσκονται από την περασμένη Παρασκευή οι μαθητές στο τμήμα Α3 του 2ου Γενικού Λυκείου της Παναγούλας μετά από θετικό κρούσμα μαθητή του συγκεκριμένου τμήματος. Ο μαθητής βρέθηκε θετικός στο self test στο οποίο υποβλήθηκε την περασμένη Πέμπτη και στην συνέχεια το θετικό αποτέλεσμα επιβεβαιώθηκε από τον επανέλεγχο.
Αξίζει να αναφέρουμε πως την ίδια μέρα θετικός στο self test βρέθηκε και ένας ακόμη μαθητής άλλου λυκείου του νησιού μας , αλλά ο επανέλεγχος στην συνέχεια έδειξε αρνητικό αποτέλεσμα. Σύμφωνα με τις οδηγίες που έχουν δοθεί για την επαναλειτουργία των λυκείων τα τεστ γίνονται υποχρεωτικά δύο φορές την εβδομάδα, κάθε Δευτέρα και κάθε Πέμπτη, από καθηγητές και μαθητές και σε περίπτωση θετικού αποτελέσματος γίνεται επανέλεγχος.
Το Α3 του 2ου ΓΕΛ θα μείνει σε καραντίνα μέχρι τις 29-4-21 και θα επιστρέψουν όπως φαίνεται στο σχολείο μετά το Πάσχα.
Να σημειωθεί πως οι μαθητές που θα ξανακάνουν το τεστ για να επιστρέψουν στο σχολείο σήμερα Δευτέρα, το έχουν ήδη προμηθευτεί από την προηγούμενη οπότε και παρέλαβαν από τα φαρμακεία 2 τεστ. Από σήμερα θα αρχίσουν να παραλαμβάνουν τα τεστ αυτής της εβδομάδας.
Υπενθυμίζεται πως από την πρώτη κιόλας ημέρα λειτουργίας των Λυκείων βρέθηκαν 3 μαθητές του νησιού μας θετικοί στον κορωνοϊό.