Ένα μεγάλο χρηματικό ποσό βεβαιώθηκε από τη Δ.Ο.Υ Ζακύνθου στο Δήμο Ζακύνθου και αφορούσε την μη πληρωμή ΈΝΦΙΑ για ακίνητα που ανήκουν στο Δήμο και βρίσκονται στην Πόλη της Ζακύνθου.
Η εκκρεμότητα αφορά το έτος 2015 και σύμφωνα με πληροφορίες πρόκειται για ακίνητα που κακώς δε δηλώθηκε ότι χρησιμοποιούνται για κοινωφελείς σκοπούς όπως οι πρώην αποθήκες του ΑΣΟ, το Πνευματικό Κέντρο κ.α. προκειμένου να εξαιρεθούν από την υποχρέωση για πληρωμή φόρου. Καθώς η αξία των ακινήτων είναι μεγάλη το ύψος του προστίμου για την μη καταβολή ΕΝΦΙΑ ανέρχεται σε 95.000 ευρώ.
Το θέμα συζητήθηκε στην Οικονομική Επιτροπή του Δήμου Ζακύνθου καθώς η δικηγόρος Σοφία Φωτοπούλου ζήτησε την εξουσιοδότηση του Οργάνου για να προβεί στις αναγκαίες ενέργειες και να προσβάλει την απόφαση βεβαίωσης προστίμου.
Οι ενέργειες έγιναν και αυτό που αναμένεται είναι η εξέταση της υπόθεσης προκειμένου ο Δήμος να μη βρεθεί προ δυσάρεστων εκπλήξεων.
Ακολουθήστε το Ermisnews.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα τελευταία νέα από τη Ζάκυνθο, την Ελλάδα και τον κόσμο.