Να μην συγχέεται η εμπλοκή της Δικαιοσύνης για το συμβόλαιο της αγοραπωλησίας στα ορεινά, με την ανάγκη που έχει η περιοχή για επενδύσεις νόμιμες και σωστές ζητά ο Πρόεδρος της κοινότητας Αναφωνήτριας Στ. Τσουκαλάς, κληθείς να σχολιάσει την νέα δημόσια παρέμβαση κατοίκων της περιοχής. Όπως ανέφερε χαρακτηριστικά η υπόθεση όντως εκκρεμεί για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα και θα πρέπει σύντομα να υπάρξουν εξελίξεις, ενώ σημείωσε πως δυστυχώς αυτή η υπόθεση έχει δημιουργήσει αντιπαραθέσεις σε τοπικό επίπεδο.
«Οι κάτοικοι των ορεινών που υπογράφουν την ανακοίνωση έχουν δίκιο όταν λένε πως εδώ και 7 χρόνια είμαστε στο ίδιο σημείο. Το κατά πόσο η έκταση ήταν ή δεν ήταν του Χάρου ή του Φλαμπουριάρη θα το κρίνει η Δικαιοσύνη. Είναι άλλο όμως η αγοραπωλησία, τα λάθη και τις υποσχέσεις και άλλο η επένδυση που έχει ανάγκη η περιοχή. Μια επένδυση θα είναι το αντίβαρο για την περιοχή μας στην οποία για δεκαετίες δεν έχει ανοιχτεί ούτε ένας δρόμος. Ακόμη και οι παρεμβάσεις της ΠΙΝ σταμάτησαν στο Καταστάρι» τόνισε ο κ. Τσουκαλάς συμπληρώνοντας πως οι υποσχέσεις της εταιρείας για διορθώσεις ακόμη δεν έχουν υλοποιηθεί, ενώ ξεκαθάρισε πως κανείς δεν τάχθηκε υπέρ του να χάσει κάποιος την περιουσία του. Υποστήριξε δε πως κανείς δεν μπορεί να χάσει μια έκταση στην οποία υπάρχει χρησικτησία.
Η ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΟ ΠΛΑΤΩΜΑ
Μιλώντας στο ραδιόφωνο του Ερμή, ο Πρόεδρος της κοινότητας Αναφωνήτριας αναφέρθηκε και στα προβλήματα που προέκυψαν κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού με την επισκεψιμότητα στο πλάτωμα του Ναυαγίου, σημειώνοντας πως δεν είναι δυνατόν να κλείνουν προσβάσεις σε χωριά αλλά και προς το πιο γνωστό αξιοθέατο της Ζακύνθου μέσα στον Αύγουστο.
«Αυτό που συμβαίνει είναι απαράδεκτο. Δεν έκλεισε μόνο το Ναυάγιο αλλά και οι δημοτικοί δρόμοι προς τα χωριά της Αναφωνήτριας και της Βολίμας. Δεν είναι λύση αν πονάει το κεφάλι να το κόβουμε. Απαιτούνται νέες λύσεις οριστικές» ανέφερε ο Πρόεδρος σημειώνοντας πως μια λύση θα δοθεί με τη διάνοιξη του νέου δρόμου διαφυγής που ξεκινά από το Ναυάγιο και καταλήγει στο Στόμιο.
ermisnewsroom