Η εξέλιξη του Προγράμματος της Ενίσχυσης των Μικρών και Μεσαίων Επιχειρήσεων από την ΠΙΝ απασχόλησε την συνεδρίαση του Περιφερειακού Συμβουλίου Ιονίων Νήσων που πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή με τηλεδιάσκεψη: Λίγες ώρες πριν την έναρξη της συνεδρίασης, αναρτήθηκε στη ΔΙΑΥΓΕΙΑ η απόφαση της Περιφερειάρχη που αφορούσε την έγκριση συγκεντρωτικού πίνακα αποτελεσμάτων αξιολόγησης του προγράμματος, στο οποίο εντάσσονται συνολικά 1084 προτάσεις, εκ των οποίων οι 247 αφορούν τη Ζάκυνθο,
Από τον συνολικό προϋπολογισμό των 14.074.552,06 ευρώ, τα 3.395451,14 αφορούν τη Ζάκυνθο.
Περιφερειάρχης: «Πήρα την ευθύνη για μείωση του πλαφόν, προετοιμάζουμε το νέο πρόγραμμα»
Η συζήτηση στο Περιφερειακό Συμβούλιο έγινε με αφορμή την επερώτηση που κατέθεσε ο συνδυασμός ΑΝΑΣΑ για τα Ιόνια Νησιά, ο επικεφαλής της οποίας Θ. Γαλιατσάτος παίρνοντας το λόγο μετέφερε την αγωνία των επιχειρηματιών και σχολίασε πως η δημοσίευση των επιτυχόντων την ημέρα που το θέμα επρόκειτο να συζητηθεί δεν ήταν τυχαία, αλλά αποτέλεσμα των πιέσεων που έχουν ασκηθεί όλο το προηγούμενο διάστημα.
«Τον περασμένο Οκτώβριο εξελίχθηκε η διαδικασία υποβολής αιτήσεων των ενδιαφερομένων επιχειρήσεων προκειμένου να επιχορηγηθούν από το διατιθέμενο προς τούτο ποσόν των 14 εκατό. ευρώ από πόρους του ΠΕΠ/ΕΣΠΑ της ΠΙΝ. Η επιχορήγηση ήταν μια στήριξη λόγω απωλειών εισοδήματος εξ αιτίας της υγειονομικής κρίσης και των lock down. Ως γνωστόν στην πρόσκληση απήντησαν 7.156 επιχειρήσεις των νησιών μας. Κατέστη προφανές ότι, λόγω της έλλειψης προηγούμενης διαβούλευσης και του κάκιστου σχεδιασμού, δεν υπήρχε δυνατότητα κάλυψης των αιτούντων παρά μόνον σε ποσοστό λιγότερο από 10%. Η κ. περιφερειάρχης σε δηλώσεις της υποσχέθηκε αφ’ ενός ταχεία διεκπεραίωση και αφ’ ετέρου ενίσχυση του αρχικού ποσού με πρόσθετο ποσόν 16 εκατομμύρια ευρώ. Σήμερα, επτά μήνες μετά, ούτε ένα ευρώ δεν έχει εκταμιευθεί για την βοήθεια στις επιχειρήσεις αυτές από το συγκεκριμένο πρόγραμμα» ανέφερε ο κ. Γαλιατσάτος, που σχολίασε πως οι επερωτήσεις συνέβαλαν στην κινητοποίηση του μηχανισμού της ΠΙΝ.
Κριτική από την ΑΝΑΣΑ για το 85% των επιχειρήσεων που έμειναν εκτός
«Φαντάζομαι τη μάχη που δόθηκε για να δημοσιευτούν τα αποτελέσματα πριν την συνεδρίαση» είπε ο κ. Γαλιατσάτος προκαλώντας την αντίδραση της Περιφερειάρχη που διευκρίνισε πως οι αποφάσεις ήταν έτοιμες να αναρτηθούν εδώ και μέρες.
Ο επικεφαλής της μείζονος αντιπολίτευσης σημείωσε ακόμη πως το 85% των αιτήσεων απορρίφθηκε και αναρωτήθηκε πότε θα ξεκινήσουν οι πληρωμές που είναι άμεσα αναγκαίες για τις επιχειρήσεις.
«Πάνω από το 50% των επιχειρήσεων δεν έχει ρευστότητα εδώ και ένα μήνα» σημείωσε.
Στην απάντηση της η Περιφερειάρχης ξεκαθάρισε πως η Κυβέρνηση είναι αυτή που όλο αυτό το διάστημα ανέλαβε την υποστήριξη των επιχειρήσεων και πως η ΠΙΝ λειτούργησε υποστηρικτικά, ενώ τόνισε πως η καθυστέρηση οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στην ευθύνη που η ίδια ανέλαβε για την μείωση του πλαφόν της μέγιστης χρηματοδότησης ώστε να υποστηριχθούν όσο το δυνατόν περισσότερες επιχειρήσεις.
«Πρέπει να ξεκαθαριστεί πως η Ελληνική Κυβέρνηση ανέλαβε τη βοήθεια στις επιχειρήσεις και τους εργαζόμενους. Στα Ιόνια Νησιά με τα διάφορα χρηματοδοτικά μέσα έχουν δοθεί 538.000.000 ευρώ, πολύ περισσότερα αναλογικά με τον πληθυσμό μας σε σχέση με άλλες Περιφέρειας, λόγω του ότι επλήγη ο βασικός παραγωγικός μας φορέας που είναι ο τουρισμός. Η ΠΙΝ συνέβαλε σε αυτά τα προγράμματα ενίσχυσης με το ποσό των 31 εκατομμυρίων ευρώ και παράλληλα δώσαμε έμφαση στις μικρές επιχειρήσεις της Περιφέρειας μας» ανέφερε, η κ. Κράτσα στηλιτεύοντας την στάση του κ. Γαλιατσάτου να θέτει θέματα προς συζήτηση, την ώρα που ξέρει πως είναι θέμα χρόνου να επιλυθούν, προκείμενου να φανεί πως ο ίδιος τα βάζει στην ατζέντα.
Η Περιφερειάρχης περιέγραψε όλες τις προσπάθειες που έγιναν για να τρέξει άμεσα το πρόγραμμα ενίσχυσης που χρηματοδοτείται μέσω ΕΣΠΑ αλλά και τον τεράστιο όγκο δουλειάς που έπρεπε να διεκπεραιωθεί μέσω της Ενδιάμεσης Διαχειριστικής.
«Παρά τις αντίθετες εισηγήσεις και από τη Διαχειριστική αλλά και από τον ΕΦΕΠΑΕ, πήρα την ευθύνη να μειώσω το πλαφόν στα 15.000 ευρώ λόγω των μεγάλων αναγκών που υπήρχαν στην αγορά. Η υπόθεση έληξε εδώ και λίγες ημέρες και μέχρι τέλος Ιουνίου οι δικαιούχοι θα πρέπει να καταβάλουν τα δικαιολογητικά τους για να πάρουν τα χρήματα τους και αυτό το βοηθητικό ποσό. Με τα μαθήματα αυτού του προγράμματος, αλλά και τις νέες ανάγκες της αγοράς σχεδιάζουμε το νέο πρόγραμμα για τις μικρές επιχειρήσεις, με πλαφόν τις 8.000 ευρώ» ανέφερε η κ. Κράτσα, τονίζοντας πως η ΠΙΝ εξαντλεί κάθε δυνατότητα για να σταθεί στις επιχειρήσεις.
Ακολουθήστε το Ermisnews.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα τελευταία νέα από τη Ζάκυνθο, την Ελλάδα και τον κόσμο.