Αναλυτική ενημέρωση για τα θέματα της λειτουργίας του νοσηλευτικού ιδρύματος
Επίσκεψη στο νοσοκομείο Ζακύνθου έκαναν το μεσημέρι της Τετάρτης 8 Απριλίου μέλη της Διοικούσας Επιτροπής του Επιμελητηρίου και παρέδωσαν στο Διοικητή τα είδη της δωρεάς για την αντιμετώπιση του κορονοϊού.
Τα είδη που παραδόθηκαν είναι:
– δύο συσκευές Οξυγονοθεραπείας υψηλής ροής ταυτόχρονης ύγρανσης, καθώς και 15 κυκλώματά τους.
– 140 μάσκες PPF3, για προστασία του ιατρικού και νοσηλευτικού προσωπικού του Νοσοκομείου συνολικού ύψους 15.000,00 ευρώ.
![](https://ermisnews.gr/wp-content/uploads/2020/04/92579508_3505329392827007_6038896499767640064_o.jpg)
Ο Διοικητής Γιώργος Ραγκούσης εξέφρασε την ικανοποίησή του για την προσφορά του Επιμελητηρίου καθώς τα είδη είναι απαραίτητα για τη ΜΕΘ και για την προστασία του ιατρικού και νοσηλευτικού προσωπικού.
Η Γραμματέας του Επιμελητηρίου Νίκη Μαλαφούρη δήλωσε ότι κατά τη συνάντηση υπήρξε διεξοδική συζήτηση για τη λειτουργία του νοσοκομείου και για την αντιμετώπιση των δυσκολιών που υπάρχουν εν μέσω πανδημίας.
«Έγινε ενημέρωση για τα ζητήματα που επιλύθηκαν όπως το άνοιγμα της ΜΕΘ, ο τρόπος των επισκέψεων στο νοσοκομείο, η φύλαξη, η καθαριότητα, ο φωτισμός κλπ» εξήγησε η κ. Μαλαφούρη.
Της Αγγελικής Ξενόφου