Πρεμιέρα χθες για τους υποψηφίους στις Πανελλαδικές – Η ανάγνωση βιβλίων και ο ρόλος στην διαχείριση του ελεύθερου χρόνου, το θέμα της έκθεσης
Η σχέση με την ανάγνωση βιβλίων και ο ρόλος στην διαχείριση του ελεύθερου χρόνου ήταν το θέμα της Έκθεσης για τους υποψηφίους ΓΕΛ που χθες «ρίχτηκαν» στη μάχη των πανελλαδικών εξετάσεων. Τα θέματα – σύμφωνα με τους μαθητές – δεν ήταν δύσκολα, αν και πολλοί τα χαρακτήρισαν μη αναμενόμενα.
Μιλώντας χθες το πρωί στον –Ε- ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ζακύνθου Κ. Γκούσκος, σημείωσε πως η πρώτη ημέρα των Πανελλαδικών κύλισε ομαλότατα και χωρίς να δημιουργηθεί κάποιο ζήτημα, τόσο σε ότι αφορά τη διαδικασία των εξετάσεων, όσο και την τήρηση των ειδικών μέτρων που ισχύουν λόγω κορονοϊού και τα οποία θα έπρεπε να τηρούνται από όλους.
Ο ίδιος επικοινώνησε με όλους του υπεύθυνους των εξεταστικών κέντρων προκειμένου να έχει μια πλήρη εικόνα για την κατάσταση που επικρατεί αλλά και την τήρηση των μέτρων. Σε ότι αφορά το θέμα της εξέτασης, σημείωσε πως είναι ένα θέμα που οι μαθητές μπορούσαν να αναλύσουν με βάση τη διδασκαλία που έχει γίνει στο μάθημα.
Θυμίζουμε πως κατά τη διάρκεια των εξετάσεων, η χρήση μάσκας από τους υποψήφιους είναι προαιρετική. Ωστόσο, είναι υποχρεωτική για τους επιτηρητές εκπαιδευτικούς στις αίθουσες. Ακόμη, σε κάθε αίθουσα εξέτασης θα πρέπει να τηρείται απόσταση 1,5 μέτρου μεταξύ των υποψηφίων. Το ίδιο θα ισχύει και στους χώρους προετοιμασίας και στους χώρους εξέτασης των υποψηφίων με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες η ειδικές μαθησιακές δυσκολίες. Οι αίθουσες θα αερίζονται με φυσικό τρόπο και η χρήση ανεμιστήρων θα απαγορεύεται.
Το θέμα της έκθεσης και τα θέματα της Νεοελληνικής Γλώσσας για τις Πανελλήνιες 2020 δόθηκαν στις 08:45 το πρωί στους υποψηφίους, οι οποίοι προσήλθαν στα εξεταστικά κέντρα από νωρίς το πρωί.
Οι εξετάσεις ξεκίνησαν σήμερα με το ίδιο μάθημα για τους μαθητές των ΓΕΛ.
Θυμίζουμε πως συνολικά 350 μαθητές στο νησί συμμετέχουν στις εξετάσεις που ξεκίνησαν χθες και θα ολοκληρωθούν στις 26 Ιουνίου για τα ΓΕΛ, ενώ για τα Επαγγελματικά Λύκεια οι Πανελλαδικές ξεκινούν σήμερα 16 Ιουνίου και θα ολοκληρωθούν στις 30 του μήνα.
Αναλυτικότερα 290 μαθητές Γενικών Λυκείων του νησιού μας εξετάζονται γραπτά και άλλοι 7 προφορικά, ενώ από τα Επαγγελματικά Λύκεια θα συμμετέχουν 49 μαθητές και άλλοι 4 που θα εξεταστούν προφορικά. Φέτος όπως και πέρυσι λειτουργούν 4 εξεταστικά κέντρα, στο Καταστάρι, στο 1ο Λύκειο, στο 2ο Λύκειο αλλά και στο ΕΠΑΛ. Ειδικό Εξεταστικό Κέντρο θα λειτουργήσει στο Μουσικό Σχολείο.
H ένωση γονέων
Σε ανακοίνωση που έδωσε στη δημοσιότητα η ένωση γονέων για την έναρξη των εξετάσεων αναφέρει:
Οι Πανελλήνιες εξετάσεις είναι η ολοκλήρωση ενός κύκλου ζωής για τους μαθητές και η μετάβαση σε μια άλλη σημαντική φάση ενηλικίωσης αλλά παράλληλα είναι και αφετηρία για οριοθέτηση νέων στόχων και ξεκίνημα νέων προσπαθειών.
Φέτος ήταν μια δύσκολη σχολική χρονιά. Οι ιδιαιτερότητές της είναι πράγματι πολλές. Η κρίση που προκάλεσε η πανδημία έκανε μαθητές, γονείς κι εκπαιδευτικούς να οπλιστούν με αντοχή, υπομονή, ευελιξία κι ανθεκτικότητα.
Μας έκανε όλους να δούμε αλλιώς τα πράγματα, να επαναπροσδιορίσουμε τις αξίες μας και να αντιληφθούμε ότι στη ζωή τίποτε δεν είναι δεδομένο.
Η ζωή δίνει πάντα ευκαιρίες για εξέλιξη κι ανάπτυξη και οι εξετάσεις είναι μια τέτοια ευκαιρία.
Συνεχίστε να διεκδικείτε τα όνειρά σας με εμπιστοσύνη στις δυνάμεις σας.
Ευχόμαστε ολόψυχα σε όλους τους διαγωνιζόμενους μαθητές και μαθήτριες να έχουν το μέγιστο επιθυμητό αποτέλεσμα και οι προσπάθειες και οι κόποι τους να έχουν την δικαίωση που τους αξίζει.
ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Μαριλένα Παπαδάτου