Η κ. Φράγκου σημείωσε πως η αρχική μελέτη για το λιμανάκι στο Κερί είχε ολοκληρωθεί και αδειοδοτηθεί, καθώς όμως πέρασαν αρκετά χρόνια έπρεπε να γίνει επικαιροποίηση με βάση τα σημερινά δεδομένα.
«Εξ όσων γνωρίζω η Περιφέρεια Ιονίων Νήσων καταθέτει πρόταση για την υλοποίηση του έργου σε χρηματοδοτικό πρόγραμμα» ανέφερε η μελετητήρια, σημειώνοντας πως προβλέπεται στο έργο επέκταση του προβλήτα, καθαίρεση κάποιων τμημάτων της υφιστάμενης εγκαταστάσεις, προσθήκες, βελτιώσεις αλλά και δημιουργία χερσαίου χώρου για την εξυπηρέτηση αλιέων. Η μελετήτρια σημείωσε πως προβλέπονται έργα και για την παρακολούθηση των περιβαλλοντικών παραμέτρων, καθώς πρόκειται για ένα έργο που υλοποιείται εντός των ορίων του ΕΘΠΖ.
«Θέλουμε να πιστεύουμε πως θα έχουμε μια πρότυπη περιβαλλοντική υποδομή στην περιοχή» ανέφερε, ενώ για την εξομοίωση της χερσαίας ζώνης λιμένα που εκκρεμεί ανέφερε, πως δεν υπάρχει ο όρος «ορφανά» λιμάνια μια που όλα ανήκουν στο Ελληνικό Δημόσιο.
«Κάθε λιμενική υποδομή οφείλει να έχει έναν Φορέα Διαχείρισης και Λειτουργίας. Αρμόδιος είναι το Λιμενικό Ταμείο που οφείλει να αναγνωριστεί ως φορέας και για το λιμάνι στο Κερί. Είναι μια τυπική διαδικασία και κακώς συζητείται» σημείωσε.
Ακολουθήστε το Ermisnews.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα τελευταία νέα από τη Ζάκυνθο, την Ελλάδα και τον κόσμο.