H πτήση της εταιρείας Edelweiss Air από τη Ζυρίχη προς τη Ζάκυνθο ήταν αυτή που εγκαινίασε τη φετινή τουριστική περίοδο στο νησί μας. Το αεροσκάφος της εταιρείας προσγειώθηκε στον αερολιμένα λίγο μετά τις 16.15 το απόγευμα της Πέμπτης, μεταφέροντας συνολικά 30 επιβάτες. Αν και ο αριθμός αυτός είναι πολύ μικρός ( αξίζει να σημειώσουμε πως το αεροσκάφος είχε χωρητικότητα 180 θέσεων) η άφιξη των πρώτων τουριστών της σεζόν είναι πάντα μια εικόνα που γεννά αισιοδοξία! Ας μην ξεχνάμε δε πως πέρυσι τέτοιες μέρες το αεροδρόμιο του νησιού μας ήταν εντελώς άδειο, μια που η πρώτη άφιξη από το Εξωτερικό είχε φτάσει στο αεροδρόμιο την 1η Ιουλίου.
![](https://ermisnews.gr/wp-content/uploads/2021/05/DSC_0952.jpeg)
Τους πρώτους επισκέπτες «υποδέχτηκε» ο Αντιπεριφερειάρχης Ζακύνθου Γιώργος Στασινόπουλος που χθες βρέθηκε στο αεροδρόμιο και συνόδευσε το Διευθυντή της Fraport Ν. Βιτζηλαίο στην αίθουσα αφίξεων.
Οι επιβάτες της πτήσης από την Ελβετία, προκειμένου να ταξιδέψουν στην Ελλάδα , έπρεπε είτε να έχουν πιστοποιητικό εμβολιασμού, είτε να επιδείξουν αρνητικό μοριακό τεστ για τον κορωνοϊό τουλάχιστον 72 ώρες πριν το ταξίδι τους. Ο έλεγχος των αναγκαίων δικαιολογητικών αλλά και της φόρμας PLS που έχουν συμπληρώσει όλοι οι ταξιδιώτες έγινε χθες από την Αστυνομία στο χώρο αποβίβασης των επισκεπτών.
![](https://ermisnews.gr/wp-content/uploads/2021/05/DSC_0960.jpeg)
Για το υπόλοιπο του μήνα η εταιρεία Edelweiss Air έχει προγραμματίσει ακόμα 5 πτήσεις ενώ θα συνδέει τη Ζάκυνθο με τη Ζυρίχη μέχρι και τα τέλη Οκτωβρίου.
![](https://ermisnews.gr/wp-content/uploads/2021/05/DSC_0941.jpeg)
Αξίζει να σημειωθεί πως με την πτήση από το αεροδρόμιο της Ζακύνθου προς τη Ζυρίχη ταξίδεψαν 7 επιβάτες.
Οι πρώτοι επιβάτες έφτασαν στον τελικό τους προορισμό με ενοικιαζόμενα αυτοκίνητα ή ταξί, καθώς προς το παρόν δεν έχει ξεκινήσει το δρομολόγιο του ΚΤΕΛ από το αεροδρόμιο.