Ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Στ. Κακολύρης ορίστηκε ομόφωνα νέος Αντιπρόεδρος στην Οικονομική Επιτροπή του Δήμου Ζακύνθου, μετά την απομάκρυνση του κ. Ανδρέα Μαρινάκη από τον συνδυασμό της δημοτικής αρχής.
Η αντικατάσταση του κ. Μαρινάκη ήταν το πρώτο θέμα στην ημερήσια διάταξη της χθεσινής συνεδρίασης και η πρόταση στο πρόσωπο του κ. Κακολύρη έγινε από το Δήμαρχο και Πρόεδρο της Επιτροπής και έγινε ομόφωνα αποδεκτή.
Από την συζήτηση δεν έλειψαν και οι σχολιασμοί, με αφορμή τη δήλωση του Δημάρχου ότι ο κ. Μαρινάκης «έφυγε» από το συνδυασμό. Ο δημοτικός σύμβουλος Α. Ξένος διευκρίνισε πως δεν έφυγε αλλά τον απομάκρυνε ο Δήμαρχος και ο κ. Αρετάκης διευκρίνισε πως δεν ήταν ποτέ εντός συνδυασμού, αλλά βρέθηκε εκτός συνδυασμού από την επόμενη ημέρα των εκλογών.
Οι σχέσεις όπως αποδείχθηκε μεταξύ των δύο πρώην συνεργατών παραμένουν τεταμένες αν και το κλίμα χθες το πρωί ήταν ιδιαίτερα ομαλό και οι τόνοι χαμηλοί.
Ακολουθήστε το Ermisnews.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα τελευταία νέα από τη Ζάκυνθο, την Ελλάδα και τον κόσμο.