Με αφορμή την επιστροφή των μαθητών του Λυκείου στις σχολικές αίθουσες αλλά και την αύξηση των κρουσμάτων κορωνοϊού σε όλο και μικρότερες ηλικίες, ο γιατρός – παιδίατρος Δ. Παναγούλιας μίλησε στο ραδιόφωνο του Ερμή για την εξέλιξη της πανδημίας αλλά και τα self test για τα οποία είπε πως δίνουν μια πρώτη εικόνα, αλλά δεν είναι πανάκεια.
«Ακόμη δεν τα έχουμε μάθει όλα γύρω από τον ιό. Κάθε μέρα μαθαίνουμε περισσότερα και μας εκπλήσσει η συμπεριφορά του. Παρατηρείται όντως μια τάση να έχουμε νοσούντες σε μικρότερες ηλικίες και μάλιστα στη μαθητική κοινότητα» ανέφερε αρχικά ο γιατρός που παραδέχτηκε πως παρά την επιφυλακτικότητα για τη διενέργεια και την αποτελεσματικότητα των self test αποδείχθηκε πως αποτελούν μια πρώτη ασπίδα προστασίας απέναντι στην μετάδοση του ιού, καθώς μαθητές που βρέθηκαν θετικοί δεν πήγαν τελικά στο σχολείο.
«Πανελλαδικά βρέθηκαν 136 θετικά self test σε μαθητές λυκείου σε σύνολο 56.000 που έκαναν το τεστ και συνολικά ήταν το 22% του συνολικού αριθμού των μαθητών. Υπάρχουν ζητήματα σχετικά το πόσοι έκαναν το τεστ, αν το έκαναν σωστά και αν το αποτέλεσμα δηλώθηκε, ωστόσο είχαμε μια πρώτη εικόνα» ανέφερε ο παιδίατρος, τονίζοντας πως δε θα πρέπει τα μέτρα για την ασφαλή λειτουργία των σχολείων να εξαντλούνται στα self test , αφού πολύ σημαντικό είναι και το μέτρο της αποστασιοποίησης.
«Ειδικά στα σχολεία έπρεπε να έχουμε μέτρα για την αραίωση των μαθητών. Δεν μπορούμε να χρησιμοποιούμε τους ίδιους χώρους για τον ίδιο αριθμό μαθητών. Στην αποστασιοποίηση πρέπει να δώσουμε βαρύτητα και αν είχαν ληφθεί μέτρα για λιγότερους μαθητές ανά τάξη μπορεί να μην είχε χρειαστεί να κλείσουμε τα σχολεία» τόνισε ο κ. Παναγούλιας υπογραμμίζοντας την σημασία που έχει η τήρηση των αποστάσεων για την αποφυγή της μετάδοσης του covid -19, παράλληλα με τα μέτρα της χρήσης μάσκας και του συχνού πλυσίματος των χεριών.
«Δεν μπορούμε να στηριζόμαστε μόνο στην ατομική ευθύνη. Δεν είναι δυνατόν για παράδειγμα οι πολίτες να είναι σαρδέλες στα μέσα μεταφοράς» σημείωσε.
Ο παιδίατρος ανέφερε ακόμη πως υπάρχουν πολλές ερωτήσεις από γονείς για τον εμβολιασμό των παιδιών που ακόμη όμως δεν έχει ερευνηθεί, ενώ υπογράμμισε τους κινδύνους που υπάρχουν από την υψηλή μεταδοτικότητα του ιού μέσα στην ίδια οικογένεια και αυτό ήταν το φαινόμενο που παρατηρήσαμε στο νησί μας όλο το προηγούμενο διάστημα.
«Υπάρχει η ενδοοικογενειακή νοσηρότητα και μέσα σε μια οικογένεια νοσούν όλοι. Ακόμη και οι εμβολιασμένοι μπορεί σε ποσοστό 50% να νοσήσουν έστω και λιγότερο σοβαρά και να μεταδώσουν» τόνισε ζητώντας πολύ μεγάλη προσοχή.
Ακολουθήστε το Ermisnews.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα τελευταία νέα από τη Ζάκυνθο, την Ελλάδα και τον κόσμο.