Απαντήσεις για το κόστος των έργων που προβλέπει η μελέτη αποκατάστασης του ΧΥΤΑ στο Σκοπό έδωσε μιλώντας στον –Ε- ο μελετητής του έργου Γ. Φραντζής ξεκαθαρίζοντας πως η προηγούμενη μελέτη που έγινε το 2014 αφορούσε ένα εντελώς διαφορετικό έργο και όχι αυτό που τώρα σχεδιάστηκε.
Θυμίζοντας πως πριν από λίγες μόνο εβδομάδες έγινε η επίσημη παρουσίαση της μελέτης και των έργων που προβλέπονται χωρίς κανείς να θέσει κανένα ερώτημα ή προβληματισμό, ο κ. Φραντζής έδωσε τις απαντήσεις του στον απόηχο των καταγγελιών του Δημάρχου στην τελευταία συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου, όταν ο κ. Νικήτας Αρετάκης ανέφερε πως το ύψος της μελέτης δεν τον βρίσκει σύμφωνο την στιγμή που υπάρχει προηγούμενη μελέτη ύψους 650.000 ευρώ. Θυμίζουμε πως ο –Ε- είχε αναφερθεί στο θέμα της καταψήφισης της μελέτης από το Δήμαρχο Ζακύνθου στο Διοικητικό Συμβούλιο του ΦΟΔΣΑ.
Αξίζει να σημειωθεί πως στην ίδια κατεύθυνση ακολούθησε και η κριτική του συνδυασμού ΑΝΑΣΑ με τον επικεφαλής κ. Γαλιατσάτο να επικαλείται τους προβληματισμούς του Δημάρχου και να μιλά για εκτίναξη του κόστους εργασιών αποκατάστασης στον ΧΥΤΑ του Σκοπού στην Ζάκυνθο, όπου με την μέθοδο της «επικαιροποίησης» της μελέτης, από 640 χιλιάδες ευρώ η δαπάνη αυξήθηκε στα 6 εκατομμύρια ευρώ.
Αφού επανέλαβε τα τεχνικά χαρακτηριστικά των έργων που προβλέπει η μελέτη που εκπόνησε, ο κ. Φραντζής σημείωσε πως κάποιοι αντί να κάνουν φθηνό λαϊκισμό, θα έπρεπε να ζητήσουν ενημέρωση που ο ίδιος είναι πρόθυμος να ξανακάνει. Θύμισε δε τις ενστάσεις που ο ίδιος ο Δήμαρχος είχε και για τα έργα στο Λίβα, σημειώνοντας πως για το ίδιο έργο αυτοί που απειλούσαν ότι θα παραιτηθούν τώρα ζητωκραυγάζουν.
«Το γεγονός ότι τα στραγγίδια φτάνουν στο κόλπο του Λαγανά, η Ελλάδα έχει καταδικαστεί από το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο και στο χώρο υπάρχουν χιλιάδες τόνοι απορριμμάτων αποδεικνύουν ότι υπάρχει ανάγκη παρέμβασης. Αυτοί που μιλούν για ακριβή ή φθηνή μελέτη, θεωρούν πως η αναστροφή αυτής της πορείας του ΧΥΤΑ μπορεί να γίνει τσάμπα; Επιπλέον, γιατί ούτε ο κ. Γαλιατσάτος αλλά ούτε και ο Δήμαρχος δεν με κάλεσαν να τους ενημερώσω για το κόστος του έργου πρόσωπο με πρόσωπο; Τέλος, πιστεύουν πραγματικά πως οι τιμές που υπολογίζονται είναι από το μυαλό μου; Δεν υπάρχουν προδιαγραφές και κοστολόγια» αναρωτήθηκε αρχικά ο κ. Φραντζής σημειώνοντας πως έγινε μια αναλυτική παρουσίαση της μελέτης στην οποία δεν παρευρέθηκαν ενώ δεν τον κάλεσε ουδείς έστω και τηλεφωνικά για να ζητήσει πληροφορίες.
«Η μόνη ομοιότητα που υπάρχει ανάμεσα στην μελέτη του 2014 με την μελέτη του 2021 για την αποκατάσταση του ΧΥΤΑ στο Σκοπό είναι ο τίτλος» τόνισε ο μελετητής υποστηρίζοντας πως οι τεχνικές λύσεις που προτείνονται αφορούν τις σημερινές ανάγκες και όχι αυτές που υπήρχαν πριν από 7 χρόνια.
«Η μελέτη του 2014 αφορούσε μια διευθέτηση των απορριμματικών εναποθέσεων. Τίποτα περισσότερο από αυτό και κατά συνέπεια το κοστολόγιο ήταν διαφορετικό γιατί δεν υπήρχε η ανάγκη για νέο κύτταρο και νέα έργα για τα στραγγίσματα. Θυμίζω πως είχε προηγηθεί η κατασκευή ενός έργου διευθέτησης των στραγγισμάτων και αξιοποίησης του βιοαερίου, που όμως δεν λειτούργησαν. Από το 2014 οπότε και θα έπρεπε να κλείσει ο ΧΥΤΑ μέχρι το 2018 που σταμάτησε να λειτουργεί ο χώρος δεχόταν 25.000 τόνους απορριμμάτων το χρόνο ή αλλιώς 40.000 κυβικά. Αυτό σημαίνει 200.000 κυβικά απορριμμάτων επιπλέον» σημείωσε.
Εξηγώντας γιατί επιλέχθηκε η λύση του νέου μικρότερου κυττάρου που αποτελεί το πιο κοστοβόρο έργο της μελέτης, ο κ. Φραντζής σημείωσε πως οι εναλλακτικές λύσεις ήταν η περεταίρω ύψωση του τοιχίου αντιστήριξης που τεχνικά δεν μπορούσε να γίνει αλλά ή η μεταφορά των απορριμμάτων εκτός ΧΥΤΑ.
«Αν μπορούσαμε να απομακρύνουμε 200.000 κυβικά απορριμμάτων από το ΧΥΤΑ, θα επιστρέφαμε στις λύσεις της αρχικής μελέτης» τόνισε συμπληρώνοντας πως η μελέτη προβλέπει την κατασκευή νέου κυττάρου για την εναπόθεση 125.000 τόνων απορριμμάτων (των παραπάνω δηλαδή που είχαν εναποτεθεί) και συνοδά έργα άντλησης στραγγισμάτων για την προστασία του περιβάλλοντος.
Τέλος, ο μηχανικός σημείωσε πως στο «πραγματικό» κόστος του έργου που ήταν τα 3,4 εκ ευρώ θα πρέπει να υπολογιστεί επιπλέον το 18% που είναι ΦΠΑ, το 2% των αναθεωρήσεων το 15% για τα απρόβλεπτα και το 18% που είναι τα γενικά έξοδα αναδόχου, όλες δηλαδή οι επιβαρύνσεις που «επιβάλει» η νομοθεσία για κάθε δημόσιο έργο.
«Αντίστοιχα έργα σε όλη την Ελλάδα έχουν κόστη δεκάδων εκατομμυρίων και ένα παράδειγμα είναι η αποκατάσταση του ΧΑΔΑ στην Σαντορίνη. Όσοι έχουν άλλο …τρόπο να υπολογίζουν τα κόστη, απλά κάνουν φασαρία. Θα μπορούσαν να μου κάνουν ένα τηλέφωνο για να εξηγήσω τα κόστη αναλυτικά, όπως ήδη έχω κάνει δημόσια» τόνισε.
Αναφερόμενος και στις αντιδράσεις για το ΛΙΒΑ, σημείωσε: «Σας θυμίζω πως κάποιοι απειλούσαν πως αν δεν αλλάξει η προμελέτη θα παραιτηθούν. Τελικά η προμελέτη δεν άλλαξε και τώρα θα δείτε τι θα γίνει στο διαγωνισμό για τη διαχείριση».