Από το Μαϊάμι των Ηνωμέων Πολιτειών όπου ζει τον τελευταίο χρόνο ο Δημήτρης Κάπαρης, άνθρωπος της διεθνούς κρουαζιέρας εδώ και δεκαετίες, γράφει σε επιστολή του προς την εφημερίδα ΕΡΜΗΣ για τις νέες συνθήκες που δημιουργούνται και τις δυνατότητες της Ζακύνθου να εναρμονιστεί με έργα και πρωτοβουλίες προκειμένου να προσελκύσει τα κρουαζιερόπλοια της νέας εποχής.
Αναλυτικά στην επιστολή του που έστειλες στις αρχές της Ζακύνθου ο Δημήτρης Κάπαρης γράφει:
Είμαι υπερήφανος ως ενθουσιώδης οραματιστής πατριώτης Έλλην, είμαι υπερήφανος και ως Ζακύνθιος, διότι στην Ζάκυνθο στο νησί μας που συμμετείχε ζωηρώς στην προετοιμασία της επανάστασης όπου η εδρεύουσα Φιλική Εταιρεία έδρασε, μύησε και στρατολόγησε πολλές σημαντικές προσωπικότητες και αγωνιστές του 1821 με πρώτο και καλύτερο τον Στρατηγό του Αγώνα Θεόδωρο Κολοκοτρώνη και προπάντων τούς Προγόνους μου, τα πέντε αδέρφια και Οπλαρχηγούς Κουμανιώτη οι οποίοι κατατάχτηκαν στα εδρεύοντα Αγγλικά τάγματα στην Ζάκυνθο και που μετά την κήρυξη της επαναστάσεως επέστρεψαν στην Αχαΐα δημιουργώντας δικό τους στρατιωτικό σώμα, δικό τους λάβαρο και συμμετείχαν εμπράκτως με θυσίες, προσωπικές και οικονομικές στην απελευθέρωση της Πάτρας τον Μάρτιο του 1821.
Είμαι υπερήφανος ως απόγονος της οικογενείας Κουμανιώτη διότι ένα από τα αδέρφια, ο επικεφαλής της οικογενείας ο Δημήτριος Κουμανιώτης είναι ο προπάππους της μητέρας μου Ευτέρπης Κάπαρη – Κουμανίωτη. Ο προπάππους της μητέρας μου ο επικεφαλής Οπλαρχηγός Δημήτριος Κουμανιώτης, έλαβε μέρος στις μάχες της απελευθέρωσης και συμμετέχει ως πληρεξούσιος των Πατρών στη πρώτη Ελληνική Εθνοσυνέλευση στο Άργος το 1832 και εκλέγεται βουλευτής Πατρών το 1844, 1847 και 1850.
Ελπίζω μίαν ημέρα να κάνω μια ενδιαφέρουσα μελέτη και να δημοσιεύσω ένα κείμενο για τα ανωτέρω εις μνήμην της μητέρας μου Ευτέρπης, που ως νέα ήρθε στην Ζάκυνθο το 1933, ενυμφεύθει τον πατέρα μου Παύλο Κάπαρη, ερωτεύτηκε ακράδαντα το όμορφο νησί μας, απέκτησε άπειρον αγάπη και σεβασμόν από την Ζακυνθινή κοινωνία και παρέμεινε πάντοτε υπερήφανη για τους προγόνους της επαναστάτες, ήρωες, αγωνιστές του 1821.
Λυπάμαι διότι δεν είμαι αυτές τις ιστορικές ημέρες του έθνους μας στην πατρίδα μου στην Ζάκυνθο να γιορτάσουμε όλοι μαζί και προπαντός να προετοιμαστούμε για την κατασκευή του Cruising Port, in Saint Nicolas Extension Pear στον λιμένα της Ζακύνθου και που προτείνω σύμφωνα με το “Master Plan” της φίλης και συνεργάτισσας μου Μαριλένας Φράγκου ως αποκλειστική ΛΥΣΗ (1α) για την οποίαν έχουν απολύτως συμφωνήσει και τα στελέχη της Βιομηχανίας Κρουαζιέρας και να σας υπενθυμίσω επί αυτού ότι η Ζάκυνθος δεν πρέπει να χάσει και αυτή την φορά την ανάπτυξη της κρουαζιέρας στα Ελληνικά Νησιά του Ιονίου, αλλά ενωμένοι όλοι οι φορείς να προχωρήσουμε δυναμικά και αποφασιστικά για την επίτευξη του μεγάλου αυτού έργου το οποίο στο μέλλον θα έχει τεράστιο οικονομικό αντίκτυπο και θα προσελκύσει χιλιάδες επισκέπτες οι οποίοι θα επενδύσουν στον τόπο μας και θα γίνουν πρέσβεις για να μεταδώσουν στους συγγενείς, φίλους και συνεργάτες τους ανά τον κόσμο τις ομορφιές του νησιού μας.
Θέλω να σας πληροφορήσω ότι στο πρόσφατο πρόγραμμα της επαναλειτουργίας της Βιομηχανίας Κρουαζιέρας, μετά τις τραγικές επιπτώσεις του Covid 19, σήμερα ανακοινώθηκε ότι η εταιρεία Celebrity, που είναι η εταιρεία μου και που για 60 χρόνια είμαι συνδεδεμένος, ξεκινά κρουαζιέρες από τον Πειραιά τον Ιούλιο με το υπερσύγχρονο νεότευκτο κρουαζερορόπλοιο ‘Celebrity Apex’ , υπό την πλοιαρχία του Δημήτρη Καφετζή, εξαιρετικού ναυτικού και επίσης μαθητή μου στα θέματα Ναυτικής Ασφάλειας και που προς τιμή μου δεσπόζει από το 1964, γραμμένο ψιλά στη γέφυρες όλων των κρουαζιερόπλοιων της εταιρείας Chandris Lines-Celebrity Cruises, “Eternal Vigilance is the Price of Safety” για το οποίον είμαι πραγματικά υπερήφανος.
Όπως σας πληροφόρησα το όνειρο της ζωής μου θα επιτευχθεί τον Ιούνιο – Σεπτέμβριο του 2022 όταν το υπό εμού πλήρως σχεδιασθέν πολυτελές κρουαζερορόπλοιο “Celebrity Infinity” με 2800 επιβάτες θα επισκεφθεί το λιμάνι της Ζακύνθου, γεγονός που θα με κάνει εξίσου υπερήφανο για τις έξι αφήξεις όταν το Infinity θα αγκυροβολήσει στην Ζάκυνθο… και για το οποίο έχω πολλαπλώς βραβευθεί ανά τον κόσμο για την υψηλή τεχνολογία που εφήρμοσα για πρώτη φορά ως κινητήριο προώθηση, των “Gas Turbines /Azipods”…
Είμαι πάντα στη διάθεσή σας, ερχόμενος στην Ελλάδα από τα τέλη Μαΐου 2021 που ελπίζω να φιλοξενήσω στο όμορφο νησί μας φίλο μου, παγκοσμίου φήμης, Αρχιτέκτονα / Λιμενολόγο ίνα μας προσφέρει τις ενδιαφέρουσες ιδέες του επί του νέου “Cruise Port Project”…
Θερμούς Χαιρετισμούς σε όλους τους συμπατριώτες μου και φίλους στην Ζάκυνθο και βαθύτατα συγκινημένος σας στέλνω ένα CD μιας Ελληνίδας με διεθνή απήχηση όπου εμφαίνεται και η φωτογραφία του Ναυαγίου… Μεγάλη τιμή για την Ζάκυνθο και νομίζω όλοι ενωμένοι, με πνεύμα ομόνοιας και πατριωτισμού να ενεργήσουμε δυναμικά προς όλους τους τομείς για να μην χάσουμε την μελλοντική ανάπτυξη της Κρουαζιέρας στo όμορφο νησί του Ιουνίου μας.
Ευχόμενος προς όλους Υγεία και Δύναμη δια μιαν επιτυχή τουριστική περίοδο, η οποία κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να επεκταθεί έως τις 30 Νοέμβριου προς όφελος όλων των φορέων.
Με αγάπη και εκτίμηση προς όλους ,
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ – ΖΗΤΩ ΤΟ ΕΝΔΟΞΟ 1821
Δημήτρης Κάπαρης
U.S.A mob: 001 786 316 1688 email: [email protected]
Υ.Γ. ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΣΗΜΕΙΩΣΑΤΕ …
Όπως σας πληροφόρησα επανειλημμένως στο παρελθόν, πιστεύω ακράδαντα και συνιστώ (καθόσον η όλη προσπάθεια για την υλοποίηση του Cruise Port, ως προς το Master Plan, μπορεί να καθυστερήσει), ότι θα πρέπει να προχωρήσουμε άμεσα ως Πρώτη Φάση (εντός του Master Plan ) στην διαπλάτυνση κατά περίπου 6 μέτρα του κάθετου μόλου μετά την Πλατεία Πόρτου, ώστε να δημιουργηθεί ένας μόλος 200 μέτρων μήκους, ίνα προσδέσουν κρουαζιερόπλοια έως 190 μέτρα μήκος, 26 μέτρα πλάτος και 6,5 μέτρα βάθος, χωρητικότητας 600 – 800 επιβατών.. . εφικτό τεχνικώς καθόσον τους καλοκαιρινούς μήνες προσδέουν Mega Ferryboats των ιδίων ως ανωτέρω διαστάσεων χωρίς πρόβλημα ναυσιπλοΐας.
Στο υπάρχον κτίριο του εστιατόριου, να κατασκευαστεί Νέο Κτίριο με το ισόγειο να λειτουργεί ως αίθουσα υποδοχής και ελέγχου επιβατών και ιστιοπλόων, ενώ επάνω στον πρώτον όροφο να δημιουργηθεί χώρος με Εστιατόρια – Μπαρ έχοντα εξαιρετική θέα (360 μοιρών) και που βεβαίως με σωστή επιχειρηματική διαχείριση μπορεί να λειτουργεί όλο τον χρόνο. Ενώ η Πλατεία Πόρτου να πλακοστρωθεί, να φωτισθεί καταλλήλως, να τοποθετηθούν ωραία στέγαστρα, τοπικά διακοσμητικά άνθη ώστε να χρησιμοποιηθεί ως χώρος πολιτιστικών/καλλιτεχνικών εκδηλώσεων κατά την άφιξη των επιβατών των κρουαζιερόπλοιων…η πρώτη εντύπωση ως welcome είναι πάντοτε σπουδαία!!!
Και σύντομα να διαφημιστεί η Ζάκυνθος ως προορισμός όλων των υπερπολυτελών πλοίων 6 αστέρων, αυτού του μεγέθους, (έως 40 πλοία στην Μεσόγειο), όπως τα ήδη ερχόμενα κατόπιν υποδείξεως μου, των εταιρειών Oceania/Regent Cruises, Silver Cruises, Seabourn Cruises, Azamara Cruises, Sea Dream Cruises, Ponant Cruises, WindStar Cruises, CrystalExp Cruises κλπ… ενώ δε τους χειμερινούς μήνες να προσδέουν υπερπολυτελή κότερα – Super Yachts τα οποία δείχνουν ένα ιδιαίτερο αυξανόμενο ενδιαφέρον για το Ιόνιο Πέλαγος
Το κόστος για τα ανωτέρω παρουσιάζεται λογικό καθώς και ο χρόνος κατασκευής σύντομος. Θέλω επίσης να σας αναφέρω ότι ένα τέτοιο ακριβώς κτίριο υποδοχής με εστιατόρια και μπαρ έχει χτίσει ο ΕΟΤ στην Mαρίνα της Καλαμάτας.
Την ανωτέρω ιδέα την έχω πολλαπλώς συζητήσει με Ζακύνθιους Παράγοντες, φίλους Ξενοδόχους, Μηχανικούς, Αρχιτέκτονες καθώς επίσης με την κα Μ. Φράγκου με την οποία είμαι σε συνεχή επαφή. Συντόμως σας αποστέλλω με email δύο σκίτσα με ιδέες μου επί του ανωτέρω δίνοντας έμφαση στο ότι ο Μόλος του Αγίου Νικολάου θα μπορέσει κάλλιστα να προσαρμοστεί με τους Διεθνείς ISPS Safety Port Regulations. η εφαρμογή των οποίων είναι πολύ σημαντικό γεγονός για την υποδοχή κρουαζιερόπλοιων στο Λιμένα της Ζακύνθου.
Τελειώνοντας θέλω επίσης να επισημάνω πως έφτασε η ώρα να υλοποιήσουμε άμεσα το Inner Port (Πλατεία Πόρτου και Μόλου) και εν συνεχεία την κατασκευή Μαρίνας έμπροσθεν της Λεωφόρου Στράντας Μαρίνας όπως ακριβώς εμφαίνεται στο Master Plan καθ’ υπόδειξη των στελεχών της Βιομηχανίας Κρουαζιέρας που κατά καιρούς έχουν επισκεφθεί μαζί μου τον Λιμένα της Ζακύνθου.
Σας ευχαριστώ για την προσοχή σας και είμαι πάντα στη δίθεσή σας, Δημήτρης Κάπαρης