Σωτήριες για τα πευκοδάση της περιοχής είναι οι πρωτοβουλίες του Συλλόγου Προστασίας Κερίου και απόδειξη είναι η εικόνα της περιοχής που παραμένει σε μεγάλο μέρος καταπράσινη.
Μιλώντας στον –Ε- ο Αντιπρόεδρος του Συλλόγου Πέτρος Παράσχης έδωσε πληροφορίες για την ίδρυση και την μέχρι τώρα πορεία του που εδράζεται σε εθελοντικό πλαίσιο.
«Ο Εθελοντικός Σύλλογος Προστασίας Χλωρίδας και Πανίδας Κερίου «Ο Πεύκος» υπάρχει εδώ και 26 χρόνια. Ο Σύλλογος υφίσταται από το 1994, ξεκίνησε σαν μια ομάδα ανθρώπων που αγαπούσε το περιβάλλον και θέλαμε να περιφρουρήσουμε το πράσινο του χωριού μας, όμως στη νομική μορφή που έχει σήμερα ξεκίνησε το 2013. Είμαστε στο εθελοντικό μητρώο της Πολιτικής Προστασίας. Σημαντικότερο κομμάτι της δουλειάς μας είναι η πρόληψη των πυρκαγιών κα η προστασία των δασών» είπε ο κ. Παράσχης.
Στα πολύ θετικά είναι ότι ο Σύλλογος με τη δράση του αποτρέπει τους εμπρηστές, θέμα για το οποίο ο Αντιπρόεδρος ανέφερε: « Όταν εμείς ξεκινήσαμε να φυλάμε τα δάση και να κάνουμε περιπολίες το επίσημο κράτος δεν είχε ακόμα νομοθεσία γι’ αυτή τη δραστηριότητα. Είμαστε λοιπόν προπομποί αυτής της κατάστασης. Η πυροσβεστική υπηρεσία και προς τιμή των εκάστοτε διοικητών, έχει διασκορπίσει τα οχήματά της και ανθρώπους της στα βουνά, οι οποίοι κάνουν κοινές περιπολίες με εμάς, είμαστε κοντά σε τόπους συμβάντων και αυτό είναι και ένας ανασταλτικός παράγοντας για επίδοξους εμπρηστές.
Το πιο σημαντικό είναι ότι μετά από εμάς, έχει εθελοντική ομάδα η Λιθακιά, ο Αγαλάς και ετοιμάζονται δύο ακόμη στον Άγ. Λέοντα και στις Μαριές. Η δική μας ομάδα λειτούργησε σαν παράδειγμα και αποτέλεσε έμπνευση για την δημιουργία και άλλων ομάδων και αυτό είναι το σημαντικό».
Ερωτηθείς για σημαντικές στιγμές στην πορεία του Συλλόγου ο κ. Παράσχης είπε: «Μια σημαντική ενέργεια ήταν όταν περισώσαμε το δάσος σε μία φωτιά στην περιοχή Άμπελος την χρονιά που καίγονταν οι Μαριές, τότε που εκκενώθηκε το χωριό. Δεν δημιουργήσαμε πρόβλημα στην Πυροσβεστική που επιχειρούσε αλλού και γλυτώσαμε την καταστροφή στην περιοχή μας».
Στα μέσα που διαθέτει ο Σύλλογος είναι και ένα όχημα για πυρόσβεση. Ο κ. Παράσχης περιέγραψε τον τρόπο που δουλεύουν και είπε: «Ο δικός μας ρόλος είναι προληπτικός. Μετά από την επέμβαση της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας λειτουργούμε επικουρικά. Συμβουλεύουμε τους αξιωματικούς για τη φορά του ανέμου για τους δρόμους που υπάρχουν και πρέπει να ακολουθήσουν. Αυτά κάνουμε μετά την εκδήλωση της πυρκαγιάς, εκτός αν προλάβουμε και τη σβήσουμε στην αρχή.
Αγοράσαμε ένα πλήρες πυροσβεστικό όχημα με νερό από προσφορές συγχωριανών μας με αποτέλεσμα να μπορούμε να επέμβουμε προτού καν έρθει η πυροσβεστική υπηρεσία. Το όχημα έχει και τηλεπικοινωνιακό εξοπλισμό. Το Κερί φυλάγεται όλο το 24ωρο και τη νύχτα υπάρχουν άτομα, τα οποία έχουν επιφορτιστεί αυτό το ρόλο, δηλαδή της πρόληψης και της επιτήρησης των δρόμων, ενώ το όχημα είναι διαθέσιμο οποιαδήποτε στιγμή μέρα και νύχτα».
Πρώτα οι άνθρωποι
Σε προτεραιότητα σε μια φωτιά μπαίνει η ανθρώπινη ζωή και ο κ. Παράσχης είπε: «Πολλές φορές έχουμε δει ζώα, λαγούς, σκατζόχοιρους κλπ., να προσπαθούν να φύγουν από τη φωτιά για να σωθούν. Το βασικό σε μία φωτιά είναι να μην θρηνήσουμε ανθρώπους. Η φωτιά πρόπερσι είχε ξεκινήσει από τη Λιθακιά και οι συνθήκες ήταν αντίξοες, δεν μπορούσε να κρατηθεί κανέναν μέτρο πουθενά, δεν μπορούσαμε να την αντιμετωπίσουμε. Σε τέτοιες περιπτώσεις προσπαθείς να μην έχεις απώλεια σε ανθρώπινες ζωές».
Μεταξύ αυτών που έθιξε ο Αντιπρόεδρος είναι η καταστροφή που προκλήθηκε στα δάση μας από το πέρασμα του κυκλώνα ΙΑΝΟΣ πέρυσι.
«Έκανε μεγάλη καταστροφή και ο ΙΑΝΟΣ στα δάση και στα πεύκα. Όπου και να πάτε στο νησί φαίνεται. Εγώ το είδα πρόσφατα στο Καμπί που πήγα και από το δρόμο φαίνεται ότι τα δέντρα είναι πεσμένα κάτω κι αυτό αποτελεί καύσιμη ύλη» είπε χαρακτηριστικά ενώ για το ίδιο θέμα οι αρχές εξετάζουν τρόπο για να απομακρυνθούν μέσα από τα δάση τα ξερά κλαδιά.
Η αμέλεια
Στα ζητήματα για τα οποία μίλησε ο κ. Παράσχης είναι οι φωτιές από πρόθεση και από αμέλεια και ανέφερε τα εξής: «Επίσης να προσέχουμε και ένα άλλο σημαντικό κομμάτι που είναι οι φωτιές από αμέλεια. Κάποιος μπορεί να μην θέλει να προξενήσει καταστροφή και μία πράξη του να γίνει το ίδιο καταστροφική, όπως αυτή των εμπρηστών. Για παράδειγμα ένα μελίσσι που θα το καπνίσει κάποιος, ή αν μπει τροχός δίπλα σε ξερά χόρτα. Δεν είναι ανάγκη να βάζουμε φωτιές αυτή την εποχή, έχουμε δει και φωτιές το Μάρτιο που κάνουν ζημιά, έχει αλλάξει το κλίμα και ο μήνας αυτός είναι πια επικίνδυνος για φωτιές. Έχουμε να δούμε βροχές από το Φεβρουάριο μήνα στο νησί μας. Το καλό είναι και ο Δήμος και η Περιφέρεια έχουν καθαρίσει και ανοίξει δρόμους. Έχουμε πρόσβαση σε πολλά σημεία και καθαρούς αντιπυρικούς δρόμους. Εμείς από την πλευρά μας είμαστε πάντα ετοιμοπόλεμοι.
Δεν υπάρχει βέβαια καμία πρόνοια κρατική για χρηματοδότηση. Αυτά που γίνονται από το Σύλλογο είναι από εμάς. Πρέπει να αναπτυχθεί το αίσθημα του εθελοντισμού σε ακόμα περισσότερους γιατί είναι σημαντικός στο γενικό και κοινωνικό σύνολο».
Τέλος ο Αντιπρόεδρος είπε ότι πρέπει να σκεφτούμε ότι το δάσος γιατί είναι η ζωή μας και το οξυγόνο μας. Να αγαπήσουμε το νησί μας και να μην το καταστρέφουμε, κατέληξε ο κ. Παράσχης.