ΚΙΝΔΥΝΕΥΟΥΝ ΜΕ ΛΟΥΚΕΤΟ ΥΓΙΕΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ
Με μελανά χρώματα περιγράφουν οι επιχειρηματίες του
Λαγανά την κατάσταση που βιώνουν το φετινό καλοκαίρι και χαρακτηριστικό είναι το στοιχείο που παραθέτει μιλώντας στο ραδιόφωνο του -Ε- η Πρόεδρος του Συλλόγου Ιδιοκτητών Ενοικιαζομένων Δωματίων Λαγανά Ντ. Καψάσκη, σημειώνοντας πως οι επιχειρήσεις του κλάδου στην περιοχή, σε ποσοστό 50% , είτε θα παραμείνουν κλειστές, είτε θα υπολειτουργούν.
«Δυστυχώς για χρόνια στηριχθήκαμε σε ένα συγκεκριμένο τουριστικό μοντέλο» δηλώνει η Πρόεδρος Ενοικιαζομένων Δωματίων Ντ. Καψάσκη
Η ίδια υπογράμμισε πως, ειδικά η συγκεκριμένη περιοχή «θερίζει» όσα σπάρθηκαν τα προηγούμενα χρόνια, με την ανάπτυξη του μαζικού τουρισμού και την προσέλκυση νεαρών τουριστών, σχεδόν αποκλειστικά από την Μεγάλη Βρετανία.
Ένα ακόμη ζήτημα που ανέδειξε η κ. Καψάσκη μιλώντας στο ραδιόφωνο του –Ε- αφορούσε τα μέτρα στήριξης από την Κυβέρνηση προς τις τουριστικές επιχειρήσεις , σημειώνοντας πως οι μικρές και μεσαίες τουριστικές επιχειρήσεις των ενοικιαζομένων δωματίων φαίνεται να εξαιρούνται
προκλητικά από χρηματοδοτήσεις, διευκολύνσεις, φοροαπαλλαγές αλλά και από επιδοτήσεις του ΕΣΠΑ.
«Βιώνουμε με δραματικό τρόπο ένα καθολικό κλείσιμο στο Λαγανά. Η περιοχή μας βασίστηκε στη βρετανική αγορά και ηθελημένα ή άθελα, στηριχθήκαμε σε έναν συγκεκριμένο
τρόπο διακοπών και μια συγκεκριμένη ηλικιακή αγορά. Δυστυχώς δεν έχουμε τουρίστες από άλλες αγορές όπως η Ολλανδία, η Γερμανία, η Σκανδιναβία. Οι τουρίστες από τις ανατολικές χώρες, ήταν αυτοί που κατά κανόνα έμεναν μέσα στα all inclusive ξενοδοχεία» σημείωσε.
«Φταίμε και εμείς σαν κάτοικοι και επιχειρηματίες, αλλά κυρίως φταίνε αυτοί που είχαν την εξουσία και χάραξαν πολιτική. Υπό άλλες συνθήκες θα βιώναμε πιο ήπια αυτή την κρίση και απώλειες σε ποσοστά 50% και όχι 85% όπως συμβαίνει σήμερα» ανέφερε ακόμη, τονίζοντας πως δυστυχώς μια περιοχή με τεράστια οικολογική σημασία, δεν κατάφερε να αναπτύξει εναλλακτικές μορφές τουρισμού και να προσελκύσει διαφορετικούς τουρίστες. Η κ. Καψάσκη σημείωσε πως υπάρχει μεγάλη επιφυλακτικότητα και για την νέα τουριστική σεζόν, αφού η φετινή έχει ήδη χαθεί και υπογράμμισε πως μέσα σε ένα θολό τοπίο, η περιοχή του Λαγανά δεν έχει βρει την «ταυτότητα της».
«Τα μισά καταλύματα στην περιοχή μας είτε θα υπολειτουργούν, είτε δε θα ανοίξουν. Έχουμε μια πολύ συγκεκριμένη αγορά να περιμένουμε από τα Βαλκάνια, όπως είναι η Βουλγαρία και η Ρουμανία. Μιλάμε όμως για μικρό αριθμό τουριστών και με χαμηλή οικονομική δυνατότητα» σχολίασε.
Τέλος ανέφερε πως καμία ελάφρυνση δεν υπάρχει για τις μικρές επιχειρήσεις του κλάδου, γεγονός που προκαλεί μεγάλη αντίδραση και ασφυκτικό κλίμα σε εκατοντάδες επαγγελματίες που κινδυνεύουν να βάλουν λουκέτο σε υγιείς επιχειρήσεις.
«Μάλλον στην Κυβέρνηση θεωρούν ότι θα πρέπει να τα βγάλουμε μόνοι μας πέρα και να κολυμπήσουμε στον Ωκεανό, ή να βάλουμε λουκέτο και να πουλήσουμε τις επιχειρήσεις μας. Άλλωστε πάντα οι κρίσεις δημιουργούν …πρόσφορο έδαφος για επενδυτές. Είμαστε υγιείς επιχειρήσεις που δε χρωστούσαμε και σήμερα κινδυνεύουμε με αφανισμό» κατέληξε.
Της Μαριλένας Παπαδάτου