Θέμα πρωτίστως ηθικής τάξεως είναι αυτό της διαχείρισης και αξιοποίησης του Δαμίρειου κληροδοτήματος, σύμφωνα με τον Εμπορικό Σύλλογο Ζακύνθου και την Πρόεδρο του διοικητικού συμβουλίου Λ. Μπουζιάνου που μέσω του –Ε- έκανε ακόμη μια δημόσια παρέμβαση για ένα θέμα που επί δεκαετίες «ταλανίζει» τα επαγγελματικά σωματεία του νησιού μας.
Η απόφαση του Ιατρικού και Δικηγορικού Συλλόγου να μισθώσουν το συγκεκριμένο οικόπεδο σε μια επιχείρηση εστίασης, φαίνεται ότι προκάλεσε ένα νέο κύκλο αντιδράσεων από Σωματεία τα οποία μπορεί να συμπεριλαμβάνονταν στη διαθήκη του δωρητή, αλλά εν αντιθέσει με τους προαναφερθέντες συλλόγους σήμερα δεν αποτελούν τους νόμιμους ιδιοκτήτες.
Η Πρόεδρος του Εμπορικού Συλλόγου, μιλώντας στον –Ε- ξεκαθάρισε πως ο Σύλλογος δεν έχει εγκαταλείψει ούτε στιγμή το θέμα και συνεχίζει να διεκδικεί τα δικαιώματά του.
Η ίδια με πολύ απλά λόγια σημείωσε πως χωρίς να θέλει να στραφεί κατά του επιχειρηματία που μίσθωσε το ακίνητο και μάλιστα σε μια πολύ δύσκολη περίοδο για τις επιχειρήσεις, θα πρέπει να γίνει σεβαστή η επιθυμία του δωρητή που είχε συγκεκριμένο όραμα για το οικόπεδο που φιλοξενούσε το μέγαρό του.
Θυμίζουμε πως ο Φαρμακευτικός και ο Εμπορικός Σύλλογος έχουν προσφύγει δικαστικά για να κατοχυρώσουν τα δικαιώματά τους στο ακίνητο και σύμφωνα με πληροφορίες πολύ σύντομα η υπόθεση που αφορά το παραχωρητήριο θα εκδικαστεί.
Πρόεδρος Εμπορικού Συλλόγου: «Είναι αδιανόητο να καταπατάται η επιθυμία ενός δωρητή»
![](https://ermisnews.gr/wp-content/uploads/2019/08/mpoyzianoy-976x1024.jpg)
«Ποτέ δεν παραιτηθήκαμε από τη διεκδίκηση αυτού που μας ανήκει μια που δεν αναφερόμαστε απλά στη διαθήκη ως αποδέκτες του ακινήτου, αλλά ως συν- διαχειριστές. Είναι γνωστό πως βρισκόμαστε ακόμη σε δικαστικές διαμάχες και προς το παρόν δεν υπάρχει καμία εξέλιξη.
Άσχετα όμως από το αν ο Δικηγορικός Σύλλογος μπορεί ή δεν μπορεί να λάβει μέρος της διαθήκης, υπάρχει ένα ηθικό ζήτημα. Είμαι θλιμμένη σαν Ζακυνθινιά και σας έμπορος γιατί η επιθυμία του Ιωάννη Δαμίρη για την διάθεση της περιουσίας του δεν έχει πραγματοποιηθεί. Το ακίνητο δωρίθηκε για την στέγαση των Σωματείων και της Φιλαρμονικής και όχι για να το κάνει ο καθένας ότι θέλει, να το χτίσει ή να το κάνει κατάστημα» ανέφερε αρχικά η κ. Μπουζιάνου υπογραμμίζοντας πως η διαθήκη περιγράφει ως συνδιαχειριστές τον Εμπορικό και το Δικηγορικό Σύλλογο.
«Ο δωρητής αν ήθελε θα έδινε το ακίνητο του σε κάποιον ιδιώτη και όχι στα Σωματεία. Θα πρέπει όλοι οι Ζακυνθινοί να διαμαρτυρηθούμε! Είναι αδιανόητο να καταπατάται η επιθυμία ενός δωρητή» ανέφερε, διευκρινίζοντας πως σε καμία περίπτωση η κριτική της δεν αφορά τον επιχειρηματία που εκμίσθωσε το ακίνητο και δε φέρει ευθύνη.
Τέλος, σημείωσε πως το παράδειγμα του Δαμίρειου και η σημερινή χρήση του ακινήτου αποθαρρύνει όσους σήμερα θα ήθελαν να προβούν σε μια αντίστοιχη ενέργεια, δωρίζοντας την περιουσία τους για έναν κοινωφελή σκοπό.
«Δεν ξέρω για πόσο διάστημα έγινε η μίσθωση, αλλά θα πω αυτό που θα έλεγα και στο χωριό μου, δηλαδή ότι θα «τρίζουν τα κόκκαλα» του αείμνηστου δωρητή» ανέφερε πολύ χαρακτηριστικά.
Ο Ιατρικός Σύλλογος
Για το ίδιο θέμα ο Πρόεδρος του Ιατρικού Συλλόγου είπε πως είναι προσωρινή η μίσθωση και στόχος είναι η πληρωμή του ΕΝΦΙΑ αλλά και η σύνταξη φακέλου για μελλοντική αξιοποίηση
Συγκεκριμένα, απαντήσεις για την απόφαση του Ιατρικού και Δικηγορικού Συλλόγου να μισθώσουν το Δαμίρειο Κληροδότημα σε έναν ιδιώτη για επαγγελματική χρήση, έδωσε μιλώντας στον –Ε- ο Πρόεδρος του Ιατρικού Συλλόγου Π. Καψαμπέλης, τονίζοντας πως η μίσθωση έχει προσωρινό χαρακτήρα, κατοχυρώνει πλήρως τα δικαιώματα των ιδιοκτητών και εξασφαλίζει χρήματα που θα αποδοθούν για το ίδιο το ακίνητο, για την πληρωμή του ΕΦΚΑ, αλλά και για την μελλοντική αξιοποίηση του.
Ο Πρόεδρος του Ιατρικού Συλλόγου, επανέλαβε πως το ακίνητο προστατεύεται από τους ιδιοκτήτες του και συμπλήρωσε πως το όραμα του δωρητή του υλοποιείται με τον καλύτερο και πιο υπεύθυνο τρόπο.
Πρόεδρος Ιατρικού Συλλόγου: “Η μίσθωση είναι προσωρινή για την πληρωμή του ΕΝΦΙΑ”
![](https://ermisnews.gr/wp-content/uploads/2020/03/kapsampelhs.jpg)
«Οι μοναδικοί διαχειριστές του ακινήτου είναι ο Ιατρικός και ο Δικηγορικός Σύλλογος. Όσοι άλλοι θέλουν να έχουν λόγο θα πρέπει πρώτα να αναγνωριστεί το δικαίωμα τους από το Δικαστήριο. Εμείς θα είμαστε ευτυχείς αν συμβεί κάτι τέτοιο» ανέφερε ο κ. Καψαμπέλης, σημειώνοντας πως πέρα από τον Ιατρικό και Δικηγορικό Σύλλογο, κανείς άλλος δεν έχει λόγο για το ακίνητο.
«Για την αμέλεια τους να κατοχυρώσουν τα δικαιώματα που μπορεί να είχαν θα πρέπει να κάνουν την αυτοκριτική τους. Αν χάναμε και εμείς τα δικαιώματά μας, το ακίνητο θα είχε εξαφανιστεί και ευτυχώς που δείξαμε μια υπεύθυνη στάση και το διασώσαμε. Το οικόπεδο αρχικά νομιμοποιήθηκε, έχει δηλωθεί στο Κτηματολόγιο και οι δύο Σύλλογοι πληρώνουν πολλά χρήματα για αυτό το ακίνητο ως φόρο. Οι ενοικιάσεις που γίνονται είναι προσωρινές και έχουν γίνει με απόλυτη διασφάλιση, ώστε την ίδια στιγμή που υπογράφεται το μισθωτήριο να υπογράφεται και η λύση της σύμβασης. Αν μελλοντικά θέλουμε να το ενοικιάσουμε στον ίδιο ή σε άλλον ιδιώτη μπορούμε να το κάνουμε» ανέφερε ο Πρόεδρος του Ιατρικού Συλλόγου , υποστηρίζοντας πως στόχος αυτής της μίσθωσης είναι το ακίνητο να «βγάλει» τα έξοδα που ήδη έχει όπως για τον ΕΝΦΙΑ, αλλά και να συσταθεί φάκελος για την μελλοντική αξιοποίηση του οικοπέδου μέσω κάποιου χρηματοδοτικού προγράμματος.
«Βαδίζουμε με σταθερά βήματα για την αξιοποίηση του ακίνητο που είναι ο βασικός μας στόχος. Να παύσουν λοιπόν αυτοί που ανεύθυνα έπραξαν κατά το παρελθόν» ανέφερε, συμπληρώνοντας πως ο Ιατρικός Σύλλογος και ο Δικηγορικός Σύλλογος προχωρούν στον σχεδιασμό τους και ακόμη και το Δικαστήριο κρίνει πως υπάρχουν και άλλοι ιδιοκτήτες, θα προχωρήσουν όλοι μαζί από κοινού.
ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Μαριλένα Παπαδάτου
Όλοι δίκιο έχουν.Κάποιος όμως πρέπει να πληρώσει τον ΕΝΦΙΑ και να φροντίζει ώστε να μην είναι σκουπιδότοπος και ότι άλλο!!