Επί ποδός για ακόμη μια φορά τα τελευταία 24ωρα βρίσκονται οι δυνάμεις της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Ζακύνθου καθώς εκδηλώθηκε νέα πυρκαγιά στις Βολίμες και συγκεκριμένα στην περιοχή Ασκός.
Στο σημείο επιχειρούν 20 άνδρες της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας με 9 οχήματα
Το έργο της κατάσβεσης είναι ιδιαίτερα δύσκολο καθώς πνέουν ισχυροί άνεμοι στο νησί.
Η πυρκαγιά καίει χαμηλή βλάστηση, ενώ σε κοντινή απόσταση βρίσκονται και κάποιες κατοικίες που δεν κινδυνεύουν!
Στην μάχη έχουν ριχθεί δυο Πετζετέλ, αρχικά, ενώ στην συνέχεια ρίψεις επιχειρούν και δυο Καναντέρ, ενώ αναμένονται περαιτέρω εναέριες ενισχύσεις από την Ελευσίνα.
Η ανακοίνωση της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας:
Σε εξέλιξη πυρκαγιά σε δασική έκταση στην περιοχή Βολίμες Ζακύνθου. Άμεσα κινητοποιήθηκαν 20 πυροσβέστες με 9 οχήματα και 4 Α/Φ.
17.27μ.μ. Νεότερη Ενημέρωση: Ζητήθηκε η εναέρια βοήθεια για την κατάσβεση της πυρκαγιάς και εντός ολίγου θα κάνουν την εμφάνισή τους τα Πετζετέλ ούτως ώστε να συνδράμουν και αυτά!
17.37μ.μ. Πυροσβεστικά αεροπλάνα τύπου Πετζετέλ επιχειρούν αυτή την ώρα στο δύσβατο σημείο στην περιοχή Ασκός Βολιμών
17.49μ.μ. Υπό έλεγχο φαίνεται να βρίσκεται η πυρκαγιά αυτή την ώρα καθώς έπειτα και από την άμεση επέμβαση των Πετζετέλ το έργο της κατάσβεσης γίνεται ευκολότερο. Αυτό που αξίζει να τονίσουμε είναι ότι η φωτιά έφτασε σε κοντινή απόσταση σε κάποια από τα σπίτια που βρίσκονται στην περιοχή, ωστόσο αυτά δεν απειλήθηκαν!
*Το ρεπορτάζ συνεχίζεται!
*Η κεντρική φωτογραφία είναι αρχείου