Στον απόηχο της κινητοποίησης που πραγματοποιήθηκε στο πλάτωμα του Ναυαγίου το απόγευμα της περασμένης Τρίτης ο Πρόεδρος της κοινότητας Βολιμών Ν. Θεοδόσης που παρακολούθησε τις ομιλίες των στελεχών του ΣΥΡΙΖΑ, μίλησε στο ραδιόφωνο του Ερμή υπογραμμίζοντας πως η φετινή εικόνα με το Ναυάγιο κλειστό για τους επισκέπτες κατά το μήνα Αύγουστο δε θα πρέπει να επαναληφθεί.
Για μια ακόμη φορά ο κ. Θεοδόσης ανέδειξε την αδράνεια στην λήψη μέτρων για την περιοχή, κυρίως από την πλευρά του Δήμου και επικαλούμενος το κυκλοφοριακό κομφούζιο αλλά και την άσχημη εικόνα που αντικρίζουν οι επισκέπτες της περιοχής, θύμισε ακόμη μια φορά τις αποφάσεις που έχει λάβει το Δημοτικό Συμβούλιο αλλά δεν έχουν προχωρήσει. Ο λόγος για το έργο της διαπλάτυνσης του δρόμου που οδηγεί στο πλάτωμα του Ναυαγίου προκειμένου να μπορεί να εξασφαλιστεί η ομαλή διέλευση των οχημάτων ειδικά σε περιπτώσεις μιας έκτακτης ανάγκης.
Σε εκκρεμότητα εδώ και 4 χρόνια η εμπειρογνωμοσύνη για τη δίκη της αγοραπωλησίας!
Μεταξύ άλλων ο Πρόεδρος της κοινότητας αναφέρθηκε και στην κοινή επιστολή που δημοσίευσαν κάτοικοι των ορεινών κάνοντας λόγο για καθυστερήσεις στην απονομή δικαιοσύνης στην υπόθεση της αγοραπωλησίας, κάνοντας γνωστό πως, σύμφωνα με όσα καταγγέλθηκαν στην σύσκεψη με το κλιμάκιο των Βουλευτών, εδώ και 4 χρόνια δεν έχει υποβληθεί η πραγματογνωμοσύνη που ζητούσε το Δικαστήριο
«Θέλω να πιστεύω πως τα όσα διαπίστωσαν με τα ίδια τους τα μάτια θα προβλημάτισαν αρκετά τους εκπροσώπους του κόμματος που ήταν για 4,5 χρόνια στην Κυβέρνηση. Είμαι βέβαιος πως την τραγική εικόνα που υπάρχει, αν δεν τους την είχαν μεταφέρει, την εμπέδωσαν» ανέφερε συμπληρώνοντας πως τα προβλήματα στην περιοχή μετρούν δεκαετίες και κάποιοι δε θέλουν η τοπική κοινωνία να απολαμβάνει το πλούτο που η περιοχή μπορεί να προσφέρει.
Για το έργο της διαπλάτυνσης του υφιστάμενου δρόμου, ο κ. Θεοδόσης επέμεινε πως πρόκειται για ένα έργο που θα μπορούσε να γίνει σύντομα και με χαμηλό κόστος, ενώ αν είχε εγκαίρως προχωρήσει, δε θα χρειαζόταν να κλείσει το Ναυάγιο μέσα στην καρδιά του καλοκαιριού.
«Συμφωνούμε πως κάποιες ημέρες με επικίνδυνα καιρικά φαινόμενα όλοι οι δασικοί δρόμοι θα πρέπει να κλείνουν αλλά είναι ντροπή να ακολουθούμε την λογική “κόβω το χέρι που πονάει” και το ναυάγιο να είναι κλειστά. Ο δρόμος και το πλάτωμα αποτελούν ντροπή και ταλαιπωρία για τον κόσμο» τόνισε ο Πρόεδρος της κοινότητας των Βολιμών που μεταξύ άλλων σχολίασε πως το πρόβλημα της περιοχής υπάρχει εδώ και χρόνια και επί των ημερών του ΣΥΡΙΖΑ και επί της Νέας Δημοκρατίας.
Τέλος για την πρόταση του Δημάρχου για νέο φορέα διαχείρισης, ανέφερε πως ο Δήμαρχος είχε πάρει το πράσινο φως για παρεμβάσεις στην περιοχή εδώ και 1,5 χρόνο, μετά από μια σύσκεψη που είχε γίνει στο Υπουργείο Τουρισμού, καθώς όμως δεν υπήρξε καμία πρωτοβουλία από το Δήμο, η Κυβέρνηση χρειάστηκε να παρέμβει με το Νομοσχέδιο για τον Φορέα Διαχείρισης.