Με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς, θα ήθελα να ευχηθώ στις μαθήτριες και στους μαθητές μας να έχουν μια καλή και δημιουργική χρονιά, με υγεία και πολλές επιτυχίες.
Είναι γεγονός ότι και φέτος τα σχολεία μας καλούνται να λειτουργήσουν μέσα σε δύσκολες συνθήκες λόγω της πανδημίας. Ωστόσο, το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων έχει προβεί σε όλες τις απαιτούμενες ενέργειες προκειμένου οι σχολικές μας μονάδες να ανοίξουν με αυξημένα μέτρα προστασίας κατά του κορωνοϊού. Απ’ την αρχή της πανδημίας τόσο το Υπουργείο όσο και οι Περιφερειακές δομές της εκπαίδευσης εργάζονται εντατικά προκειμένου να ανταποκριθούν στις ολοένα και πιο επιτακτικές ανάγκες που έχει διαμορφώσει η νέα πραγματικότητα.
Ήδη τα σχολεία μας ξεκινούν με πάνω από 4.000 προσλήψεις καθηγητών Ειδικής Αγωγής και περίπου 11.700 καθηγητές Γενικής Εκπαίδευσης.
Καταβάλλουμε κάθε δυνατή προσπάθεια να ενισχύσουμε τα σχολεία μας και παράλληλα να υποστηρίξουμε συνολικά το εκπαιδευτικό έργο.
Στο πλαίσιο αυτό, αξίζει να επισημάνω πως σε ό,τι αφορά στο νησί μας έχουν ήδη φτάσει και τοποθετηθεί οι δύο (2) αίθουσες τις οποίες είχα ζητήσει από την «ΚτΥπ Α.Ε.» για την κάλυψη των αναγκών του Ενιαίου Ειδικού Επαγγελματικού Γυμνασίου και Λυκείου (ΕΝΕΕΓΥΛ).
Ακόμα, ολοκληρώθηκε χωρίς καμία καθυστέρηση το έργο «Επισκευές 1ου Γυμνασίου και Λυκείου Ζακύνθου», ενώ ήδη δρομολογείται το έργο της αποκατάστασης των φθορών και της συνολικής ανακαίνισης του Μουσικού Σχολείου Ζακύνθου.
Παράλληλα, γίνονται ενέργειες προκειμένου να μπει σε τροχιά υλοποίηση και το έργο της ανέγερσης του 5ου Δημοτικού Σχολείου Ζακύνθου στην περιοχή των νέων εργατικών κατοικιών.
Άλλωστε, απ’ την πλευρά μου ως Βουλευτής Ζακύνθου έχω δεσμευτεί ότι θα συνεχίσω να στέκομαι αρωγός σε κάθε προσπάθεια που διασφαλίζει την ομαλή και απρόσκοπτη λειτουργία των σχολείων μας.
Καλή σχολική χρονιά σε όλους!!