Μέσα στο πρώτο 20ήμερο του Ιουνίου εκτιμάται πως θα ολοκληρωθούν οι εργασίες στην παραλιακή λεωφόρο που μετά από μια μακρά περίοδο αναστολής τους, τα συνεργεία επέστρεψαν στο εργοτάξιο. Θυμίζουμε πως πρόκειται για τμήμα της εργολαβίας του έργου της αποκατάστασης του λιμανιού.
Θυμίζουμε πως σύμφωνα με όσα είχαν γίνει γνωστά από τον Πρόεδρο του Λιμενικού Ταμείου οι καθυστερήσεις προέκυψαν λόγω της ανάγκης να ενσωματωθούν στο έργο αναγκαίες εργασίες όπως οι υποδοχές για παροχές ρεύματος στα σκάφη που θα δένουν στο συγκεκριμένο σημείο του λιμανιού.
Στο νησί μας βρέθηκε τις προηγούμενες ημέρες ο επιβλέπων μηχανικός του έργου από τη Διεύθυνση Υδραυλικών Λιμενικών και Κτιριακών Υποδομών του Υπουργείου Υποδομών ενώ αυτό που έγινε γνωστό είναι πως τις επόμενες ημέρες θα τοποθετηθούν τα κράσπεδα.
«Η εργολαβία προχωρεί εντατικά και το έργο θα έχει τελειώσει μέχρι τις 20 Ιουνίου το αργότερο» μας είπε ο Πρόεδρος του Λιμενικού Ταμείου που βρέθηκε στο σημείο των εργασιών αργά το μεσημέρι της Παρασκευής.
Ακολουθήστε το Ermisnews.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα τελευταία νέα από τη Ζάκυνθο, την Ελλάδα και τον κόσμο.