Μια σειρά από αιτήματα προτάσσει ο Σύλλογος Δασκάλων με αφορμή την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς, τα οποία αφορούν μέτρα για την πανδημία και ανάμεσά τους είναι τα μαζικά δωρεάν επαναλαμβανόμενα τεστ, σε όλους τους εκπαιδευτικούς και μαθητές, με την ευθύνη του ΕΟΔΥ μέσα στα σχολεία
Ο Σύλλογος των εκπαιδευτικών στην πρωτοβάθμια ζητά να μην είναι περισσότεροι από 15 μαθητές σε κάθε τάξη και σημειώνει πως δεν πρέπει να επαναληφθοήν τα λάθη που έγιναν πέρυσι.
Τα αιτήματα που παρουσιάζονται από τους δασκάλους είναι τα ακόλουθα:
Μείωση αριθμού μαθητών ανά τμήμα με ανώτατο όριο τους 15 μαθητές. Ουσιαστική μέριμνα για την εύρεση χώρων που θα λειτουργήσουν ως σχολικές αίθουσες.
Μαζικό και προσβάσιμο για όλους εμβολιασμό, χωρίς αστερίσκους και υποσημειώσεις.
Διενέργεια μαζικών επαναλαμβανόμενων δωρεάν τεστ σε όλους τους συναδέλφους αλλά και στους μαθητές, ώστε να υπάρχει ουσιαστικός υγειονομικός έλεγχος και παράλληλα υγειονομική επιτήρηση των σχολικών μονάδων.
Μέτρα στήριξης του δημόσιου τομέα της Υγείας με ενίσχυση σε προσωπικό και υποδομές.
Αυξημένες προσλήψεις αναπληρωτών για την κάλυψη όλων των απαραίτητων εκπαιδευτικών αναγκών σε όλες τις ειδικότητες και όλες τις δομές. Παράλληλη στήριξη για όλους τους μαθητές που αποδεδειγμένα τη χρειάζονται.
Αυξημένη χρηματοδότηση για την κάλυψη όλων των αναγκαίων μέσων προστασίας και καθαριότητας από το κράτος (δωρεάν μέσα ατομικής προστασίας πχ μάσκες, αντισηπτικά κλπ).
Προσλήψεις μόνιμου προσωπικού καθαριότητας για να καλύψουν τις αυξημένες ανάγκες λόγω covid-19.
Επιπλέον δρομολόγια για τη μετακίνηση των μαθητών από και προς το σχολείο με μέτρα μείωσης της πληρότητας των μέσων μεταφοράς, ώστε να αποφευχθεί ο συνωστισμός.
Άμεση λήψη συγκεκριμένων εκπαιδευτικών – παιδαγωγικών μέτρων για την αντιμετώπιση των σύνθετων μαθησιακών και ψυχοκοινωνικών προβλημάτων που έχει δημιουργήσει η πανδημία, η αναστολή λειτουργίας των σχολείων και η πολύμηνη τηλεκπαίδευση, με παράλληλο περιορισμό της ύλης των μαθημάτων ώστε να καταστεί δυνατή η κάλυψη όλων των μαθησιακών «κενών».
Το αυτονόητο ζητούν και αυτό που ισχύει σε όλοι την Ευρώπη.Αλλα εδώ ρε ξεφτίλα Μητσοτάκη με αυτή την άχρηστη την Κεραμεος για να μην κάνεις προσλήψεις βάζεις 35 παιδιά σε κάθε τάξη.Αλλου αναθετης έργα χωρίς διαγωνισμόυς καραγκιόζη.Λιγα τα ψωμιά σου!!!!!