Μέχρι το Σάββατο αναμένεται να έχει ολοκληρωθεί ο πρώτος κύκλος του εμβολιασμού για εκπαιδευτικούς αλλά και μαθητές του Ειδικού Σχολείου Ζακύνθου που ξεκίνησε την προηγούμενη εβδομάδα και αυτό που πρέπει να τονιστεί είναι πως εκτός από τους εκπαιδευτικούς, εμβολιάζονται και οι μαθητές ηλικίας άνω των 16 ετών.
Ο κατά προτεραιότητα εμβολιασμός για την κοινότητα της ειδικής εκπαίδευσης, αποτελούσε πάγιο αίτημα, μια που σε αντίθεση με όλες τις υπόλοιπες σχολικές μονάδες, τα σχολεία και οι δομές της Ειδικής Εκπαίδευσης δεν είχαν σταματήσει να λειτουργούν δια ζώσης ούτε μια ημέρα από την έναρξη της σχολικής χρονιάς.
Κανένα κρούσμα μέχρι στιγμής στο Σχολείο
Μιλώντας στο ραδιόφωνο του Ερμή, ο Διευθυντής του Ειδικού Σχολείου Παναγιώτης Κλάδης έκανε γνωστό πως το πρόγραμμα εμβολιασμού περιλαμβάνει 25 εκπαιδευτικούς και 7 μαθητές, άνω των 16 ετών μετά από συναίνεση των γονιών ή κηδεμόνων τους. Ο ίδιος σημείωσε πως ανεξάρτητα από τον εμβολιασμό μαθητές και εκπαιδευτικοί καλούνται να κάνουν και αυτοί self test δύο φορές την εβδομάδα, όπως συμβαίνει ήδη για τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς των Λυκείων.
«Όλο αυτό το διάστημα το σχολείο μας λειτουργεί κανονικά και η αγωνία μας είναι να είμαστε όλοι υγιείς. Η διαδικασία του εμβολιασμού ήταν κάτι που περιμέναμε καιρό και επιτέλους ξεκίνησε» τόνισε ο κ. Κλάδης σημειώνοντας πως ο εμβολιασμός γίνεται στο Νοσοκομείο αλλά και στο Κέντρο Υγείας Ζακύνθου.
Ο Διευθυντής του Σχολείου αναγνώρισε την σημαντική βοήθεια που υπήρχε το προηγούμενο διάστημα από την ΚΟΜΥ, καθώς πραγματοποιήθηκαν τακτικοί έλεγχοι με rapid test.
«Προς το παρόν δεν έχουμε κανένα κρούσμα και ελπίζω να πάμε έτσι μέχρι το τέλος» ανέφερε, σημειώνοντας πως η χρήση της μάσκας δεν είναι υποχρεωτική για τους μαθητές του Σχολείου, γεγονός που πολλαπλασιάζει τον κίνδυνο μετάδοσης του ιού και για τα παιδιά αλλά και για τους εκπαιδευτικούς και λοιπούς εργαζόμενους στο Ειδικό Σχολείο.
Ο κ. Κλάδης ανέφερε πως στο Σχολείο υπάρχουν δύο καθαρίστριες που καλύπτουν τις ανάγκες για καθαριότητα ενώ πρόσφατα έγινε στο κτήριο και έλεγχος από το Υγειονομικό με πολύ καλά αποτελέσματα.
Το Σχολείο εδώ και αρκετούς μήνες έχει λειτουργήσει το νέο κτήριο που επιτρέπει σε παιδιά και εκπαιδευτικούς να βρίσκονται καθημερινά σε ένα σύγχρονο και ευρύχωρο χώρο και αυτό που έγινε γνωστό από τον κ. Κλάδη είναι πως πρόσφατα τακτοποιήθηκαν και οι τελευταίες εκκρεμότητες για την παραλαβή του νέου κτηρίου που αφορούσαν τη δημιουργία ενός θερμοκηπίου στη θέση αυτού που χρειάστηκε να απομακρυνθεί για να ξεκινήσουν οι εργασίες, αλλά και η θέρμανση του χώρου.
Ακολουθήστε το Ermisnews.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα τελευταία νέα από τη Ζάκυνθο, την Ελλάδα και τον κόσμο.