Μεγάλο παρασκήνιο με σοβαρές πολιτικές αντιπαραθέσεις βρίσκονται σε εξέλιξη τα τελευταία 24ωρα αναφορικά με το σχέδιο του Υπουργείου τουρισμού για την ασφαλή πρόσβαση των επισκεπτών στο πλάτωμα, πάνω από την διάσημη παραλία του “ναυαγίου”.
Αφετηρία των εξελίξεων υπήρξε η πρόσφατη απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου, σύμφωνα με την οποία ο Δήμος θα κινηθεί σε συνεργασία μόνο με τις όμορες κοινότητες στην εκτέλεση των εργασιών που προβλέπονται από το σχέδιο.
Η εξέλιξη αυτή συνάντησε την αντίδραση της τοπικής εκκλησίας που διεκδικεί την ιδιοκτησία της περιοχής με απειλές ότι δεν θα επιτρέψει την πρόσβαση και ότι θα εγείρει ασφαλιστικά μέτρα.
Το θέμα της αναβάθμισης και της ασφαλούς πρόσβασης στο πλάτωμα του “ναυαγίου” έχει από καιρό προωθηθεί, με πρωτοβουλία της περιφερειάρχη Ρόδης Κράτσα, Τσαγκαροπούλου και στο θέμα εμπλέκεται άμεσα η Πολιτική Προστασία της Κυβέρνησης η οποία οφείλει να διαφυλάξει την ασφάλεια των τουριστών.
Από την πλευρά της η εκκλησία διεκδικεί την αναγνώριση του ιδιόκτητου της περιοχής από τις αρχές και το δικαίωμα να την συνδιαχειρίζεται.
Σημείο τριβής είναι, προς το παρόν, η διαμόρφωση ενός δεύτερου δρόμου πρόσβασης και διαφυγής στο πλάτωμα, ώστε σε περίπτωση πυρκαγιάς να μπορούν οι τουρίστες να φύγουν ασφαλείς.
Ήδη στο θέμα αυτό έχουν διατυπωθεί προτάσεις από τους κοινοτάρχες, οι οποίοι όμως δεν αποδέχονται την εκκλησία ως ιδιοκτήτη στην περιοχή.
Διαφωνίες ως προς τον χειρισμό του ζητήματος έχουν προκληθεί και στο εσωτερικό του κυβερνώντος κόμματος, τοπικά, με ένα μέρος του να τάσσεται ανοιχτά τη θέση της εκκλησίας και ένα μέρος του να τάσσεται με τη θέση των Κοινοταρχών της περιοχής.
Οι επόμενες ημέρες αναμένονται να είναι καθοριστικές ως προς τις αποφάσεις που θα ληφθούν.
ermisnewsroom