Τα μέτρα που λάβαμε είχαν δύο στόχους, να περιορίσουν την μετάδοση του κοροναϊού και να ενισχύσουν το σύστημα Υγείας ώστε να μείνει λειτουργικό ανέφερε ο υφυπουργός Υγείας, Βασίλης Κοντοζαμάνης.
Τα καταφέραμε αποκτήσαμε νέες συνήθεις που πρέπει να γίνουν τρόπος ζωής συμπλήρωσε, τονίζοντας ότι πρέπει να αποτελέσουν κανόνα προκειμένου να κερδίσουμε τη μάχη που δεν έχει ακόμα κριθεί.
Ξεκινά η κανονική λειτουργία των δημοσίων νοσοκομείων από την ερχόμενη Δευτέρα, όπως ανακοίνωσε ο υφυπουργός Υγείας Βασίλης Κοντοζαμάνης.
Ειδικότερα ο κ. Κοντοζαμάνης κατά την παρουσίαση της άρσης των μέτρων αναφέρθηκε λεπτομερώς στο σύστημα υγείας και την ενίσχυση που έγινε την περίοδο της κρίσης.
Σημείωσε πάντως ότι από την ερχόμενη εβδομάδα θα ξεκινήσει να λειτουργεί κανονικά το ΕΣΥ ώστε να εξυπηρετούνται οι ασθενείς.
Ο υφυπουργός Υγείας Β. Κοντοζαμάνης υπογράμμισε πως παραμένουν τα νοσοκομεία αναφοράς για τον κορωνοϊό και συνέχισε:
«Η διαλογή ύποπτων κρουσμάτων συνεχίζεται σε όλα τα νοσοκομεία της χώρας. Οι ΜΕΘ covid παραμένουν σε ετοιμότητα. Τα νοσοκομεία Παμμακάριστος, Αγ. Βαρβάρα και ΝΙΜΤΣ παραμένουν σε αποκλειστική χρήση για ασθενείς με κορωνοϊό. Τα νοσοκομεία επανέρχονται σταδιακά στην κανονική λειτουργία τους με την επανέναρξη των τακτικών χειρουργείων και των απογευματινών ιατρείων. Σε κάθε νοσοκομείο ορίζονται κλινικές ετοιμότητας για κορωνοϊό. Στα μεγάλα αστικά κέντρα δημιουργούνται, στο πλαίσιο της πρωτοβάθμιας φροντίδας υγείας μονάδες αποκλειστικά για covid. Συνεχίζουμε να υλοποιούμε το σχέδιο επέκτασης των μονάδων εντατικής θεραπείας με τη λειτουργία νέων κλινών. Δημιουργούμε στρατηγικό απόθεμα υλικών προκειμένου να αντιμετωπίσουμε αυξημένες ανάγκες λόγω αύξησης κρουσμάτων, την επόμενη περίοδο».
«Αξιοποιούμε τις δωρεές ιδιωτών, μεγάλων δωρητών, φορέων και οργανισμών. Προμηθευόμαστε απαραίτητα υλικά, εκσυγχρονίζουμε τις υποδομές μας, αναβαθμίζουμε τον εξοπλισμό μας. Οι δωρεές έχουν πλησιάσει τα 100 εκ ευρώ. Ενισχύουμε σε ανθρώπινο δυναμικό το ΕΣΥ. 3748 προσλήψεις επικουρικού προσωπικού έχουν γίνει μέχρι σήμερα, πολύ περισσότερες από τις 2000 που αρχικά είχαν προβλεφθεί. Αυξήσαμε κατά 145 εκ ευρώ τη χρηματοδότηση του Εθνικού Συστήματος Υγείας. Η χρηματοδότηση αυτή θα συνεχιστεί. Δεν τίθεται θέμα χρημάτων. Προέχει για εμάς η προστασία όλων των συμπολιτών μας. Οι νέες υπηρεσίες που ξεκίνησαν την περίοδο της πανδημίας συνεχίζουν να παρέχονται (πχ. λειτουργία γραμμής ψυχοκοινωνικής υποστήριξης). Επίσης, ενθαρρυντικό γεγονός αποτελεί για εμάς η μαζική συμμετοχή συμπολιτών μας, άνω των 10000, στην πλατφόρμα εθελοντισμού που δημιουργήθηκε για την πανδημία. Η πλατφόρμα αυτή παραμένει ενεργή».