Μετά από αρκετούς μήνες έγιναν και πάλι εργασίες καθαρισμού και πλυσίματος στην πλατεία Σολωμού και αυτό που αξίζει να αναφέρουμε είναι πως αυτή τη φορά ο καθαρισμός έγινε εξολοκλήρου όχι μόνο από το προσωπικό αλλά και από τον εξοπλισμό του Δήμου Ζακύνθου.
Οι δύο υδροφόρες που αγοράστηκαν από το Δήμο και ενίσχυσαν τον εξοπλισμό του, τέθηκαν σε λειτουργία και από ότι αποδεικνύεται θα μπορούν να προσφέρουν σημαντικό έργο όχι μόνο για τις ανάγκες υδροδότησης του νησιού, που είναι τεράστιες, ούτε μόνο στο έργο της πυρόσβεσης, αλλά και σε καθαρισμούς κοινόχρηστων χώρων με νερό, κάτι που δυστυχώς σπάνια έχουμε δει να συμβαίνει.
Ο καθαρισμός έγινε πολύ αργά το βράδυ της Παρασκευής και του Σαββάτου, με τα συνεργεία της Διεύθυνσης Καθαριότητας να περιμένουν να αδειάσει η πλατεία από τον κόσμο, ώστε να αρχίσουν το πλύσιμο.
Μ.Π