Η κατάργηση της ελάχιστης βάσης εισαγωγής, τα δωρεάν self test και η πρόσληψη καθαριστριών ήταν μεταξύ των αιτημάτων των μαθητών και στη Ζάκυνθο που χθες προχώρησαν σε καταλήψεις. Οι κινητοποιήσεις των μαθητών έχουν ξεκινήσει από την προηγούμενη εβδομάδα με καταλήψεις στο 1ο Γυμνάσιο και Λύκειο και στο Γυμνάσιο Λιθακιάς.
Χθες υπό κατάληψη βρίσκονταν το 1ο Γυμνάσιο και Λύκειο, το 2ο Γενικό Λύκειο, το Γενικό Λύκειο Κατασταρίου αλλά και το Γυμνάσιο Βανάτου και η οδηγία που δόθηκε από τη Δευτεροβάθμια Διεύθυνση είναι να ξεκινήσουν μαθήματα μέσω τηλε-εκπαίδευσης.
ΚΕΙΜΕΝΟ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ
Το κείμενο με τα αιτήματα των μαθητών του 1ου Λυκείου αναφέρουν τα εξής:
«‘Άλλη μια χρονιά που τα σχολεία ανοίγουν εν καιρώ πανδημίας και η Κυβέρνηση δεν έχει λάβει κανένα ουσιαστικό μέτρο προστασίας τόσο της υγείας των μαθητών και των καθηγητών, όσο και των οικογενειών μας. Θα μας βρουν απέναντι!
Ήδη από τις πρώτες εβδομάδες λειτουργίας των σχολείων αποδείχθηκε πως τα μεγάλα λόγια πως «τα σχολεία θα λειτουργούν κανονικά φέτος» είναι παραμύθια. Με χιλιάδες κρούσματα καθημερινά σε όλη τη χώρα και πολλά από αυτά να είναι ανήλικα παιδιά, μαθητές, συμμαθητές μας. Τώρα πια είναι πιο αναγκαίο από ποτέ να παρθούν άμεσα μέτρα προστασίας!
Μέσα σε όλα αυτά το Υπουργείο Παιδείας «χτυπά αλύπητα» με 4ο κατά σειρά Νομοσχέδιο. Λες και δεν τους έφταναν οι 40.000 μαθητές που έμειναν εκτός πανεπιστημίου φέτος λόγω του απαράδεκτου μέτρου της Ελάχιστης Βάσης Εισαγωγής ή η επαναφορά της τράπεζας θεμάτων. Μας έχετε τρελάνει! ΕΒΕ, ελάχιστες επιλογές στο Μηχανογραφικό, Τράπεζα Θεμάτων, περισσότερες εξετάσεις ήδη από το Γυμνάσιο. Μιλάνε για «σχολείο του μέλλοντος» την ίδια στιγμή που δεν μας παρέχουν τα απαραίτητα για να μπορούμε να ανταπεξέλθουμε στις εξετάσεις χωρίς να στραφούμε στην ιδιωτική εκπαίδευση: φροντιστήρια, ιδιαίτερα μαθήματα ξεκινούν πλέον από το Γυμνάσιο και την 1η Λυκείου.
Δε θα τους περάσει! Καλούμε τους μαθητές να οργανωθούν και να στείλουμε ηχηρό μήνυμα πως δεν εφησυχάζουμε. Στο πλευρό μας θέλουμε επίσης τους γονείς μας και όχι απέναντι. Οι μαθητές δεν είμαστε τρομοκράτες όπως μας παρουσιάζουν, ούτε όμως δεχόμαστε να μας απειλούν με απουσίες μέσω WEBEX επειδή τολμάμε να διεκδικούμε το δίκιο μας. Να έχετε στο νου σας πως μερικές απουσίες δεν επαρκούν για να βάλουν φραγμούς στα όνειρά μας.
Διεκδικούμε Άμεση κατάργηση της ελάχιστης βάσης εισαγωγής: Να μην εφαρμοστεί ξανά ούτε αυτή η Τράπεζα Θεμάτων
Να διδάσκονται στα σχολεία τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα όπως το Σχέδιο
Κάλυψη των κενών στους καθηγητές
Κατάργηση του μετρου ότι πρέπει να νοσήσει 50% συν 1 ενός τμήματος για να κλείσει
Δωρεάν και συχνά rapid test στα σχολεία για όλους χωρίς διαχωρισμό
Λιγότεροι μαθητές ανά αίθουσα ώστε να περιοριστεί ο συνωστισμός
Μόνιμο προσωπικό καθαριότητας
Κατάργηση της ελάχιστης βάσης εισαγωγής, της τράπεζας θεμάτων, μείωση ύλης για τις πανελλήνιες ζητούν και οι μαθητές στο Λύκειο της Παναγούλας, ενώ αξίζει να σημειώσουμε πως οι μαθητές προετοιμάζουν πανελλαδικές κινητοποιήσεις και για τις 11 Οκτωβρίου.
ermisnewsroom