Σε καταγγελία προς τη Διεύθυνση Δασών Ζακύνθου προχώρησε πριν από λίγες ημέρες ο Κυνηγετικός Σκοπευτικός Σύλλογος «Στροφάδες» κάνοντας γνωστά φαινόμενα λαθροθηρίας και ζητώντας από την Υπηρεσία να κινητοποιηθεί.
Όπως αναφέρει το έγγραφο που κοινοποιήθηκε στο διαδίκτυο από τον ίδιο το Σύλλογο και αποστέλλεται στον Εισαγγελέα αλλά και την Ομοσπονδία Ανεξάρτητων Κυνηγετικών Συλλόγων: «έχουν παρατηρηθεί έντονα φαινόμενα λαθροθηρίας.
Συγκεκριμένα στις νέες καταγγελίες των μελών μας αναφέρονται περισσότερο για το καρτέρι της μπεκάτσας ( πρωί και βράδυ) σε πολλά σημεία της Ζακύνθου. Καθώς η αρμόδια Υπηρεσία για τη θήρα στη Ζάκυνθο είναι η Διεύθυνση σας , παρακαλούμε να λάβετε άμεσα όλα τα αναγκαία μέτρα ώστε να σταματήσουν ή έστω να μειωθούν τέτοιου είδους συμπεριφορές»