Την κατασκευή καταφυγίου για τα αδέσποτα ζώα στην Αγία Μαρίνα προγραμματίζει ο Δήμος Ζακύνθου και το γεγονός ότι υπάρχει μελέτη που υποβλήθηκε για χρηματοδότηση στο πρόγραμμα Αντώνης Τρίτσης έκανε γνωστό στο Δημοτικό Συμβούλιο ο Αντιδήμαρχος Αρτεμισίων Χρ. Πάστρας.
Η συζήτηση στην τελευταία συνεδρίαση αφορούσε την αγορά οικοπέδου για την κατασκευή σφαγείων και την επιτροπή καταλληλότητας που θα πρέπει να αξιολογήσει το ακίνητο και με αφορμή αυτή την αναφορά, ο κ. Πάστρας αναφέρθηκε στην επιτροπή που έχει ήδη συγκροτηθεί για το οικόπεδο στην Αγία Μαρίνα.
«Η επιτροπή αξιολόγησε το χώρο που προορίζεται για καταφύγιο και κτηνιατρείο» ανέφερε ο κ. Πάστρας, τονίζοντας πως θα πληρούνται όλοι οι αναγκαίοι περιβαλλοντικοί όροι.
Η Τοπική Αυτοδιοίκηση και ειδικότερα ο Δήμος Ζακύνθου που έχει την ευθύνη έχουν δείξει διαχρονική αδιαφορία στην επίλυση του προβλήματος, με εξαίρεση κάποιες κινήσεις που έγιναν τα τελευταία χρόνια για την συνεργασία του Δήμου με ιδιώτες κτηνιάτρους ώστε να καλυφθεί το κόστος των στειρώσεων.
Μ.Π.
Ακολουθήστε το Ermisnews.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα τελευταία νέα από τη Ζάκυνθο, την Ελλάδα και τον κόσμο.