ΦΩΣ ΣΤΑ ΑΙΤΙΑ ΤΗΣ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗΣ ΤΩΝ ΓΙΑΤΡΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ – Υπάρχει μαζική φυγή στο εξωτερικό απαντά ο Διοικητής
Απαντήσεις για το πολύ σοβαρό ζήτημα που ανέδειξε τις προηγούμενες ημέρες αποκλειστικά ο Ερμής και αφορά την παραίτηση γιατρών από το Νοσοκομείο, έδωσε τόσο ο Διοίκηση του ιδρύματος όσο και ο Βουλευτής Ζακύνθου Διονύσης Ακτύπης, που μιλώντας στον -Ε- υπογράμμισε πως κανείς δεν μπορεί να υποδείξει σε έναν γιατρό το τι θα αποφασίσει για τη δουλειά και τη ζωή του.
Ο κ. Ακτύπης, τόνισε την ανάγκη να δημιουργηθεί όσο το δυνατόν πιο σύντομα ένα ευνοϊκό πλαίσιο με καλύτερες χρηματικές απολαβές, ώστε οι γιατροί να θέλουν να εργαστούν στο Νοσοκομείο Ζακύνθου και σχολίασε πως η «μαζική έξοδος» γιατρών όχι μόνο από το Δημόσιο Σύστημα όσο και από την Ελλάδα, είναι μια πραγματικότητα που δημιουργήθηκε τα τελευταία δέκα χρόνια και όχι τα χρόνια της Κυβέρνησης της ΝΔ.
Ωστόσο δεν υπήρξε καμία αναφορά στο γεγονός ότι γιατροί μετακινήθηκαν τα τελευταία χρόνια από το νοσοκομείο προς τα ιδιωτικά τουριστικά ιατρεία, ούτε στο γεγονός ότι τα χρήματα που στέλνουν τα ασφαλιστικά ταμεία των τουριστών που νοσηλεύονται στο νοσοκομείο, ποτέ δεν φτάνουν στο ΕΣΥ.
Ο ΔΙΟΙΚΗΤΗΣ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΝΕΙΟΥ
![](https://ermisnews.gr/wp-content/uploads/2020/06/ragkoyshs1.jpg)
Στην παρατεταμένη οικονομική κρίση, που έκανε πολλούς γιατρούς να φύγουν στο Εξωτερικό, αποδίδει και ο Διοικητής του Νοσοκομείου Γ. Ραγκούσης την έλλειψη ενδιαφέροντος για την κάλυψη των θέσεων που ήδη προκηρύχτηκαν ή πρόκειται να προκηρυχθούν και σε Δελτίο Τύπου αναφέρει:
«Προκειμένου να ανταπεξέλθουμε στις αυξημένες λειτουργικές ανάγκες του Νοσοκομείου μας, έγκαιρα και καθοριστικά προβήκαμε σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες κάλυψης κενών θέσεων ιατρών πριν δημιουργηθεί οποιοδήποτε λειτουργικό πρόβλημα.
Αποτέλεσμα της προσπάθειάς μας είναι:
α) Η υπ’ αριθμ. 900/13-02-2020 (ΑΔΑ:ΨΨΑΑ4690ΒΞ-5ΑΟ προκήρυξη 9 θέσεων του κλάδου ιατρών Ε.Σ.Υ., η οποία είναι σε εξέλιξη.
β) Η έγκριση του αιτήματός μας από την 6η Υγειονομική Περιφέρεια με τον υπ’ αριθμ 23920/29-05-2020 έγγραφό της για προκήρυξη 8 συνολικά θέσεων του κλάδου ιατρών Ε.Σ.Υ. και
γ) Οι υπ’ αριθμ Γ4α/ΓΠ.28610/15.05.2020 & Γ4α/18917/18.03.2020 Υπουργικές Αποφάσεις σύμφωνα με τις οποίες εγκρίθηκαν τα αιτήματά μας για πρόσληψη 4 επικουρικών ιατρών για 3 έτη, των ειδικοτήτων ΜΕΘ (2 ιατρούς) , χειρουργικής (1 ιατρό) και Παθολογίας (1 ιατρό) όπου η εκδήλωση ενδιαφέροντος παραμένει ανοικτή.
Είναι γνωστό ότι τα τελευταία χρόνια εξ αιτίας της οικονομικής κρίσης, η προσφορά εργασίας στον κλάδο των ιατρών είναι μειωμένη λόγω της μαζικής φυγής ειδικών και ανειδίκευτων ιατρών στο εξωτερικό. Ειδικότερα όμως για το νοσοκομείο μας υπάρχουν περισσότερες δυσκολίες στην προσέλκυση ιατρών για εργασία, λόγω της ιδιαιτερότητας που έχει ως νησιωτική περιοχή.
Θεωρούμε ότι τόσο οι εμπλεκόμενοι συνδικαλιστικοί φορείς όσο και οι ιατροί του νοσοκομείου μας, μπορούν να συμβάλουν στην κάλυψη των ανωτέρω θέσεων, ενημερώνοντας ιατρούς που ενδεχομένως ενδιαφέρονται να υπηρετήσουν στο νοσοκομείο μας, όπως πράττει η Διοίκηση»
Ο ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ ΖΑΚΥΝΘΟΥ
![](https://ermisnews.gr/wp-content/uploads/2019/10/aktyphs-voyleyths-1024x684.jpg)
Από την πλευρά του ο Βουλευτής απάντησε τόσο για τις παραιτήσεις γιατρών όσο και για την νομιμοποίηση του προσωπικού που σήμερα καλύπτει πάγιες και διαρκείς ανάγκες αλλά με συμβάσεις ορισμένου χρόνου (επικουρικοί, προγράμματα ΟΑΕΔ)
«Δεν μπορούμε να πούμε πως οφείλεται σε μας το γεγονός ότι κάποιοι συνάδελφοι έφτασαν στο σημείο να έχουν προγραμματίσει την έξοδό τους. Για παράδειγμα ένας γιατρός έχει πάρει την απόφαση εδώ και 6 μήνες. Εγώ μίλησα με κάποιους από τους συναδέλφους και μου είπαν πως δεν υπάρχει θέμα με τη Διοίκηση.
Εμείς πρέπει να δούμε πως θα καλύψουμε αυτά τα κενά και πως θα δώσουμε κίνητρα στους γιατρούς. Το πρόβλημα της αποψίλωσης δυστυχώς υπήρχε και δεν δημιουργήθηκε τώρα.
Δεν κλείνω τα μάτια στο πρόβλημα που το γνωρίζω πολύ καλά σαν γιατρός του ΕΣΥ» ανέφερε, ενώ για τους συμβασιούχους ανέφερε πως το θέμα των εργαζομένων με προγράμματα ΟΑΕΔ έχει ήδη τεθεί στη Βουλή και η Κυβέρνηση αναζητά λύση.
«Με αυξημένη μοριοδότηση θα μπορούσαν οι εργαζόμενοι αυτοί να καλύψουν μόνιμες θέσεις, ενώ σε ότι αφορά τους επικουρικούς υπάρχει δέσμευση πως το προσωπικό αυτό θα μείνει στο σύστημα» κατέληξε.
ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Αγγελική Ξενόφου & Μαριλένα Παπαδάτου