Μεγάλη και δικαιολογημένη είναι η αγωνία των γονιών των μαθητών του 3ου Δημοτικού Σχολείου
για το σημαντικό έργο της ενεργειακής αναβάθμισης του ιστορικού αυτού κτηρίου που δυστυχώς παραμένει στον πάγο.
Αξίζει να σημειώσουμε πως η προκήρυξη του έργου έχει γίνει εδώ και περίπου ένα χρόνο από το Δήμο Ζακύνθου αλλά ακόμη δεν έχει προχωρήσει και όπως μαθαίνουμε από πληροφορίες της δημοτικής αρχής οι λόγοι έχουν να κάνουν με προβλήματα που εντοπίστηκαν στην αρχική μελέτη του έργου.
Έτσι, από ό,τι αντιλαμβανόμαστε η μελέτη θα πρέπει να τροποποιηθεί για να προχωρήσει σωστά και να αξιοποιηθούν οι περίπου 400.000 ευρώ που είχαν εξασφαλιστεί μέσα από το ΠΕΠ Ιονίων Νήσων.