Οι θέσεις της τοπικής οργάνωσης της ΝΔ για το Ναυάγιο έγιναν γνωστές και η ανακοίνωση αναφέρει:
Με την ψήφιση της σχετικής τροπολογίας στις 20/12/21 για πρώτη φορά το Ελληνικό Κράτος ουσιαστικά αναγνωρίζει την «αξία» της παραλίας του «Ναυαγίου».
Κανείς δεν μπορεί να παραγνωρίσει ότι 40 χρόνια τώρα, την υπέροχη παραλία την οποία επισκέπτονται εκατοντάδες χιλιάδες τουρίστες κάθε καλοκαίρι, την εικόνα που συνοδεύει το ελληνικό τουριστικό προϊόν σε ολόκληρο τον κόσμο, οι τοπικοί φορείς και οι κυβερνήσεις την άφησαν απλά στην τύχη της.
Το αποτέλεσμα αυτής της αδιαφορίας, μας είναι γνωστό. Το πλοίο διαλύεται και η κατάσταση πάνω απ’ την παραλία είναι άθλια, ενώ από καθαρή τύχη δεν έχουμε θρηνήσει περισσότερα θύματα.
Η κυβέρνηση με αίσθημα ευθύνης απέναντι στους πολίτες νομοθέτησε, προκειμένου να καλύψει τα κενά και την ανυπαρξία των τοπικών αρχών, με μόνο γνώμονα τη διάσωση του φυσικού μνημείου και την ασφάλεια των επισκεπτών.
Αυτή είναι η μια και μόνη ΑΛΗΘΕΙΑ!
Θέλουμε να εξάρουμε τη στάση και συμβολή του βουλευτή Ζακύνθου κ. Δ. Ακτύπη προς την κατεύθυνση αυτή. Η ομιλία του κ. Ακτύπη στο κοινοβούλιο κατά τη συζήτηση του συγκεκριμένου άρθρου ήταν μνημειώδης.
Ο κ. Ακτύπης δεν μίλησε απλά ως ένας κυβερνητικός βουλευτής, μίλησε ως πολιτικός άνδρας που εκπροσωπεί την μεγάλη πλειοψηφία του Ζακυνθινού λαού. Μίλησε με τη γλώσσα της αλήθειας και αποκάλυψε ποιοι πραγματικά συνέπραξαν με συμφέροντα, αλλά και ποιοι υπηρετούν την απραξία, την ακινησία, και τη σήψη.
Η Δ.Ε.Ε.Π ΝΔ Ζακύνθου συμπορεύεται με όλους εκείνους τους φορείς και τους πολίτες που έχουν στραμμένο το βλέμμα εμπρός, που επιζητούν την πρόοδο και δημιουργούν σε μια Ελλάδα που αλλάζει.