Ευχάριστα νέα μας έρχονται από τον Αγαλά καθώς έσβησε η φωτιά που έκαιγε εδώ και μερικά χρόνια στη χωματερή με τα ογκώδη αντικείμενα.
Πληροφορίες αναφέρουν από την περιοχή ότι η χωματερή η οποία έχει μεγάλο βάθος, πλημμύρισε από το νερό της βροχής και πλέον δεν βγαίνει καπνός από το εσωτερικό της.
Η δημοτική αρχή εκτιμά ότι η υπόθεση δεν έχει τελειώσει ακόμα γιατί πρέπει να έλθουν εδώ ειδικοί να κάνουν έναν έλεγχο στο χώρο.
Η χωματερή δεχόταν αδρανή υλικά, ελαστικά οχημάτων και άλλα ογκώδη τα οπόία δεν πήγαιναν στο ΧΥΤΑ του Σκοπού. Ωστόσο πριν από μερικά χρόνια ξέσπασε φωτιά η οποία έκαιγε στο εσωτερικό και έβγαζε ένα λευκό καπνό που είχε απλωθεί επί μακρόν πάνω από την περιοχή και έφτανε μέχρι το χωριό του Αγαλά. Οι κάτοικοι έκαναν μέχρι και προσφυγή στη δικαιοσύνη αλλά λύση στο πρόβλημα δεν είχε βρεθεί.
Με τις τελευταίες βροχές που πλημμύρισε η Ζάκυνθος, τη λύση έδωσε η ίδια η φύση. Μακάρι να είναι λύση οριστική και να μην επανεμφανιστεί ο λευκός καπνός όταν υποχωρήσουν τα νερά.