ΕΝΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΡ
Πολύ δύσκολο καλοκαίρι προβλέπει για τις επιχειρήσεις του κλάδου του ο Γιάννης Κεφαλληνός, ιδιοκτήτης επιχείρησης μπαρ- κέντρου διασκέδασης στην περιοχή του Λαγανά και εκπρόσωπος του Συλλόγου των συγκεκριμένων επαγγελματιών στην Επιτροπή Τουρισμού του Δήμου Ζακυνθου.
Μιλώντας στο ραδιόφωνο του –Ε προέβλεψε πως πολλές επιχειρήσεις ειδικά στο Λαγανά φέτος δε θα λειτουργήσουν καθόλου ενώ σχολίασε πως η πανδημία του κορονοϊού, ήρθε να γιγαντώσει μια σειρά από προϋπάρχοντα προβλήματα.
«Εδώ και πολλά χρόνια ακούμε πως η τουριστική περίοδος θα διευρυνθεί και θα γίνουν ανοίγματα σε νέες αγορές, κάτι που μέχρι σήμερα δεν είδαμε. Επιπλέον, οι δικές μας επιχειρήσεις βρίσκονταν πάντα στο στόχαστρο ως υπεύθυνες για το είδος του τουρισμού που έχουμε στη Ζάκυνθο» ανέφερε αρχικά θέλοντας να θέσει το «κάδρο» των προκλήσεων που διαχρονικά καλούνται να αντιμετωπίσουν οι επιχειρήσεις του κλάδου.
Σχολιάζοντας δε τα μέτρα που αναμένεται να αποφασιστούν από την Κυβέρνηση για αύξηση των τετραγωνικών που παραχωρούνται στις επιχειρήσεις του κλάδου για να διευρύνουν το χώρο όπου δραστηριοποιούνται και να υπάρχει δυνατότητα να τηρούνται οι αποστάσεις ασφαλείας, ο κ. Κεφαλληνός σημείωσε πως τα μέτρα αυτά είναι από ασαφή μέχρι μη ρεαλιστικά, αφού για πολλές επιχειρήσεις του κλάδου στον Λαγανά, δεν υπάρχει καθόλου διαθέσιμος χώρος για να επεκταθούν και το πρόβλημα αφορά κυρίως τα κλειστά μπαρ και κέντρα διασκέδασης, πολλά από τα οποία όπως είπε να κλείσουν φέτος.
Ο ίδιος σημείωσε πως ακόμη πως οι λιγοστές επιχειρήσεις που θα λειτουργήσουν τελικά θα επιδοθούν σε έναν μη υγιή ανταγωνισμό, ενώ αναρωτήθηκε τι θα περιμένουμε να δούμε φέτος από την στιγμή που πέρυσι κάποιοι πουλούσαν παράνομα αμπούλες γέλιου στις επιχειρήσεις τους για να βγάλουν έσοδα.
Δίνοντας ωστόσο έναν τόνο αισιοδοξίας, ο κ. Κεφαλληνός ανέφερε πως είναι σημαντικό να υπάρχει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα από όλους τους φορείς του νησιού προτρέποντας τους να δώσουν τον καλύτερό τους εαυτό και να επενδύσουν σε μια καλή τουριστική περίοδο από το 2021 και μετά.
«Εγώ θα καλούσα τους συναδέλφους να ανοίξουν τις επιχειρήσεις τους έστω και για λίγες ημέρες, έστω και με λιγοστό προσωπικό, έστω και χωρίς να έχουν έσοδα προκειμένου να μην χαθεί η φετινή χρονιά. Είναι σημαντικό να λειτουργήσουμε φέτος δίνοντας μια καλή εικόνα για την επόμενη χρονιά» ανέφερε μεταξύ άλλων.