Κοινή γραμμή στο θέμα που έχει προκύψει με τα Δασαρχεία που μετεγγράφουν τα δάση ως δημόσια περιουσία στο Κτηματολόγιο, τηρούν οι Δικηγορικοί Σύλλογοι των Επτανήσων πιου ζητούν από το αρμόδιο υπουργείο και την κυβέρνηση να αλλάξει τη νομοθεσία και να σεβαστεί τις αποφάσεις των Ανωτάτων Δικαστηρίων της Ελλάδας.
Ο εκπρόσωπος του Δικηγορικού Συλλόγου της Κέρκυρας και πρώην Πρόεδρος, Γιώργος Καλούδης, μίλησε στον –Ε- και επεσήμανε πως ο λαός των Επτανήσων πρέπει να γνωρίζει πως είναι ένα θέμα που το έχουν λύσει τα ανώτατα δικαστήρια της χώρας. «Τόσο ο Άρειος Πάγος όσο και Συμβούλιο της Επικρατείας (ΣτΕ), ρητά διατάζουν πως το ελληνικό δημόσιο ουδέποτε απέκτησε την κυριότητα επί δασών ή δασικών εκτάσεων στα Επτάνησα. Όμως παρόλα αυτά η διοίκηση σε όλες τις βαθμίδες της (δηλαδή η κυβέρνηση, ενίοτε η βουλή, οι δασικές υπηρεσίες και οι κρατικές υπηρεσίες) δεν σέβεται τις αποφάσεις ούτε του ΣτΕ ούτε του Αρείου Πάγου.
Οι Βουλευτές των Ιονίων ή δεν γνωρίζουν ή δεν έχουν το απαιτούμενο σθένος να προοβάλλουν τα δίκαια αιτήματά μας και τη νομολογία» ανέφερε ο κερκυραίος δικηγόρος ο οποίος στη συνέχεια μίλησε για τα πολύ σοβαρά προβλήματα που έχουν δημιουργηθεί με το Κτηματολόγιο.
«Η Κέρκυρα και η Ζάκυνθος έχουν κοινό παρανομαστή με το Κτηματολόγιο που έγινε με πολύ κακό τρόπο γιατί είχαν τον ίδιο εργολάβο και παρά τα όσα έγιναν με τα λάθη, δεν επιβλήθηκαν κυρώσεις. Έχω προσωπική εμπειρία αλλά το γνωρίζω και από την κοινωνική και δικηγορική μου εμπειρία γιατί χάραξαν τα ακίνητα και μετά εξαφανίστηκαν οι δορυφορικοί χάρτες. Αποτέλεσμα είναι να χρειαζόμαστε ΚΑΕΚ, τοπογραφικά, αγωγές, έξοδα δικαστηρίων κλπ. κλπ.
Το Κτηματολόγιο είναι καλό, επιβεβλημένο και αναγκαίο αλλά ξεκίνησε στρεβλά. Έπρεπε ο μελετητής να προσλάβει το αναγκαίο προσωπικό.
Με δεδομένο ότι έγιναν όλα αυτά τα λάθη, έπρεπε να επιβληθούν κυρώσεις στο μελετητή και μετά μέσω των Δήμων αυτά τα χρήματα να χρησιμοποιηθούν για να προσληφθούν μηχανικοί και να γίνουν οι διορθώσεις με τη σύνταξη των καινούργιων ΚΑΕΚ.
Να σας πω ένα παράδειγμα γιατί μέσα στην πόλη της Κέρκυρας είναι πάνω από 25.000 ακίνητα που δεν έχουν δηλωθεί στο Κτηματολόγιο».
Μετά τα όσα είπε στη συνεδρίαση του Περιφερειακού Συμβουλίου Ιονίων νήσων ο αν. υπουργός Περιβάλλοντος Γ. Αμυράς, ο κ. Καλούδης σημείωσε με νόημα: « Πρέπει να πιουν στον αναπληρωτή υπουργό περιβάλλοντος κ. Αμυρά ότι πρέπει να περάσει μία διατύπωση στο νόμο ότι το τεκμήριο απόδειξης ανήκει στο κράτος για μία δασική έκταση. Το τεκμήριο κυριότητας είναι υπέρ του πολίτη και δεν χρειάζεται να φέρει τίτλους από το 1900! Επίσης πρέπει να νομοθετηθεί πως ακόμα κι αν κηρυχθεί δασική έκταση που δασώθηκε, ο ιδιοκτήτης θα μπορεί στο χωράφι του να φυτέψει ντομάτες και πατάτες…»