Στον απόηχο της συνεδρίασης του Περιφερειακού Συμβουλίου Ιονίων Νήσων για το Ναυάγιο ο επικεφαλής της μείζονος αντιπολίτευσης Γιώργος Αρμένης που συμμετείχε σε αυτή, μίλησε πριν από λίγες ημέρες στο ραδιόφωνο του Ερμή εκφράζοντας και δημόσια την απορία του για το γεγονός ότι σε αυτή τη σημαντική συζήτηση δεν ήταν παρών ο Δήμαρχος Νικήτας Αρετάκης.
Ο ίδιος επανέλαβε πως παραμένει σταθερός στην άποψη ότι θα έπρεπε να υλοποιηθεί η απόφαση που έλαβε πριν 1,5 χρόνο το Δημοτικό Συμβούλιο για τη δημιουργία Δημοτικού Φορέα, ωστόσο τόνισε πως υπό τις παρούσες συνθήκες και με βάση τις προθέσεις του Υπουργείου, ο Δήμος αλλά και όλοι οι εκπρόσωποι του νησιού θα πρέπει να διατυπώσουν τις απόψεις τους και να συμβάλουν για τη δημιουργία φορέα ο οποίος θα διαχειρίζεται την περιοχή για σχεδόν 100 χρόνια.
«Ο ξεκάθαρος δημόσιος χαρακτήρας του Φορέα κατοχυρώνεται από τις μη μεταβιβάσιμες μετοχές»
«Μου έκανε εντύπωση το γεγονός ότι ο Δήμαρχος δεν συμμετείχε σε μια τέτοια συζήτηση καθώς με το που θα διατύπωνε τη βούληση να τοποθετηθεί για ένα τέτοιο ζήτημα θα του δινόταν σίγουρα ο λόγος. Ως Δήμαρχος θα έπρεπε να εκφράσει την άποψη του Δήμου» ανέφερε αρχικά ο κ. Αρμένης.
«Η άποψη μας για το θέμα του Φορέα θα πρέπει να ξεπερνά προσωπικές αλλά και πολιτικές αντιπαραθέσεις ή αξιολογήσεις . Η σκέψη όλων όσοι ασχολούνται με το θέμα θα πρέπει να είναι ευρύτερη. Υπάρχει ένα Σχέδιο Νόμου, το οποίο ακόμη δεν είναι επίσημο και μια νομοθετική πρόθεση να δοθεί σε μια απάντηση στην αγωνία όλων των Ζακυνθινών. Το θέμα αφορά ολόκληρο το νησί και είναι σημαντικό να υπάρχει ενημέρωση αλλά και ένας πλούσιος διάλογος για να ενημερωθεί η τοπική κοινωνία και ακολούθως να συμμετέχει στη διαβούλευση. Πρέπει να φύγουμε από το άγονο της αντιπαράθεσης για το αν εκεί θα έπρεπε να είναι ένας φορέας δημοτικός, που είναι ωστόσο και η δική μου γνώμη. Θεωρώ πως θα έπρεπε ο Δήμος να έχει τον πρώτο λόγο μέσα από ένα σύστημα διαχείρισης που θα ήταν είτε Οργανισμός είτε Ανώνυμη Εταιρεία. Θυμίζω δε πως πέρυσι τον Ιούνιο πήραμε αυτή την απόφαση που όμως δεν υλοποιήθηκε. Ας μην μείνουμε όμως εκεί αν και οι Ζακυνθινοί θα πρέπει να ξέρουν πως ακόμη μια απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου δεν προωθήθηκε» υποστήριξε αρχικά, συμπληρώνοντας πως σήμερα βρισκόμαστε μπροστά στην σύσταση μια εταιρείας και υπάρχουν συγκεκριμένα ερωτήματα.
«Γιατί δεν πρέπει να συμμετέχει στο μετοχικό κεφάλαιο; Αυτή η ωφέλεια που θα έχει η Ζάκυνθος από το Φορέα θα πρέπει να είναι και ωφέλεια για το σύνολο των Ζακυνθινών. Καλώς ή κακώς ο Δήμος είναι αυτός που αντιπροσωπεύει τους Ζακυνθινούς» ανέφερε και διερωτήθηκε ακόμη για ποιο λόγο οι μετοχές είναι μεταβιβάσιμες, γιατί δεν περιγράφονται τα κριτήρια του Προέδρου και του Διευθύνοντος Συμβούλου, γιατί η επιλογή των εκπροσώπων των φορέων να μην είναι απόφαση των συλλογικών τους οργάνων.
«Στο ίδιο Σχέδιο Νόμου το Υπουργείο συστήνει Ανώνυμη Εταιρεία για τη Διαχείριση των Ιαματικών Πηγών και συμμετέχει η ΚΕΔΕ. Γιατί δεν ισχύει το ίδιο και στην περίπτωση του Ναυαγίου; Ο ξεκάθαρος δημόσιος χαρακτήρας κατοχυρώνεται από τις μη μεταβιβάσιμες μετοχές. Επιπλέον στην Ανώνυμη Εταιρεία για τις ιαματικές πηγές προβλέπεται κατανομή των εσόδων στους μετόχους. Γιατί δεν ισχύει κάτι ανάλογο και για το φορέα του Ναυαγίου; Η κοινωνία της Ζακύνθου δεν πρέπει να πολωθεί σε ανούσιες αντιπαραθέσεις, αλλά να προστρέξουμε δημιουργικά για ένα Φορέα κατάλληλο για τα επόμενα 99 χρόνια» κατέληξε.
Ακολουθήστε το Ermisnews.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα τελευταία νέα από τη Ζάκυνθο, την Ελλάδα και τον κόσμο.