Προέτρεψε τους συμπολίτες μας να εμβολιαστούν για τον κορονοϊό ώστε να βγούμε από το αδιέξοδο που έχουμε εγκλωβιστεί, ενωρίτερα, και είναι ο πρώην Δήμαρχος και Δημοτικός Σύμβουλος Γιάννης Αγαλιανός που μίλησε στον –Ε- για την πανδημία.
«Ο Σεπτέμβριος μακάρι να είναι η απαρχή μιας υγιεινής περιόδου γιατί η πανδημία μα έχει κουράσει και μας έχει δημιουργήσει τεράστια θέματα. Εγώ τα βλέπω αισιόδοξα κι αν οι συμπολίτες μας θέλουν να εμβολιαστούν, τότε το θέμα θα λυθεί πιο γρήγορα» ανέφερε ο κ. Αγαλιανός ο οποίος για όσους αρνούνται να εμβολιαστούν ανέφερε:
«Εχει παρατηρηθεί σε παγκόσμιο επίπεδο πως οι συνοικίες με υψηλότερο μορφωτικό επίπεδο έχουν κάνει τα εμβόλια σε μεγάλο ποσοστό, φτάνουν και το 90%, ενώ διαφορετικά είναι σε περιοχές που το μορφωτικό επίπεδο είναι χαμηλό και εκεί οι ανεμβολίαστοι φτάνουν στο 80%.
Αυτό σημαίνει ότι είναι θέμα παιδείας, γνώσεων και εκπαίδευσης. Γι΄ αυτό και εμείς έχουμε υποχρέωση να κάνουμε προσπάθεια και να υποδείξουμε σε αυτά τα άτομα ότι έχουν κάποιες υποχρεώσεις έναντι όλης της κοινωνίας. Ο ανεμβολίαστος μπορεί να επιβαρύνει το σύστημα υγείας και μεταφέρει τον ιό.
Οι δικαιολογίες που παρουσιάζουν για να μην εμβολιαστούν είναι παιδαριώδεις.
Όταν γεννιέται ένα παιδία σε μία οικογένεια ρωτάει κανείς το γιατρό τι εμβόλια του κάνει; Που πηγαίνουμε στο στρατό και μας κάνουν εμβόλια, ρωτάμε τι φάρμακο χρησιμοποιούν;
Μετά από τόσα εκατομμύρια πληθυσμού που έχουν εμβολιαστεί, αποδείχτηκε ότι δεν υπάρχουν παρενέργειες. Εκτός από ορισμένες περιπτώσεις ατόμων που έχουν θέματα με την υγεία τους».
Με αφορμή την έναρξη της σχολικής χρονιάς ο κ. Αγαλιανός είπε: «Τώρα που ανοίγουν τα σχολεία πρέπει να πούμε ότι κανείς δεν έχει το δικαίωμα να βάζει σε κίνδυνο τη ζωή του άλλου. Λέω λοιπόν πως αυτοί που δεν θέλουν να εμβολιαστούν μπορούν να παραμείνουν στο σπίτι τους μέχρι να περάσει η πανδημία.
Από τη στιγμή που κινδυνεύει η υγεία του διπλανού τους, δεν έχουν κανένα δικαίωμα να ομιλούν για όλα αυτά.
Ακούγονται και γράφονται τρελά πράγματα, όπως ότι θα γίνουμε μαϊμούδες και ότι μία μαφία θέλει να μειώσει τον πληθυσμό της γης. Θα έπρεπε στο διαδίκτυο να αποκλείονται αυτά. Λέγονται από ανθρώπους που δεν γνωρίζουν βιολογία, χημεία, ιατρική…
Η έκκλησή μου είναι να εμβολιαστούμε τάχιστα για να προστατεύσουμε τους εαυτούς μας και την κοινωνία. Πρέπει να εμπιστευτούν την επιστήμη και τα ευεργετήματά της.
Οι εκπαιδευτικοί πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί στις πράξεις και στα λόγια μας καθώς αποτελούμε πρότυπα για το καλύτερο κομμάτι της κοινωνίας που είναι η νεολαία μας».