Διαδικτυακό σεμινάριο θα πραγματοποιήσει το Επιμελητήριο Ζακύνθου σε συνεργασία με την TUV Hellas με στόχο να ενημερωθούν οι επιχειρηματίες για τα νέα υγειονομικά πρωτόκολλα. Το σεμινάριο έχει προγραμματιστεί για την Δευτέρα 15/06 από τις 10:00 έως τις 13:00 και πρόσβαση θα έχουν έως 500 μέλη του Επιμελητηρίου. Σχετικά με αυτό μας ενημέρωσε ο Φ. Κόττης, Πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου του Επιμελητηρίου, σε συνέντευξη που παραχώρησε στο ραδιόφωνο του –Ε-.
Όλες οι επιχειρήσεις και κυρίως τα καταλύματα πρέπει να ενημερωθούν για τις νέες προδιαγραφές και τα πρωτόκολλα που ισχύουν στην μετακορονοϊου εποχή. Για τον λόγο αυτό, το Επιμελητήριο αποφάσισε να διοργανώσει αυτό το διαδικτυακό σεμινάριο, απευθυνόμενο κυρίως σε μικρές ξενοδοχειακές μονάδες, προκειμένου να λάβουν γνώση των νέων δεδομένων που θα ισχύσουν στον τουρισμό από το φετινό καλοκαίρι.
Σύμφωνα με τον κ. Κόττη, οι ξενοδόχοι έχουν εκδηλώσει ήδη μεγάλο ενδιαφέρον για να συμμετέχουν στο σεμινάριο.
Τα μέλη του Επιμελητηρίου που επιθυμούν να συμμετέχουν θα πρέπει να δηλώσουν ένα email με μήνυμα στο email του Επιμελητηρίου, για να τους αποσταλεί ένα link για την παρακολούθηση του σεμιναρίου. Βασικές ενότητες του σεμιναρίου είναι όλες οι οδηγίες και οι κανονισμοί στο θεσμικό πλαίσιο του τουρισμού, πώς θα ανασχεδιάσουν τις λειτουργίες με τα προληπτικά μέτρα για την υποδοχή, τα επισιτιστικά και η αντιμετώπιση κρούσματος κορονοϊου στην ξενοδοχειακή τους μονάδα. Όπως είπε ο Πρόεδρος, στόχος του σεμιναρίου είναι να είναι όλοι προετοιμασμένοι για την επόμενη μέρα στον τουρισμό.
Από την σκοπιά του Πληροφορικού σχολίασε ο κ. Κόττης και τα τελευταία γεγονότα που συνέβησαν σε συμπολίτες μας που είδαν να λείπουν χρήματα από τους τραπεζικούς τους λογαριασμούς. Ο Πρόεδρος τόνισε ότι θα πρέπει να είμαστε ιδιαιτέρως προσεκχτικοί και να λαμβάνουμε γνώση των κινήσεων μας.
Τέλος, ο κ. Κόττης αποκάλυψε ότι υπάρχει πιθανότητα να πραγματοποιηθεί και ένα δεύτερο διαδικτυακό σεμινάριο στο οποίο εκτός από επιχειρηματίες θα μπορέσουν να συμμετέχουν και εργαζόμενοι στο τομέα του τουρισμού.