ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗΣ ΠΡΟΒΟΛΗΣ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΔΗΜΟΥ ΖΑΚΥΝΘΟΥ
O Πρόεδρος και ο Αντιπρόεδρος της Επιτροπής Τουρισμού του Δήμου σε ανακοίνωσή τους δίνουν πληροφορίες και χρήσιμες οδηγίες στους επιχειρηματίες για την διαχείριση της κρίσης που προέκυψε από την πανδημία του κορονοϊού.
Η ανακοίνωση αναφέρει τα εξής:
Αγαπητές και αγαπητοί επαγγελματίες της φιλοξενίας,
Το νησί μας και η Ελλάδα διέρχονται μια ιδιαίτερα κρίσιμη περίοδο για τον τουρισμό. Η κρίση της ασθένειας COVID-19 έχει φέρει πρωτόγνωρες αλλαγές και σοβαρή αναστάτωση σε κάθε τουριστική επιχείρηση και κυριότερα στις ξενοδοχειακές μονάδες και ενοικιαζόμενα καταλύματα κάθε μορφής.
Με αυτό υπόψη μας επιθυμούμε να καταθέσουμε μια σειρά από συστάσεις και συμβουλές για μία πιο αποτελεσματική διαχείριση των επαγγελματικών ζητημάτων που προκύπτουν.
Η φιλοσοφία είναι να ανταμείψουμε τον επισκέπτη που έκανε την υπέρβαση, μας εμπιστεύτηκε και ταξίδεψε στο νησί μας για διακοπές το 2020 και η ψύχραιμη και αποτελεσματική προετοιμασία για το 2021.
Ακυρώσεις κρατήσεων – Επιστροφές προκαταβολών κάθε μορφής:
Η κυβέρνηση θεσμοθέτησε το voucher 18μηνης διάρκειας για την επιστροφή χρημάτων, που μπορεί να χρησιμοποιηθεί από τις ξενοδοχειακές μονάδες για την εξασφάλιση των επιστροφών σε διάστημα 18 μηνών. Ενημερωθείτε σχετικά και κάντε χρήση, όπου αυτό χρειαστεί.
Βρίσκεται σε εξέλιξη από τους Tour Operators μια προσπάθεια μετακύλισης των κρατήσεων (rebooking), κυρίως των μηνών Μαΐου και Ιουνίου. Είναι σκόπιμο να δοθούν κίνητρα στους επισκέπτες ώστε να μην ακυρώσουν, αλλά να μετακυλήσουν τις διακοπές τους χωρίς επιπλέον κόστος σε μεταγενέστερη ημερομηνία της φετινής σαιζόν, ακόμα και της σαιζόν 2021, αν χρειαστεί. Αυτό θα ενισχύσει όσο γίνεται την υπόλοιπη ενεργή σαιζόν 2020.
Προτείνουμε να επεξεργαστείτε εκπτωτικά πακέτα προσφορών σε συνεργασία και με άλλες υπηρεσίες φιλοξενίας. Ενδεικτικά αναφέρουμε συνδυασμένες προσφορές για rebooking με ενοικιαζόμενα αυτοκίνητα, Spa, εστιατόρια, θαλάσσια σπορ, κτλ. σε όσους πελάτες δεν ακυρώσουν, αλλά μεταθέσουν τις ημερομηνίες διακοπών τους εντός το 2020.
Επικοινωνείστε στους πελάτες σας κι εσείς τα κίνητρα απευθείας, όσο πιο άμεσα μπορείτε, και μην αφήσετε την πρωτοβουλία μόνο ως ευθύνη των Tour Operators. Αυτή είναι μία συλλογική προσπάθεια από όλους τους συνεργάτες στην αλυσίδα της φιλοξενίας. Voucher εφάπαξ ποσού έκπτωσης στη διαμονή των πελατών, ή/και κατανάλωσης εντός της μονάδας σας θα λειτουργήσει επίσης πολύ θετικά ως ανταμοιβή στον επισκέπτη και θα είναι ισχυρό κίνητρο.
Αυτό θα χτίσει πιο αποτελεσματικά τη σχέση εμπιστοσύνης και ανταμοιβής μεταξύ των πελατών και των επιχειρήσεων.
-Γενικές εκπτώσεις – Σύναψη συμβολαίων για το 2021
Δεν συνιστάται η χορήγηση μαζικών εκπτώσεων στους Tour Operators υπό την ψυχολογία πανικού. Ελάχιστα θα έχουν αποτέλεσμα στην φετινή περίοδο.
Σε ότι αφορά πιθανές προτάσεις για πρόωρη σύναψη συμβολαίων για το 2021 με μειωμένες τιμές, αυτό πρέπει να αποφευχθεί οπωσδήποτε.
Δεν πρέπει να δεσμεύσουμε αρνητικά τα επόμενα χρόνια λειτουργίας και να υποχωρήσουμε σε τιμές παρελθόντων ετών, υποσκάπτοντας τη σκληρή δουλειά των τελευταίων 10 ετών στον τουρισμό.
Η εικόνα της αγοράς θα είναι περισσότερο σαφής μετά τον Αύγουστο και εκτιμάται ότι δεν θα υπάρξουν σοβαρές επιπτώσεις για το καλοκαίρι του 2021. Συνεπώς, οι ξενοδόχοι χωρίς ηττοπάθεια πρέπει να επιδείξουν ψυχραιμία, υπομονή, αλληλεγγύη και αντοχή στην καταστροφολογία, από όπου και αν προέρχεται.
-Πολιτική εισπράξεων:
Χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή και στενή παρακολούθηση των εισπράξεων, καθώς αναμένονται καθυστερήσεις και στις τιμολογημένες απαιτήσεις εισπράξεων μετά την αναχώρηση των πελατών. Το ενδεχόμενο πτώχευσης διεθνών τουριστικών πρακτορείων κατά τη διάρκεια της ενεργής σαιζόν 2020 είναι πολύ πιθανό.
Είναι απαραίτητο οι ξενοδοχειακές και οι άλλες επιχειρήσεις υπηρεσιών φιλοξενίας να επιδείξουν μεγάλη επιφύλαξη και να περιορίσουν την πίστωση και τα ανοικτά υπόλοιπα από Tour Operators σε συντηρητικά και ασφαλή περιθώρια, μέχρι να εξομαλυνθεί η αγορά και σίγουρα όχι πριν το 2021.
-Εργασιακές αναπροσαρμογές
Ας μην ξεχνούμε ότι οι εργαζόμενοι στον Τουρισμό, σε κάθε τομέα, είναι οι πρεσβευτές της τουριστικής εμπειρίας στους επισκέπτες μας. Η συρρίκνωση της περιόδου λειτουργίας κατά τουλάχιστον δύο μήνες θα επιφέρει πλήγμα στους εργαζομένους στη φιλοξενία, που ήδη στηρίζουν την οικογενειακή επιβίωση στην περιορισμένη διάρκεια των έξι καλοκαιρινών μηνών.
Πρέπει να καταβληθεί κάθε προσπάθεια για εξάντληση κάθε ευκαιρίας απασχόλησης στους εργαζόμενους στη φιλοξενία, χωρίς συμβιβασμούς στις συνθήκες και τους όρους εργασίας και αμοιβής.
Η αξιοπρεπής διαβίωση και η εξασφάλιση του εισοδήματος των ανθρώπων που υλοποιούν το επιχειρηματικό όραμα κάθε ημέρα, πρόσωπο με πρόσωπο με τους επισκέπτες μας, είναι εξίσου σημαντική με την επιβίωση των επιχειρήσεων της φιλοξενίας.
Η κρίση αυτή θα περάσει. Με αλληλεγγύη, ψυχραιμία και επαγγελματισμό ας εργαστούμε ώστε οι απώλειες να είναι οι μικρότερες δυνατές και η επόμενη χρονιά να είναι υγιής και αποδοτική.
Για την Επιτροπή Τουριστικής Προβολής & Ανάπτυξης Ζακύνθου
Ο Πρόεδρος Χαράλαμπος Βαρβαρίγος
Ο Αντιπρόεδρος Αντώνης Νικολουδάκης