Εντός της επόμενης εβδομάδας αναμένεται να εγκατασταθούν τα συνεργεία της εταιρείας Μεσόγειος στο Λίβα για να ξεκινήσουν τις εργασίες της κατασκευής του έργου της ΟΕΔΑ. Η προγραμματική σύμβαση του έργου υπεγράφη πριν από περίπου δύο μήνες και προβλέπει ως προθεσμία εκτέλεσης του έργου τους 24 μήνες από την ημέρα υπογραφής της σύμβασης, εκ των οποίων οι πρώτοι 18 μήνες αφορούν στην κατασκευή του έργου την θέση του σε λειτουργία και την προμήθεια του κινητού εξοπλισμού. Οι επόμενοι 6 μήνες αφορούν τη δοκιμαστική λειτουργία.
Σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα των εργασιών που είχε αναφέρει μιλώντας πρόσφατα στον Ερμή ο Διευθύνων Σύμβουλος της Εταιρείας κ. Γεωργόπουλος, οι εργασίες θα ξεκινήσουν κατά προτεραιότητα από την κατασκευή του νέου κυττάρου ώστε να ξεκινήσει τα υγειονομική ταφή των υπολειμμάτων της επεξεργασίας.
Την Τετάρτη έκλεισε μια ακόμη εκκρεμότητα που αφορούσε τον ορισμό των μηχανικών του Δήμου που θα επιβλέπουν τις εργασίες και την τήρηση της μελέτης.
* Μας κοροϊδεύουν!!!
– Για ποια ταφή των υπολειμμάτων της επεξεργασίας των απορριμμάτων στον Λίβα, αναφέρονται, οι υπεύιυνοι του παρόντος δημοσιεύματος;;;
Και πως μπορούν να αναφέρονται καν την ταφή τους τέτοιων δήθεν υπολειμμάτων, στο υπό δημιουργία κύτταρο ταφής στους στο Λίβα, όταν κάτι τέτοιο είναι ευθέως παράνομο…
Αφού, δεν μπορεί ποτέ να θεωρηθεί ως υπόλειμμα, το τόσο μεγάλο εκείνο υπολοιπόμενο ποσοστό (%) του… Δηλαδή, μόνο το μικρό, αναγκαίο και ικανό, υπολοιπόμενο ποσοστό (%), της “Ολοκληρωμένης Διαχείρισης Στερεών Αποβλήτων”, που απομένει μετά την “Ολοκληρωμένη Επεξεργασία” του συνόλου των περισυλλεγέντων σύμμεικτων απορριμμάτων, μπορεί καιωεπιτρέπεται να θαφτεί νόμιμα στο Λίβα. Και πάντως, αυτό, δεν μπορεί ποτέ να συμβιβάζεται με τα μονοψήφια ποσοστά των ανακτούμενων προϊόντων της επεξεργασίας των απορριμμάτων. Και δεν μπορεί να επιτρέπει, σε κανέναν, τον χαρακτηρισμό τους ως “υπολείμματα”, όπως -παρανόμως- επιχειρείται με τον παραπλανητικό και ψεύτικο χαρακτηρισμό τους, στα υπάρχοντα δεματοποιημένα σύμμικτα απορρίμματα του Λίβα…