Το ποσό των 15 χιλιάδων ευρώ διαθέτει η Περιφερειακή Ενότητα Ζακύνθου για να υλοποιηθεί στο νομό μας πρόγραμμα εντομοκτονίας για το έτος 2020.
Μέχρι την περασμένη Παρασκευή είχαν προθεσμία οι ενδιαφερόμενοι να καταθέσουν προσφορές για να αναλάβουν το έργο.
Η υλοποίηση του έργου και η παρακολούθησή του θα γίνει από τη Διεύθυνση Δημόσιας Υγείας. Στόχος είναι η καταπολέμηση των κουνουπιών που αποτελούν όχληση και σε ορισμένες περιπτώσεις εγκυμονούν κινδύνους για τους κατοίκους και τους επισκέπτες του νησιού.
Ο ανάδοχος θα ψεκάζει από το έδαφος με κατάλληλα μηχανήματα και μάλιστα σε τακτά χρονικά διαστήματα. Όσο για τα εντομοκτόνα που θα χρησιμοποιηθούν θα πρέπει να είναι εγκεκριμένα από το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης.
Ιδιαίτερη μέριμνα θα ληφθεί για περιοχές όπως το ποτάμι του Αγίου Χαραλάμπη, τα Τηγάνια στις Αλυκές, το ρέμα Τσιρογιάννη, η Μπούκα Λαγανά, η λίμνη στο Κερί κλπ.
Οι Τοπικές κοινότητες μπορούν να υποδείξουν περιοχές που είναι εστίες για πολλαπλασιασμό των κουνουπιών.
Της Αγγελικής Ξενόφου