Πάνε δύο χρόνια τώρα με πανδημία Covid19 που η κυβέρνηση συνεχίζει τον πόλεμο στην υγεία, την εκπαίδευση και την εργασία.
Το ΕΣΥ και το Νοσοκομείο Ζακύνθου συνεχίζει να υπερασπίζεται ζωές αποδεκατισμένο, με κατάκοπους και φτωχοποιημένους γιατρούς, νοσηλευτές και παραϊατρικό προσωπικό, που αδυνατεί πια να πάρει άδειες ή ρεπό και τους μισούς μη γιατρούς εργαζόμενους έτοιμους να απολυθούν ή να ανανεώσουν για ελάχιστο πάλι χρόνο συμβάσεις εξαθλίωσης και ομηρίας. Συγκρίνοντας με ένα χρόνο πίσω, έχουμε στο σύστημα περί τους 10000 λιγότερους υγειονομικούς, 5000-6000 σε αναστολή εργασίας, 2000 συνταξιοδοτήσεις, και περί τους 2000 σε καραντίνα κάθε εβδομάδα. Αυτό που μας «κρατάει» είναι η αγωνία μας για τη ζωή και την υγεία των ασθενών μας αλλά των ίδιων των οικογενειών μας.
Δεν πάει άλλο! Βλέπουμε μπροστά στα μάτια μας να διαλύεται το εθνικό σύστημα υγείας που το χτίσαμε και μας στήριξε, οι εργαζόμενοί του να απομακρύνονται απελπισμένοι , οι υπηρεσίες του να υποβαθμίζονται δραματικά ( τόσο τα νοσοκομεία όσο και τα κέντρα υγείας) και μαζί να μπαίνουν στον αυτόματο όλοι οι μη covid ασθενείς έρμαια την αγορά της Ιδιωτικής υγείας. Και όλα αυτά σε συνθήκες της σοβαρότερης υγειονομικής κρίσης εδώ και 100 χρόνια , όπου θα έπρεπε να ενισχύεται κάθε υγειονομική δομή και να θεωρείται η υγεία και η ζωή αγαθό που δωρεάν θα προστατεύονταν απέναντι σε κάθε απειλή.
Δεν πάει άλλο ! Στα σχολεία τα παιδιά μας στοιβάζονται σε αίθουσες κακά αεριζόμενες, χωρίς επαρκή καθαρισμό των χώρων και του αερολύματος μέσα στις τάξεις, χωρίς κανένα επί της ουσίας πρωτόκολλο για την προάσπιση της υγείας τους και της υγείας των δασκάλων τους. Παράλληλα στα μαζικά μέσα μεταφοράς και τους χώρους εργασίας άνθρωποι στοιβάζονται σαν σαρδέλες ενώ το μόνο που αφορά πραγματικά την κυβέρνηση είναι να γίνει στον τουρισμό και φέτος ότι έγινε πέρυσι και πολύ περισσότερο μάλιστα ( σαν να μην είχαμε πανδημία), με εμβολιασμένους αλλά όχι ελεγμένους τουρίστες να «αλωνίζουν» με τις «γουρούνες» το Νησί όπως συνέβαινε μέχρι τώρα. Δηλαδή “business as usual”.
Μέχρι πότε θα ανεχόμαστε μία σκληρή ταξική πολιτική, που σκορπάει τα λεφτά των εργαζομένων σε πολεμικές δαπάνες και εναέριες φιέστες (σαν να είμαστε σε πόλεμο με τους γείτονες, μόνο που τα ίδια λένε και σε εκείνους), την ώρα που οι άνθρωποι πεινάνε, αρρωσταίνουν , νοσούν χρόνια από τον ιό ή πεθαίνουν.
Σας καλούμε όλους και όλες να βγούμε στον δρόμο. Να διεκδικήσουμε ξανά, όλοι μαζί, την υγεία του λαού και την αξιοπρέπεια του λαού μας.
ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΟΣΟΥΣ
ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ 22/1/2022 ΣΤΙΣ 12.00 ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ
ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΦΩΝΑΖΟΝΤΑΣ
«ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ»
ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ – ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ – ΖΗΤΑΜΕ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ
ΣΑΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΑΣ ΟΧΙ ΣΑΝ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑ
ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΣΑΝ ΕΛΕΗΜΟΣΥΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΙΣΧΥΡΟΥΣ
ΕΠΙΣΗΣ
ΟΛΟΙ και ΟΛΕΣ στη στάση εργασίας της ΑΔΕΔΥ την Τετάρτη 26/01 12 – 3 μμ
στην πύλη του νοσοκομείου Ζακύνθου μαζί και με άλλα σωματεία και εργαζόμενους
και στη κεντρική συγκέντρωση στην Αθήνα στο Υπουργείο Υγείας στις 13:00
με πορεία προς τη Βουλή.
DEAR ERMIS
POLI SOSTI H APOFASI NA XESKEPASOUN EPITELOUS TO (PEXNIDI) POU PEZETE STIN ELLADA IS BAROS TOU POLITI TOU ASTHENI TOU GIATROU KAI TOU NOSILEFTIKOU PROSOPIKOU. DEN PISTEVETE AUTO POU (KRATAI KALA) APO PROPAGANDES TROMOU FRIKIS KAI ANASFALIAS STIN ELLADA APO EPITIDIOUS… POU KATHE MERA EXOUN KENOURGIES (TYFLES ANAKINOSIS) SXETIKA ME THANATOUS (MAIMOU APO TON IO…) TROXEA POU TOU TA XREOSAN…KAI TA XREONOUN SE AUTON) EXAFANISI PLIROUS ENIMEROSIS TIS APLIS @GRIPIS@ POU KATHE EPOXI ALAGIS KAIROU KATAKLIZI ME TA @ATHOA@ SIMTOMATA TIS TON PLANITI OLOKLIRO. AS EPIKETROSOUN TO ENDIAFERON TOUS STOUS BARIA NOSOUNTES ASTHENIS XRONION PERIPTOSEON POU APO ENA APLO KRIOLOGIMA THA ELTHI TO -MIREO. KAIROS NA ALAXOUN OLLA! O LAOS NA XANAGIRISI STIN -NORMAL-KATHIMERINOTITA TOU NA ADIMETOPISI TA PROBLIMATA TOU OIKONOMIKA OIKOGENEIA KA PROSOPIKA OPOS EKEINOS TA(VOLEVE) GIA XRONIA. H LISTRIKES -APOZIMISIS XRIMATON- ME TIS @AIDIASTIKES PROFASIS DEN FORASES MASKA PLIROSE TO @AIMA SOU@ APO TIN SITAXI TIS PINAS KAI TO MISTHO TOU @HOMELESS@ KAIROS EINAI NA STAMATISI. EXEI DIASIRTHI H ELLADA KATAKORIFA. DEN (MASAME) TA TOU TOURISMOU POU ANAKINONETE SE MIA XORA KAI IDIOS @NISI-A@ OTI THA KATAKLISTOUN APO EKATOMIRIA TOURISTES FETOS, OXI. DEN MASAME OUTE PERIMENOME APO TA DIKA SAS FUSKOMENA LOGIA GIA NA KANOME TIS SIGRISIS…TON KRATISEON SAS, POU OPOS TA KATAFERATE KIRIOI FETOS ESEIS KAI OI @HOMELESS@ ME -3EURO-TO BRADI THA PSAXOUN NA BROUN TURISTIKES DIAKOPES FETOS STIN ELLADA KAI IDIOS STA METRIOU (ISODIMATOS EOS KATOTATOU) TOURISTES. AUTO TO KALOKERI!!!!!!!! LISTE TA @MAGIA SAS@ AFISTE TIN ELLADA KAI TON LAO TIS ISIXA KAI @APOSIRTHITE@. H KANONIKOTITA EINAI TO MONO FARMAKO PSIXOLOGIKO OIKONOMIKO THRISKEFTIKO GIA NA PAI H ZOI TOU POLITI MPROSTA. STAMATISTE TA PSEMATA TIS SKEVORIES TA BARIGDOUPA PERI @IOUS KAI THEGATERES TOU IOU POU ESEIS KATASKEVASATE MESA KAI EXO APO ELLADA@ TO MPALONI ESPASE XEFUSKOSE. KALI EPITIXIA STIN DIAMARTIRIA SAS POU THA PREPEI OLLI H ELLADA NA SIMETEXI @EIRINIKA@. OMOS PROSEXTE, MIN DOSETE TROFI STOUS EPITIDIOUS GIA NA TO TRAVIXOUN PIO MAKRIA, AN PESETE SE LATHOI @FASARIAS@ EI-R-I-N-K-A TO KLIDI TIS EPITIXIAS SAS.
GOOD LUCK
EUXARISTO
MRLA USA