Στο πλαίσιο του προγράμματος εκσυγχρονισμού και αναβάθμισης των 14 αεροδρομίων, το οποίο αποτελεί μια από τις μεγαλύτερες επενδύσεις που υλοποιήθηκαν μέχρι σήμερα Ελλάδα, το ζήτημα της ασφάλειας των επιβατών και των χρηστών των αερολιμένων βρίσκεται πάντα σε πρώτη προτεραιότητα.
Ξεκινώντας μια σειρά σημαντικών επενδύσεων στις 14 υποδομές κατά την περίοδο 2017 – 2021 με το πρόγραμμα αναβάθμισης να φτάνει τα 440 εκατ. ευρώ, οι ακρογωνιαίες αλλαγές και παρεμβάσεις περιλαμβάνουν μεταξύ άλλων τις εκ βάθρων κατασκευές, τις επεκτάσεις και ανακαινίσεις των αεροσταθμών, των διαδρόμων αποπροσγείωσης και τις εγκαταστάσεις μοντέρνων συστημάτων αλλά και την κατασκευή και ανακαίνιση των πυροσβεστικών σταθμών και την προμήθεια τελευταίας τεχνολογίας πυροσβεστικών μέσων.
Πιο συγκεκριμένα, με στόχο την ενίσχυση της ασφάλειας των πτήσεων και τη συμμόρφωσης με το ισχύον διεθνές και εθνικό θεσμικό πλαίσιο, αγοράστηκαν και παρελήφθησαν 15 νέα πυροσβεστικά οχήματα τύπου Rosenbauer τελευταίας τεχνολογίας ενώ πραγματοποιήθηκαν και γενικές επισκευές σε όλα τα προϋπάρχοντα Πυροσβεστικά Οχήματα. Ταυτόχρονα προμηθεύτηκαν Μέσα Ατομικής Προστασίας υψηλής ποιότητας για όλους τους πυροσβέστες των Π.Υ. Αερολιμένων (Κράνος, στολή πυρκαγιάς, φόρμα υπηρεσίας σταθμού, πυροσβεστικές μπότες, πυροσβεστικά γάντια, αντιπυρική κουκούλα).
Ακόμη, τη φετινή χρονιά 2020-2021 ο στόλος ενισχύθηκε με ακόμη 7 νέα πυροσβεστικά οχήματα Ziegler τελευταίας τεχνολογίας.
Κατασκευή νέων Πυροσβεστικών Σταθμών
Την ίδια περίοδο και ενώ τα ολοκαίνουργια, εντυπωσιακά και πλήρως επιχειρησιακά πυροσβεστικά οχήματα παραλαμβάνονταν, ολοκληρώνονταν και οι κατασκευές των νέων Πυροσβεστικών Σταθμών εντός των αεροδρομίων. Πρόκειται για 10 νέους και δυο ανακατασκευασμένους πυροσβεστικούς σταθμούς που ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις της Ευρωπαϊκής Υπηρεσία Ασφαλείας Αεροπορίας (EASA), του Διεθνούς Οργανισμού Πολιτικής Αεροπορίας (ICAO) και βεβαίως της Πυροσβεστικής Κατηγορίας κάθε αεροδρομίου.
Πλέον, τα αεροδρόμια Θεσσαλονίκης, Ρόδου και Κω απέκτησαν από έναν ολοκαίνουργιο πυροσβεστικό σταθμό με 8 θέσεις στάθμευσης πυροσβεστικών και λοιπών οχημάτων ενώ και στα αεροδρόμια Κεφαλονιάς, Ζακύνθου, Μυτιλήνης, Σάμου, Μυκόνου, Σαντορίνης και Σκιάθου κατασκευάστηκαν νέοι πυροσβεστικοί σταθμοί με 5 θέσεις στάθμευσης πυροσβεστικών οχημάτων και λοιπού εξοπλισμού εκτάκτων αναγκών. Στα αεροδρόμια Κέρκυρας και Καβάλας έγινε ανακατασκευή του ήδη υπάρχοντος Πυροσβεστικού σταθμού. Όσον αφορά τα αεροδρόμια Χανίων και Ακτίου οι πυροσβεστικού σταθμοί, όπως και η εξασφάλιση της Πυρόσβεσης υλοποιείται σε συνεργασία με την Πολεμική Αεροπορία.