Διαδικτυακή σύσκεψη για τον ενιαίο φορέα απορριμμάτων
Την αγωνία του για να μην υπάρξει καθυστέρηση στην κατασκευή του εργοστασίου στο Λίβα που έχει ήδη δημοπρατηθεί εξέφρασε ο Δήμαρχος Νικήτας Αρετάκης προς τον Γενικό Γραμματέα Συντονισμού Διαχείρισης Αποβλήτων του υπουργείου Περιβάλλοντος Μανώλη Γραφάκο, στην διαδικτυακή σύσκεψη που έγινε προχθές το απόγευμα με τη συμμετοχή όλων των Δημάρχων της Περιφέρειας Ιονίων νήσων αλλά και της Περιφερειάρχη.
Στη διάρκεια της σύσκεψης εκφράστηκε έντονος προβληματισμός για το άρθρο 93 του Σχεδίου Νόμου του Υπουργείου Περιβάλλοντος το οποίο καταργεί τους ΦοΔΣΑ στα νησιά του Ιονίου και δημιουργεί μία Ανώνυμη Εταιρεία που θα διαχειρίζεται αυτά τα ζητήματα. Στο νέο αυτό φορέα θα συμμετέχει η Περιφέρεια Ιονίων Νήσων σε ποσοστό 40% και όλοι οι Δήμοι των Ιονίων Νήσων σε ποσοστό 60%.
Χρόνο για διαβούλευση ζήτησαν οι Δήμαρχοι του Ιονίου
Οι Δήμαρχοι ισχυρίστηκαν ότι έπρεπε να προηγηθεί διαβούλευση με χρόνο ικανοποιητικό για την ενημέρωση και την κατάθεση απόψεων ενώ σημείωσαν πως πρέπει να ενημερωθούν και οι τοπικές κοινωνίες.
Η συζήτηση
Αρχικά πήρε το λόγο ο Πρόεδρος της ΠΕΔΙΝ Αλ. Παρίσης ο οποίος έκανε γνωστό το ψήφισμα που αποφασίστηκε την προηγούμενη ημέρα και σύμφωνα με αυτό η διαχείριση των απορριμμάτων είναι αρμοδιότητα της Πρωτοβάθμιας Αυτοδιοίκησης και όχι των Περιφερειών, ενώ αναφέρθηκε ότι δεν πρέπει να καταργηθούν πετυχημένοι ΦοΔΣΑ που υπάρχουν στο Ιόνιο.
Αίτημα εξαίρεσης των νησιών του Ιονίου από το νομοσχέδιο – Συντονισμό με τους Δημάρχους ζήτησε η Ρόδη Κράτσα
Ο κ. Παρίσης ζήτησε να εξαιρεθούν τα νησιά του Ιονίου από το νομοσχέδιο ενώ η Περιφερειάρχης Ρόδη Κράτσα είπε ότι πρέπει να υπάρξει συνεργασία με τους Δήμους και να συντονιστούν για τα έργα. «Κάποιοι λένε όχι εκ προοιμίου, εγώ θεωρώ πως μας δίνεται η ευκαιρία να δούμε το ρόλο μας μέσα στη νέα εποχή» είπε η Περιφερειάρχης.
Η Δήμαρχος της Κέρκυρας Μ. Υδραίου είπε ότι ο διάλογος θα έπρεπε να είχε προηγηθεί και να είχαν λυθεί οι απορίες των αιρετών, καθώς δεν θα υπήρχαν αντιρρήσεις αν είχε γίνει έγκαιρα ενημέρωση. «Να διασφαλίσουμε ότι δεν θα κινδυνεύσει κανένα έργο από αυτά που έχουν δρομολογηθεί. Το όποιο μοντέλο εφαρμόσουμε να πατάει σε υγιείς βάσεις» είπε η κ. Υδραίου.
Ο Δήμαρχος της Ζακύνθου Ν. Αρετάκης στην τοποθέτησή του έβαλε σε απόλυτη προτεραιότητα την υλοποίηση των έργων στο Λίβα καθώς το εργοστάσιο έχει ήδη δημοπρατηθεί και είπε: «Συμμετέχουμε στη διαβούλευση αλλά έχουμε κι εμείς τις επιφυλάξεις μας καθώς δεν έχουμε προλάβει να μελετήσουμε το νομοσχέδιο. Χρειάζεται χρόνος για να προτείνουμε βελτιώσεις και για να δούμε αν δικαιολογούνται οι αιτίες συνεργασίας μεταξύ Δήμων και Περιφέρειας. Η τοπική κοινωνία πρέπει να είναι συνυπεύθυνη, αλλιώς ο στόχος δύσκολα θα πετύχει. Ζητάμε πίστωση χρόνου. Εμείς εδώ στη Ζάκυνθο έχουμε ταλαιπωρηθεί με το θέμα του χώρου της διαχείρισης των απορριμμάτων. Τώρα βρισκόμαστε στο διαγωνισμό για το νέο εργοστάσιο και η προσπάθεια που έχει γίνει δεν πρέπει να πάει χαμένη. Δεν πρέπει να υπάρξει αστοχία κατά την κατασκευή του γιατί είναι πάνω στον υδροφόρο ορίζοντα και θέλω να γίνει ένα έργο αντάξιο των Ζακυνθινών, όπως έχει γίνει και στην Κεφαλονιά. Το νησί μας ζει από τον τουρισμό και οι ξενοδόχοι μου ζήτησαν να έχουμε συνάντηση» είπε ο κ. Αρετάκης.
Ακόμα ο Δήμαρχος Ζακύνθου ενημέρωσε το Γ.Γ. ότι καθυστερεί λόγω κορονοϊού η συνεδρίαση της Επιτροπής που ασχολείται με τις προσφορές και το έργο στο Λίβα για να μπορέσει να αναλάβει ο ανάδοχος.
Τους προβληματισμούς τους εξέφρασαν οι Δήμαρχοι Λευκάδας και Κεφαλονιάς κ.κ. Καλός και Μιχελάτος.
Περιθώριο διαλόγου μέχρι την άλλη Τρίτη έδωσε ο Γ.Γ. του Υπ. Περιβάλλοντος Μ. Γραφάκος – Διοικητική και τεχνική ενίσχυση των Δήμων υποσχέθηκε ο Γ.Γ.
Ο Γ. Γραμματέας Μ. Γραφάκιος ενημέρωσε ότι έχει υπηρετήσει για 25 χρόνια την Τοπική Αυτοδιοίκηση και πρέπει να επιταχύνουν γιατί δεν υπάρχει χρόνος για χάσιμο στο θέμα της προώθησης των έργων και της απορρόφησης των πιστώσεων κάτι που κολλάει στη γραφειοκρατία και τις άλλες αγκυλώσεις. Είπε ότι το χρονικό περιθώριο για συζήτηση είναι μέχρι την επόμενη Τρίτη και υποσχέθηκε πιο ευέλικτα σχήματα καθώς και διοικητική και τεχνική ενίσχυση των ΟΤΑ.
«Εμείς πάμε να δημιουργήσουμε μία ισχυρή ομπρέλα πάνω από τους Δήμους του Ιονίου για να λύνουμε προβλήματα. Θα υπάρχει εποπτεία και έλεγχος των μονάδων. Σύμφωνα με τον εθνικό σχεδιασμό θα πρέπει να θάβεται μόνο το 10% των απορριμμάτων και μετά θα πάμε σε ενεργειακή αξιοποίηση. Στα 4 νησιά του Ιονίου έχουμε μεγάλες καθυστερήσεις και δεν υπάρχει χρόνος» ανέφερε ο Γενικός.
Της Αγγελικής Ξενόφου