Το τριήμερο 2-4 Ιουλίου, το νησί μας επισκέφθηκε η Aegean Rebreath για να εγκαινιάσουμε τον πρώτο Σ. Σ. Θ. Α. (Σταθμό Συλλογής Θαλασσίων Απορριμμάτων) και να εκτελεστούν δράσεις και καθαρισμοί σε 4 Λιμάνια της Ζακύνθου. Έτσι λοιπόν το Σάββατο 3 Ιουλίου πραγματοποιήθηκε υποβρύχιος και παράκτιος καθαρισμός στο λιμάνι του Τσιλιβί.
Ακολούθησε διαβούλευση στην οποία συζητήθηκε το τεράστιο πρόβλημα της ρύπανσης, με τον πρόεδρο του τοπικού διαμερίσματος Γιακουμέλου Διονύσιο, ο οποίος μαζί με τον αδερφό του Γιακουμέλο Νικόλαο που πρόσφεραν μπουφέ, τον Αντιπεριφερειάρχη Στασινόπουλο Γιώργο, τον Αντιδήμαρχο δημοτικής ενότητας Αρκαδίων Κάνδηλα Δημήτρη, τον κ. Γκλαβά Νικόλαο πρόεδρο ξενοδόχων Τσιλιβή, τον κ. Αρμένη Γιώργο υπεύθυνο αλιείας της περιφέρειας Ζακυνθου, εκπροσώπους αλιέων και επιχειρηματιών, ενώ μικροί φίλοι της #Natoura_Di_Zante αποτύπωναν εικαστικά τις περιβαλλοντικες τους αγωνίες και προτάσεις. Στη συνεχεια καθαρίστηκε το λιμάνι του Αγίου Νικολάου Βολιμών, και το Λιμάνι του Γάιδαρο στο Τραγάκι. Την Κυριακή στις 10:00 η ώρα, έγιναν τα εγκαίνια του Σ. Σ. Θ. Α. (Σταθμός Συλλογής Θαλασσίων Απορριμάτων) στο αλιευτικό καταφύγιο στο λιμάνι του Αλικανα, ενώ παράλληλα δύτες επιχειρούσαν υποβρύχιο καθαρισμό και εθελοντές της Natura di Zante παράκτιο.
Ακολούθησε διαβούλευση στην οποία συμμετείχαν: κ. Στασινόπουλος Γιώργος Αντιπεριφερειάρχης, ο κ. Κάνδηλας Δημήτρης Αντιδήμαρχος Δημοτικής ενότητας Αρκαδίων, κ. Αρμένης Γιώργος υπεύθυνος αλιείας της περιφέρειας Ζακύνθου , ο κ. Τσουρουνάκης Γεώργιος εκπρόσωπος του Συλλόγου ξενοδόχων Λαγανά και επιχειρηματίας της περιοχής, ο κ. Τουρίκης Σπύρος Πρόεδρος του τοπικού διαμερίσματος Αλικανά, και εκπρόσωποι των ψαράδων, και των τοπικών τουριστικών επιχειρήσεων, ενώ στο τελος απολαύσαμε τον μπουφέ που πρόσφεραν ο Πρόεδρος και επιχειρηματίες του Αλικανα.
Ευχαριστούμε τους χορηγούς του τόσο επιτυχημένου διήμερου : 1) Σύλλογο ξενοδόχων Λαγάνα 2) Σύλλογο ξενοδόχων Τσιλιβί 3) Avalon hotel 4) Karras grande 5) Alexandra bits hotel 6) Eurodivers 7) Οινομαγειρείον Μαλάνος 8) Τσουρουνάκη Γεώργιο 9) Κάνδηλα Δημήτρη 10) Την πρόεδρο του Συλλ. Γονέων Κηδεμόνων Δ. Σ. Δερματουσας 11) Βαλαή Γεώργιο 12) Τουρίκη Σπύρο Επίσης ευχαριστούμε την Levante Ferries για την έκπτωση που προσέφερε στα εισιτήρια των εθελοντών της Aegean Reabth.
Τέλος θέλω να ευχαριστήσω θερμά τους εθελοντές της #Aegean_Rebreath, για τη συνεργασία τους με τη #Natura_Di_Zante και την τεράστια συμβολή τους για καθαρό περιβάλλον. Επίσης ευχαριστώ τα μέλη της #Natura_di_Zante, και τους εθελοντές της μικρούς και μεγάλους.
Ο Πρόεδρος της Natura Di Zante
Μαρίνος Παράσχης 9/7/2021