Πληροφορίες για τις διαδικασίες επιλογής και εκμίσθωσης από την Πολιτεία ξενοδοχείων καραντίνας αλλά και για την εξασφάλιση των απαραίτητων υγειονομικών πιστοποιητικών στα καταλύματα που θα λειτουργήσουν για να υποδεχτούν τους επισκέπτες μας, έδωσε μιλώντας στο ραδιόφωνο του -Ε- ο Αντιπεριφερειάρχης Επιχειρηματικότητας και Ανταγωνιστικότητας, Αλ. Αλεξάκης.
Τις προηγούμενες ημέρες, ο ίδιος συμμετείχε στην συνεδρίαση του Περιφερειακού Συμβουλίου Τουρισμού, που πραγματοποιήθηκε με τηλεδιάσκεψη μεταξύ των εκπροσώπων των 13 Περιφερειών με την συμμετοχή της πολιτικής ηγεσίας του Υπουργείου Τουρισμού, με την οποία και ο κ. Αλεξάκης βρίσκεται όπως σε καθημερινή επικοινωνία.
Μεταξύ άλλων ανακοίνωσε πως η Περιφέρεια Ιονίων Νήσων οργανώνει το επόμενο διάστημα εκπαιδευτικά σεμινάρια για τη κατάρτιση των εμπλεκομένων στον τουριστικό κλάδο πάνω στα υγειονομικά πρωτόκολλα, τα οποία θα είναι δωρεάν για τους συμμετέχοντες σε όλα τα νησιά. Τα σεμινάρια αυτά θα γίνονται διαδικτυακά ενώ αναζητείται ένας χώρος που θα πληροί τις προϋποθέσεις σε κάθε νησί, ώστε να μπορούν να παρακολουθούν με φυσική παρουσία τα σεμινάρια, όσοι δεν μπορούν διαδικτυακά.
Για την διοργάνωση αυτών των δράσεων η Περιφέρεια Ιονίων Νήσων βρίσκεται σε επικοινωνία τόσο με το Πανεπιστήμιο της Κρήτης, όσο και με μια ιδιωτική εταιρεία και πολύ σύντομα θα υπάρξουν οι τελικές ανακοινώσεις.
Ένα ακόμη σοβαρό θέμα που έθιξε ο κ. Αλεξάκης και συζητήθηκε αναλυτικά και στην συνεδρίαση του Περιφερειακού Συμβουλίου Τουρισμού είναι αυτό της παράβλεψης των ενοικιαζόμενων καταλυμάτων από το σχετικό άρθρο της ΚΥΑ για την τηλεκπαίδευση και την λήψη του Σήματος Πιστοποίησης “Health First”.
Η διαδικασία, όπως ανακοίνωσε, για τα ενοικιαζόμενα καταλύματα, θα γίνει μέσω του διαδικτυακού ιστότοπου του Υπουργείου Τουρισμού και ειδικής πλατφόρμας που είναι διαθέσιμη από χθες.
ΤΗΣ ΜΑΡΙΛΕΝΑΣ ΠΑΠΑΔΑΤΟΥ