Η δύσκολη θέση στην οποία έχουν περιέλθει οι λογιστές – φοροτεχνικοί τους οδήγησε σε κινητοποιήσεις που άρχισαν την περασμένη Πέμπτη με τη μορφή αποχής και θα συνεχιστούν το επόμενο διάστημα, καθώς ο όγκος εργασίας που πρέπει να διεκπεραιώσουν συνεχώς μεγαλώνει και είναι ανθρωπίνως αδύνατο να τα φέρουν σε πέρας.
Την Πέμπτη έγινε αποχή από κάθε είδους ηλεκτρονική υποβολή για όλο το 24ωρο σαν εκδήλωση ψηφιακής-ηλεκτρονικής διαμαρτυρίας των λογιστών και η συμμετοχή σε πανελλαδική κλίμακα έφτασε στο 87%.
![](https://ermisnews.gr/wp-content/uploads/2020/06/λογιστές-κινητοποίηση.jpg)
Ο Σύλλογος στη Ζάκυνθο πήρε μέρος στην αποχή και πραγματοποίησε συγκέντρωση διαμαρτυρίας στην πλατεία Σολωμού. Σε δηλώσεις που έκανε στον –Ε- ο Πρόεδρος του Συλλόγου Νίκος Τσουκαλάς έκανε λόγο για κινητοποιήσεις διαρκείας στις οποίες προσανατολίζονται για την επόμενη εβδομάδα.
«Αυτή η γραφειοκρατία δεν οδηγεί πουθενά. Οι παράγοντες των υπουργείων δεν καταλαβαίνουν το κακό που κάνουν στην αγορά. Προκειμένου να καλύψει η δημόσια διοίκηση την ανυπαρξία της μεταφέρουν στους λογιστές τα πάντα. Η αδυναμία του πολιτικού συστήματος να οργανώσει τη δημόσια διοίκηση έχει οδηγήσει σε αυτή την κατάσταση. Οι πολίτες τρέχουν όλοι στους λογιστές τους, που με τη σειρά τους δεν προλαβαίνουν ούτε να ενημερωθούν για όσα αποφασίζονται. Σε λίγο θα πέφτουν τα πρόστιμα σωρό και δεν θα ξέρουμε γιατί» επεσήμανε ο κ. Τσουκαλάς.
Ένα ακόμα ζήτημα είναι ότι στις Εφορίες δεν εξυπηρετείται ο φορολογούμενος και οι υπάλληλοι τον στέλνουν πάντα στο λογιστή για ότι χρειαστεί.
Για το ίδιο θέμα μίλησε στον –Ε- η Γραμματέας και Επιμελητηρίου και λογίστρια Νίκη Μαλαφούρη η οποία είπε ότι τα τελευταία 10 χρόνια η κατάσταση έχει γίνει πολύ προβληματική και ακόμα δυσκολότερη τους 3 τελευταίους μήνες.
Ενδεικτικά ανέφερε ότι μέχρι τώρα έχουν κατατεθεί 9.000 φορολογικές δηλώσεις και απομένουν να γίνουν άλλες 28.000 περίπου μέσα σε λίγες εβδομάδες.
«Πώς θα στείλουμε δηλώσεις με προκαταβολή φόρου 100% ενώ ο πρωθυπουργός προανήγγειλε μείωση, πώς θα στείλουμε δηλώσεις όταν οι δόσεις είναι 3 και είπαν ότι θα γίνουν 8, αλλά χωρίς καμία νομοθετική ρύθμιση; Υπάρχει μπέρδεμα, σύγχυση, χάος και μπάχαλο σε όλα αυτά που τρέχουν και πρέπει να γίνουν! Εισπρακτέα προκαταβολή, εγγυοδοτικό, τράπεζες, κοινωνικό τιμολόγιο, στεγαστικό επίδομα, φοιτητικό επίδομα, παιδικοί σταθμοί, τετραγωνικά στο Δήμο, ΕΦΚΑ, γνωστοποίηση για αδειοδοτήσεις, μητρώα αγροτών, επίδομα ΟΑΕΔ, άυλη συνταγογράφηση, ΦΠΑ, ενημερώσεις, δηλώσεις, μισθωτήρια Covid-19, κτηματολόγιο κλπ. κλπ. Ο κόσμος δεν ξέρει πού να αποτανθεί και έχει δίκιο.
Πάει λοιπόν στο λογιστή του. Εμείς είμαστε παντού εκτεθειμένοι και υγειονομικά, το ίδιο και οι συνεργάτες μας, χωρίς ωράριο. Ο κόμπος έφτασε στο χτένι γι’ αυτό 40 χιλιάδες λογιστές κατεβάζουν τα μολύβια. Θα γίνουν λάθη και ο κόσμος δεν φταίει σε τίποτα να πληρώνει…» σημείωσε η κ. Μαλαφούρη.
Η ανακοίνωση της Ομοσπονδίας αναφέρει:
Με πολυάριθμα έγγραφα η Π.Ο.Φ.Ε.Ε. από την έναρξη της υγειονομικής κρίσης κατέγραψε τα προβλήματα τόσο για τις εσφαλμένες οδηγίες και εφαρμοστικές εγκυκλίους των μέτρων, όσο και τις πολλαπλές δυσλειτουργίες, στις κατά περίπτωση πλατφόρμες που κλήθηκε ο κλάδος να εφαρμόσει, υλοποιώντας με υπευθυνότητα όλα τα μέτρα. Κυρίως όμως η Π.Ο.Φ.Ε.Ε., υπέβαλε εμπεριστατωμένες προτάσεις για την διόρθωση και θεραπεία όλων αυτών, ώστε η πορεία της υλοποίησης, να γίνει με ανθρώπινες συνθήκες εργασίας και χωρίς επιδείνωση της σωματικής και ψυχικής υγείας των Λογιστών – Φοροτεχνικών. Δείχνοντας υπευθυνότητα και συνδικαλιστική ευθύνη για την έκτακτη αυτή κατάσταση που βρέθηκε η χώρα, και ενώ ζητούσαμε απεγνωσμένα να έχουμε στοιχειωδώς έστω και μία απάντηση σε κάποιο από όλα τα παραπάνω έγγραφα, τα αρμόδια Υπουργεία (Οικονομικών, Εργασίας & Κοινωνικών Υποθέσεων και Ανάπτυξης & Επενδύσεων) αλλά και η ΑΑΔΕ, αγνόησαν παντελώς όλα τα έγγραφα μας και άφησαν τον κλάδο όχι μόνο απροστάτευτο από πρόνοια υγειονομικών μέτρων, αλλά κυρίως τον “άφησαν να χτυπιέται καθημερινά” και να αναζητεί και να “λύνει γρίφους και παγίδες”, μαντεύοντας ποια είναι η βούληση του Νομοθέτη και της Διοίκησης (κοινώς “τι θέλει να πει ο ποιητής”). Τις τελευταίες μάλιστα ημέρες, ο κλάδος δέχεται ένα νέο “μπαράζ” δηλωτικών υποχρεώσεων, που ναι μεν κινούνται στα μέτρα προστασίας της οικονομίας, αλλά είναι εξωπραγματικές και ανθρωπίνως αδύνατον να διεκπεραιωθούν, καθώς ορίζονται νέες ασφυκτικές προθεσμίες, γεγονός που οδήγησε τον κλάδο σε εύλογη και αυτονόητη απόγνωση. Επιπλέον, επιδεινώνεται η θέση του Λογιστή – Φοροτεχνικού, διότι έχοντας ταυτόχρονα να προετοιμάζει τις φορολογικές δηλώσεις φυσικών και νομικών προσώπων (σε ένα χρονοδιάγραμμα που δεν πρέπει να καθοριστεί αυθαίρετα), παράλληλα με τις ατελείωτες “πλατφόρμες”, έχει να παλέψει και με την προβληματική λειτουργία του TaxisNet που καθημερινά “κρεμάει” τον τελευταίο μήνα. Όλα τα παραπάνω έχουν φέρει “τον κόμπο στο χτένι” και τον κλάδο σε δικαιολογημένη νόμιμη αντίδραση σε μία εποχή μάλιστα όπου το μεγαλύτερο μέρος του Δημοσίου υπολειτουργούσε με προσωπικό ασφαλείας λόγω της πανδημίας, γεγονός το οποίο συνεχίζει να δυσκολεύει τις καθημερινές εργασίες του κλάδου ακόμη και σήμερα. Επειδή κατά συνέπεια με όλα τα παραπάνω εξαντλήσαμε όλα τα νόμιμα μέσα, και με πλήρη κατανόηση της δύσκολης θέσης που βρίσκεται αυτή τη στιγμή η χώρα και της ευθύνης που έχουν για να συμβάλλουν όλοι οι θεσμικοί φορείς, Επειδή φαίνεται ότι δεν υπάρχει καμία πρόθεση διαλόγου και θεσμικής επικοινωνίας, Επειδή τα όρια αντοχής δεν αφήνουν άλλα περιθώρια στην υπεράσπιση της αξιοπιστίας αφενός και της επαγγελματικής μας επιβίωσης αφετέρου, καταγγέλλουμε την πρακτική αυτή και δηλώνουμε ότι αρχίζει αποχή.
Της Αγγελικής Ξενόφου
Αφού χρεώνουν και το καλημέρα, τι πρόβλημα έχουν;
Εκτύπωση σήματος κυκλοφορίας 5-10 ευρώ.
Εκτύπωση ταυτότητας οφειλής του εφκα 5-10€.
Αλλαγή στο Ε9 50€….
Απλή δήλωση μισθωτού 50_€….
Κλπκλπκλπ